Nezaradené

V Anglicku sa recykluje len štvrtina kávových pohárov, Oxford chce ísť príkladom

Separovanie odpadu je dôležitou témou už celé roky, ale aj v súčasnosti sme ešte de facto len v plienkach. Dosť ľudí sa usiluje, odpad triedi a separuje, ale veľká časť populácie sa o túto tému ani len nezaujíma. Určite je však fajn, že sa o tom hovorí čoraz viac a informácie sa nám dostávajú pod kožu. Niektoré veci sú pre nás ako komunitu čoraz samozrejmejšie.

Angličania sú ďalej ako my a z krajiny každú chvíľu prichádzajú nové a nové zaujímavé informácie. V Oxforde, ktorý má 154 000 obyvateľov (približne tretina Bratislavy, pozn. autora), sa teraz radnica rozhodla zlepšiť recykláciu kávových pohárov. Tých sa na ostrovoch denne spotrebujú státisíce; už je doslova súčasťou tamojšej kultúry, že každý si vezme kávu „to go“. Odpadu sa však napokon treba niekde zbaviť a bohužiaľ často končí v bežnom komunálnom odpade.

Recyklovať 25 percent pohárov nestačí

Oxford prišiel s riešením a do centra, ako aj do častí Summertown a Headington, umiestni prvé špecializované koše zamerané výlučne na kávové poháre. Stane sa tak v decembri a vďačí za to grantovému fondu Hubbub, ktorý je prepojený so spoločnosťou Starbucks. Tá si uvedomuje svoju spoluzodpovednosť a skutočnosť, že aktuálne sa v Anglicku recykluje len 25 percent jednorazových pohárov na kávu, je alarmujúca.

„Vzhľadom na úroveň klimatickej núdze sme nadšení, že môžeme spolupracovať s Hubbub-om a postarať sa o to, aby na skládky nešlo také množstvo jednorazových kávových pohárov,“ povedal zástupca oxfordskej vlády pre nulové uhlíkové emisie Tom Hayes, ktorého slová cituje Oxford Mail.

„Oxford je hrdý na to, že prichádza s pouličným recyklovaním kávových pohárov,“ pokračoval. „V pláne máme vyťažiť z tejto excelentnej príležitosti ešte viac. Systém pouličných odpadových košov chceme prerobiť tak, aby mohli ľudia recyklovať ešte väčšie množstvo takéhoto odpadu.“

Päť percent zozbieraného odpadu tvoria kávové poháre

Recyklačná a strategická manažérka oxfordskej spoločnosti zaoberajúcej sa odpadom prezradila, že vykonali rozsiahly prieskum.

„Analyzovali sme, čo ľudia hádžu do bežných košov a prišli sme na to, že jednorazové kávové poháre tvoria až päť percent zozbieraného odpadu v Headingtone, Summertowne a v centre Oxfordu,“ uviedla Maria Warnerová. „To znamená, že len z týchto troch oblastí putuje na skládky vyše dvanásť ton kávových pohárov ročne.“

Cieľom programu pre jeho prvý rok je recyklovať 650 000 jednorazových kávových pohárov.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Back to top button
Close
Close