CaféziaZaujímavosti ku káve

V čom je matcha lepšia ako bežné kávy a ktorá káva vám poskytne jej výhody?

Kávu netreba nikomu z nás predstavovať. Je to jeden z najpopulárnejších nápojov na svete, ktorý nám dodá energiu, nakopne nás. Ráno si ho pripravíme a po niekoľkých minútach sa odrazu cítime lepšie. Sme naštartovaní a môžeme naplno rozbehnúť ďalší plodný deň.

Nie každému však káva vyhovuje. Problémy s ňou majú napríklad ľudia, ktorí trpia intoleranciou na histamín, ale aj citlivejší jedinci, ktorých naštartuje až príliš. Spôsobí im problémy ako mimoriadny tep srdca, ale často aj žalúdočné ťažkosti, sčervenanie a v horších prípadoch i nervozitu, prípadne triašku.

Matcha ako náhrada za kávu?

Aj preto sa hovorí o tom, že vhodnou náhradou za kávu by mohla byť matcha, zázračný zelený prášok, ktorý človeku poskytne približne desaťnásobok toho, čo šálka zeleného čaju. Obľúbená je hlavne v Japonsku, ale postupne si úspešne razí cestu do celého sveta.

Už dlho sa hovorí o tom, že po matchi je človek plný energie, ale na druhej strane je duševne a psychicky v pohode. Nabudí teda len jeho fyzickú stránku, ale nedostavia sa žiadne nepríjemné vedľajšie príznaky, ako sme pred chvíľou spomínali.

Matcha a kofeín bez vedľajších príznakov

„Ak sa pozriete len na množstvo kofeínu, ktorý je v matchi a káve, tak pohár matchi obsahuje približne 70 miligramov kofeínu, ale rovnaký pohár kávy až 96 miligramov,“ povedala Natalia Vilas Boasová, majiteľka novozélandskej spoločnosti Enso Matcha, pre tamojší Newshub. „Všeobecne platí, že matcha obsahuje o 30 až 50 percent menšie množstvo kofeínu, ako káva.“

Medzi oboma nápojmi však je aj jeden veľmi veľký rozdiel: „Kávu telo absorbuje veľmi rýchlo a dostaví sa rýchly nával energie. Preto človek po jej požití často pocíti zrýchlený tlkot srdca, prípadne chvenie. A to hlavne v tom prípade, ak je citlivý na kofeín.“

Teanín a zen-energia

O pomalšie spracovanie kofeínu sa podľa odborníčky postará teanín. „Telo potom kofeín absorbuje omnoho pomalšie a výsledkom je jemnejší, ale na druhej strane rozhodne citeľný nárast množstva energie,“ skonštatovala Vilas Boasová.

„A keďže je kofeín nachádzajúci sa v matche vašim telom absorbovaný pomalšie, energia vám vydrží dlhšie. K dispozícii dostanete štyri až päť hodín akejsi zen-energie, váš mozog sa uvoľní, ale súčasne budete koncentrovaní a v strehu. Nuž a čo je najlepšie, po vyprchaní nezažijete žiadny ‚pád‘.“

Budhistickí mnísi o tom vedia svoje

Matcha je teda výborným zdrojom energie, ale po jej požití sa nedostavia nepríjemné vedľajšie efekty, aké môžete pocítiť po pití kávy. Napríklad aj bolesť hlavy, prípadne citeľne zvýšený tlak a podobne.

„Budhistickí mnísi pijú čaj z matche už celé storočia a robia to práve z tohto dôvodu. Dokážu ostať vo fáze relaxu a uvoľnenia, ale súčasne sú plní energie a sú v stredu. A to všetko bez intenzity, ktorú so sebou prinášajú iné nápoje s obsahom kofeínu,“ dodala Natalia Vilas Boasová.

Cafézia funguje ako matcha

My však pre vás máme aj správu, o ktorej ste pravdepodobne netušili. Práve na báze podobného efektu je „postavená“ káva značky Cafézia, ktorá pracuje s celkom iným spôsobom metabolizovania kofeínu.

O to, čo v matchi zabezpečuje spomínaný teanín, sa pri Cafézii starajú byliny lipkavec, yzop a yerba maté, ktorých účinok je presne rovnaký.

„Naše kávy sú preto veľmi vhodné aj pre ľudí, ktorí majú s kofeínom určité problémy,“ povedala šéfka Cafézie pre územie Slovenska Jana Krajňaková. „V zásade je to presne tak, ako hovoríte – všetko to funguje približne tak, ako pri spomínanej matchi, ale s jedným rozdielom: nemusíte piť zelenú tekutinu, ktorá nechutí každému, ale vychutnávate si kvalitnú a lahodnú kávu.“

Káva s výhodami

Ale čo s tými bylinami? Necítiť ich v káve? „Nie, necítiť,“ odpovedala Krajňaková. „Byliny sú v káve len v minimálnom množstve a ich vplyv na chuť nerozpoznajú ani najväčší gurmáni. To garantujem.“

„Autorom Cafézie bolo jasné, že nemôžu odbočiť od toho, čo má ponúkať kvalitná káva, teda lahodnú arómu a vynikajúcu chuť. Okrem toho by som rada zdôraznila, že Cafézia je o zrnách najvyššej kvality, ktoré pochádzajú z Peru a Hondurasu. Sú bio, organické a disponujú aj certifikátom fairtrade. Takže ak vám matcha nie je po vôli, pokojne sa ozvite,“ zasmiala sa Jana Krajňaková.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close