Zaujímavosti o káve

V Etiópii otvoria prvú vysokú školu kávy

Vyzerá to tak, že v Etiópii by mala svoje brány čoskoro otvoriť prvá vysoká škola kávy. Študenti by sa na nej mali venovať výlučne kávovému priemyslu a investície potrebné na rozbeh majú predstavovať 50 miliónov eur.

Škola s príznačným názvom Coffee College bude otvorená v budúcom roku a podľa dostupných informácií by mala zahŕňať jednotlivé kurzy ako Praženie, Obchodovanie a branding, ale napríklad aj Voda a distribúcia vody, prípadne Médiá.

Prvé štyri semestre študenti strávia v Etiópii, na ďalších šesť mesiacov sa potom presunú do Európy. Po prvých dvoch rokoch budú môcť absolventi získať diplom, po štyroch bakalársky titul a po šiestich ten najvyšší, aj keď jeho presné označenie nepoznáme.

Administratívne centrum vysokej školy má byť postavené v etiópskej Addis Abebe, avšak školské priestory budú aj v Rakúsku a výskumno-vývojové centrum sa bude nachádzať v nemeckom Mníchove.

Majiteľom a správcom univerzity bude rakúska pražiareň, ktorá vidí v Etiópii obrovský potenciál. V tejto oblasti v krajine pôsobí vyše 400 exportérov a ročne dokáže vygenerovať vyše 850 miliónov amerických dolárov, čo je v prepočte vyše 729 miliónov eur. Avšak vyše stomiliónová krajina má v tomto smere ešte obrovské rezervy.

Prvé informácie hovoria o tom, že vysoká škola by mala mať akademické i komerčné oddelenie. Akademické má byť zodpovedné za univerzitný vzdelávací program, komerčné zasa za využitie vedomostí a zdrojov na podnikateľské účely.

Hovorí sa aj o tom, že s financovaním výskumných a vývojových projektov by mala pomáhať aj Európska únia, avšak napríklad aj Malajzijský fond, Svetová banka, Spojené národy, Ázijská rozvojová banka a Africká únia.

Výkonný riaditeľ miestnej etiópskej pražiarne Chaka Coffee Besrat Belay je z pripravovaného projektu nadšený. Tento sektor vraj v krajine nemá dostatok expertov a profesionálov, ktorých treba nejakým spôsobom vychovať.

„Náš sektor sa na globálnom trhu nedokáže presadiť kvôli nedostatku vedomostí a zručností týkajúcich sa kávového priemyslu,“ povedal Besrat. „Takto sa môžeme postarať o vytvorenie väčšieho zisku a súčasne o viac príležitostí na zamestnanie.“

Jeden z problémov Etiópie, s ktorými sa chce škola popasovať, je pokles hodnoty etiópskej kávy. Tá bola pred troma rokmi predávaná v priemere za 3,90 doláru za kilogram, avšak v minulom fiškálnom roku to už bolo len 3,30 dolára.

„Až 90 percent etiópskeho kávového exportu tvorí surová káva bez akejkoľvek pridanej hodnoty,“ povedal zástupca investorskej spoločnosti Nexus Investment Solutions Zerayakob Belete, podľa ktorého je potrebné robiť toho na území danej krajiny omnoho viac a až potom kávu pustiť do zahraničia.

„Etiópsky kávový priemysel zaostáva, chýba mu výskum i vývoj, ale na druhej strane má obrovský potenciál. Práve výskum a vývoj sú základom inovácií a následne aj lepšej konkurencieschopnosti celého sektoru,“ dodal Belete.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close