Zaujímavosti o káve

V Indonézii letí káva s marihuanou, kilo sa predáva za 66 eur

Indonézia, ktorá má už takmer 300 miliónov obyvateľov, je v mnohých smeroch veľmi zaujímavá a nezvyčajná krajina. Aj keď je islamskou a za pitie alkoholu, či dokonca za bozk na verejnosti, vám hrozia nepríjemné tresty, prekvapujúco tam prekvitá obchod s marihuanou.

V tomto smere je zaujímavé hlavne mesto Banda Aceh nachádzajúce sa v provincii Aceh. Má okolo 270 000 obyvateľov a veľkosťou ide o niečo podobné ako Košice. V jeho uličkách však prekvitá obchod so zaujímavým produktom: kávou vylepšenou o marihuanu.

Kilo marihuanovo-kávovej špeciality za 66 eur

Ako píše agentúra AFP, kilogram tohto zázračného tovaru sa predáva za približne milión rupií, čo je v prepočte okolo 66 eur. Zdroj informuje aj o tom, že marihuanové polia v tejto oblasti pokrývajú rozlohu sedemkrát väčšiu ako Singapur, ale úradom sa s tým nedarí úspešne bojovať.

Do 70. rokov minulého storočia to v krajine fungovalo celkom inak, marihuanu si každý užíval a aj keď ju následne moslimská väčšina, ktorá prišla k moci, zakázala, ostala zásadnou zložkou tamojšej kultúry. V Indonézii pritom platia prísne zákony a pašerákov čaká trest smrti. Menšie množstvo drog je však vnímané benevolentnejšie.

Dá sa zakázať niečo, čo je všade?

Polícia len v priebehu roku 2019 skonfiškovala viac ako 100 ton marihuany, potrestala viacerých pestovateľov a zatkla mnohých užívateľov. Avšak pánko, ktorého agentúrny zdroj pomenoval menom Agus, si ťažkú hlavu nerobí.

„Ako môžete zakázať niečo, čo je tu úplne všade?“ opýtal sa. „Je to všade v celom Acehu. Tieto zásahy sa starajú len o to, že na verejnosti vidieť marihuanu zriedkavejšie, ale ľudia ju aj tak majú.“

Tradičný recept = základ úspechu

On sám to robí tak, že do tajomnej zmesi pridá 70 percent kávy a 30 percent marihuany. „Ak by som dal viac ako 30 percent ganje, tak by sme už stratili kávovú príchuť,“ usmial sa Agus, ktorý mal počas dvoch desaťročí dobrú prácu a zastával vysokú funkciu, avšak prestížnu kariéru vymenil za niečo iné. „Chcel som sa koncentrovať na kávu, pretože toto je oblasť mojej expertízy.“

Marihuanovo-kávový odborník otvorene hovorí, že jeho recept ponúka príjemné opojenie, ktoré je menej intenzívne, ako po klasickom fajčení marihuany, prípadne po zjedení populárnej „dodol ganje“. „Z týchto vecí môžete mať aj halucinácie,“ dodal Agus.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close