V klietkach našli zúbožené cibetky: Toto je kopi luwak…
Cibetková káva je považovaná za veľký luxus, ktorý si môže dopriať len málokto, avšak nie je všetko zlato, čo sa blyští. Už pred časom sme písali o tom, že cibetky sú v skutočnosti v mnohých prípadoch týrané a trpia. Fungujú ako stroj, do ktorého sa natlačia kávové zrná a čaká sa na to, kedy ich prirodzeným spôsobom vylúčia.
Zástupcovia neziskovej organizácie Lady Freethinker teraz potvrdili, že je to skutočne pravda. U jedného z chovateľov na ostrove Bali našli dvadsať cibetiek, ktoré boli zatvorené v klietkach a žili v hrôzostrašných podmienkach. Nočné a inak samotárske tvory boli väznené na slnku a nemali prístup k jedlu ani vode.
Presne takto nejako sa to robí. Chovatelia ich nechajú vyhladovať a keď im potom prinesú kávové čerešne, cibetky sa ich nevedia nabažiť. Plody prejdú ich tráviacim traktom a slávna cibetková káva, respektíve kopi luwak, je na svete.
Vystresovaná cibetka si hrýzla do nohy
Avšak cibetky na to doplácajú napríklad aj tým, že do tela sa im dostáva veľké množstvo kofeínu, spôsobuje im to stres a dokonca aj mentálne poruchy. Niektoré sa chveli, čo boli možno príznaky triašky, ktorá je po kofeíne bežná, a jedna si dokonca hrýzla do nohy (viac fotiek TU).
„Celé to bolo hrôzostrašné,“ povedala zástupkyňa organizácie, ktorá sa predstavila len ako Diana, pre Daily Mail. „Všetky štyri strany klietky boli chránené elektrickým drôtom, v žiadnej z nich nebola voda a ani jedlo. Ak necháte samotárske zvieratá, ktoré sú navyše nočnými živočíchmi, v otvorenom priestore, kde ich ľudia môžu vidieť a kde nemajú žiadnu ochranu pred slnkom, budú neprestajne vystrašené a budú mať tendenciu skrývať sa.“
Odhaliť farmy je veľmi ťažké
Diana okrem toho navštívila niektoré tamojšie zoologické záhrady. Cibetky v nich žili v lepších podmienkach, ale ani tam to nebolo ideálne. Porozprávala sa so zamestnancami, ktorí jej povedali, že káva kopi luwak je produkovaná predovšetkým v kopcoch Bali. Niektoré farmy vraj majú aj 200 cibetiek, ale fungujú nelegálne, nikto o nich oficiálne nevie a medzinárodní pozorovatelia ich dokážu odhaliť len s ťažkosťami.
Neúspešné boli aj pokusy, keď sa ľudia pokúsili vystupovať v pozícii záujemcu o kvalitnú cibetkovú kávu, ktorý si ju chce prísť kúpiť priamo na farmu. Vo všetkých prípadoch ho odkázali len na predajne pre turistov, takže svoje tajomstvá si producenti dobre strážia.
Indonézia, raj producentov cibetkovej kávy
Podľa dostupných informácií sú v Indonézii aj farmy, ktoré vyprodukujú 7 000 kilogramov takejto kávy ročne. Odhadom vraj musia mať okolo 240 väznených cibetiek. Koľko ich v tejto obrovskej krajine s takmer 300 miliónmi obyvateľov reálne musí byť, nie je možné zistiť.
„Cibetky sú väznené v biednych a depresívnych klietkach len preto, aby rôzne spoločnosti a bezohľadní predajcovia mohli zarábať,“ povedala zakladateľka Lady Freethinker Nina Jackelová pre Mail Online. „Vyzrel čas, aby sme tieto divé zvieratá prestali väzniť len kvôli ľudskej lakomosti.“
2 Comments