Druhy kávových nápojov

Čo je to espresso a ako ho správne pripraviť?

Espresso. Pravdepodobne najčastejšie používané slovo medzi baristami, kávičkármi a ľuďmi pracujúcimi s kávou. Ale čo to espresso v skutočnosti je? 

História espressa

Ako ste určite mnohí tušili, história espressa začína v Taliansku. Konkrétne v 19. storočí. Už v roku 1884 si dal istý Angelo Moriondo patentovať prvý kávovar využívajúci paru a vriacu vodu. Neskôr, v roku 1901 Luigi Bezzera predstavil hneď niekoľko vylepšených verzií pôvodného kávovaru. O dva roky neskôr jeho patent kúpil Desiderio Pavoni. Pavoni si krátko na to založil firmu La Pavoni, ktorá sa začala venovať produkcii týchto kávovarov. 

Costa Rica Tarrazu - Coffeein

Konzumácia espressa sa rozšírila, a tak espresso neostalo len “talianskym” drinkom. Postupnou industrializáciou, urbanizáciou a globalizáciou sa rozšírilo do všetkých kútov sveta. Práve postupným rozšírením a adaptovaním do rôznych kultúr nadobudlo rôzne podoby. Jeho podoba prešla jemnými zmenami aj pod vplyvom nedávneho rozšírenia kultúry výberovej kávy. 

Stop polievke 

Počuli ste už poučku “7 gramov a 35 mililitrov”? Zákazníci zvyknutí na bežné kaviarne s komoditnou kávou očakávajú pri svojom espresse práve takéto parametre. Očakávajú, že ich výsledné espresso bude ako polievka – objemná a redšia tekutina. 

espresso vs polievka

Keď však navštevujete moderné kaviarne s výberovou kávou, viete, že espresso takto vyzerať nemá. Vezmite svoju obľúbenú kávu a pripravte si spolu s nami skutočné espresso. 

Zásady moderného espressa

  • pre rovnomernú extrakciu použite sitko pre dvojité espresso 
  • pri espresse použite jemnejšie mletie 
  • výsledný nápoj by mal mať objem cca 17 až 25 gramov
  • ratio (pomer vstupnej dávky a výstupnej dávky) je fluidný, no odporúča sa dodržiavať ratio 1:1,5-1:3 
  • dĺžka extrakcie by sa mala pohybovať v rozmedzí od 25 do 30 sekúnd (pri tmavších praženiach môže byť čas aj kratší)
  • ideálny tlak pri príprave espressa je 9 barov
  • výsledné espresso by malo byť hutné a plné chutí 
Costa Rica Tarrazu od Coffeeinu - espresso

Čo budete potrebovať?

Espresso sa skladá len z kávy a vody. Ide o nápoj, ktorý je vlastne úplne jednoduchý. Nič také ako mlieko či cukor by sa vo vašom espresse vyskytnúť nemalo. Pri príprave sa nezaobídete bez kávovaru. Najlepšou voľbou je pákový kávovar, avšak ak ste majiteľmi automatického, nezúfajte. Espresso si pripravíte stlačením gombíka na menší nápoj. Na strane druhej, pri automatickom kávovare nikdy nedosiahnete takú kvalitu extrakcie ako pri pákovom kávovare. 

Aká káva je vhodná pre espresso?

Vo všeobecnosti platí, že máme tri základné “druhy” praženia – na espresso, filtrovanú kávu a takzvané omni, čo znamená, že káva je vhodná aj na espresso, aj filtrovanú kávu. Keďže si idete pripraviť espresso, odporúčame použiť kávu praženú na espresso, čiže o niečo tmavšie praženie, prípadne omni roast. 

To, pre aký druh kávy sa rozhodnete, je len na vás. Obľubujete sladšie a konzervatívnejšie espressá plné čokolády a orieškov? Zvoľte kávu so zodpovedajúcim chuťovým profilom. Ste fanúšikom moderných ovocných a acidných espress? Super, môžete siahnuť aj po svetlejšie pražených výberových kávach. 

Náš tip: na eshope coffeein.sk si vhodnú kávu nájde každý. Pri nákupe môžete využiť zľavový kód BLOGOKAVE10.

Costa Rica Tarrazu od Coffeeinu

My sme sa rozhodli vyskúšať espresso z premytej Kostariky Tarrazu od Coffeeinu. Káva si vás získa svojim výnimočným spojením sladkosti a acidity. V chuťovom profile nájdete citrusové ovocie a višne, ktoré dopĺňa sladká mliečna čokoláda. Telo kávy je hutné, čo dotvára pocit, že pijete dezert Mon Chéri. Túto kávu jednoducho musíte vyskúšať. 

Postup prípravy espressa

  1. Do páky vložte dvojité sitko. 
  2. Vami zvolenú kávu nasypte do mlynčeka.
  3. Do páky nameľte dostatočné množstvo kávy. Nezabudnite nastaviť hrúbku mletia podľa potrieb.
  4. Vložte páku do hlavy kávovaru a pod výpusty položte dve šálky. 
  5. Zapnite extrakciu. 
  6. Extrakciu vypnite, keď dosiahnete správny objem výsledného nápoja. Je zvykom extrahovať kávu po dobu 25-30 sekúnd. 
  7. Užívajte si svoje plné a chutné espresso. 
extrakcia espressa do šálok Coffeein

Recept na espresso

Naše 18-gramové sitko sme naplnili presne 18,0 g premytej Kostariky Tarrazu. Kávu sme utampovali a páku vložili do hlavy kávovaru La Marzocco GS3. Espresso sme extrahovali pri konštantnom tlaku 9 barov a teplote 94 stupňov Celzia. Objem dvoch espress predstavoval presne dvojnásobok vstupnej dávky kávy (36 g). Tridsaťšesť gramov do šálok pretieklo za 27 sekúnd. Kostarika Tarrazu mala pri takomto postupe hutné jogurtové telo, bola plná chutí mliečnej čokolády a višňového džemu. Acidita a sladkosť sa dopĺňali a komplexnosť nápoja dotvárala horkosť kakaa v dochuti. 

teplota 94 stupňov Celzia
vstupná dávka 18,0 g
čas 27 s
výstupná dávka 36 g (dve šálky po 18 g).

Značky
Zobraz viac

Podobné články

3 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close