Recepty

Valentínska káva: Ako som uspel s Kávoláskou od INCUPLE

Pred tohtoročným Valentínom mi život uľahčil @ladislavkiraly. Priniesol mi blend dvoch experimentálne spracovaných káv zo slovenskej pražiarne kávy INCUPLE s názvom Kávoláska. Ak máte to šťastie a po vašom boku stojí polovička, ktorá obľubuje výberovú kávu, nemusíte ju nikam ťahať, ostaňte v teple domova, zahrajte sa na domáceho baristu/baristku a pripravte mu/jej sladké espresso. Toto je valentínska káva.

Čo obsahuje Kávoláska?

Valentínska káva Kávoláska je zmesou kávy z Indonézie, ktorú na Slovensko doviezol slovenský farmár Luka Ondrišák, a z Etiópie. Tá prvá je spracovaná anaeróbnym naturálnym procesom (36 hodín), druhá má za sebou mokré spracovanie a 96-hodinovú karbonickú maceráciu. Obe pochádzajú zo zberu z roku 2022 a upražené sú na stupeň medium.

Viac informácií o zmesi Kávoláska nájdete TU.

Náš tip: vďaka kódu BLOGOKAVE10 môžete kávy na eshope INCUPLE.SK nakupovať s 10-percentnou zľavou.

Prvé dojmy z valentínskej kávy

Prvé potešenie sa dostavilo hneď po otvorení balíčka. Obe kávy, ktoré tento blend obsahuje, sú spracované experimentálnym spôsobom, čo má za následok výrazne sladkú vôňu. Zrná sú napražené rovnomerne. Káva je určená pre prípravu espressa, ktorým jednoznačne zabodujete najviac. Nejde však o tmavý espresso roast, čo otvára možnosť obdarovať svoju polovičku aj filtrovanou kávou.

Ak sa vám podarí nastaviť ideálny recept, Kávoláska vám ponúkne zážitok nielen po aromatickej, ale aj chuťovej stránke. Nastavenie espressa odporúčam otestovať a vyladiť ešte pred samotným aktom obdarovania milovanej osoby (vyhnete sa tak nezdaru). V mojom prípade som to riskol a kávu sme nastavovali spoločne.

Aký recept sa mi osvedčil najviac?

Z Kávolásky som pripravoval dvojité espresso v dvojitom sitku na manuálnom espresso stroji značky ROK. Moje sitko má kapacitu 15 gramov. Použil som 15,0 gramov Kávolásky na nápoj o hmotnosti 37,5 gramu, čo zodpovedá pomeru 1:2,5. Práve pomer by som považoval za smerodajný v prípade, ak vlastníte iný stroj, prípadne iné sitko. Teplota vody, ktorú som používal, bola 97 stupňov Celzia. Išlo o košickú vodu prefiltrovanú cez kanvicu značky BWT. Kávu som mlel na mlynčeku Comandante na hrúbke 6 klikov. Výsledný čas extrakcie bol 27 sekúnd.

Espresso pripravené mojím receptom bolo veľmi sladké, plné chutí lesného ovocia s krémovým telom a sladkou čokoládovou dochuťou.

valentínska káva od INCUPLE Kávoláska

Uspel som s Kávoláskou u svojej polovičky?

Fermentované kávy nie sú to, čo preferujem,“ odpovedala a okamžite ma uviedla do nepríjemného napätia. „Ale aj tak si ma potešil. Nie je to nič výrazne prefermentované, ani príliš acidné. Pripomína mi to jahodový jogurt s čokoládovou dochuťou.“

Toto všetko považujem za úspech jednak seba (neskromne), ako aj pražiarne INCUPLE, ktorá pre tohtoročný Valentín namiešala skvelo vyvážený blend. Podľa mňa veľmi dobre poslúži ako prostriedok, ktorým môžete svojmu partnerovi prejaviť lásku.

Kávolásky by som sa nebál ani v prípade, keď partnera nemáte. Postačí, že máte dostatočne radi samého seba a doprajete si sladké moderné espresso.

Príprava filtrovanej valentínskej kávy:

V podstate sa jedná o trochu svetlejší espresso roast, čo ponúka šancu aj pre milovníkov filtrovanej kávy. V tomto prípade som zvolil recept s ohľadom na to, že sa jedná o espresso roast. Volil som nižšiu teploty vody (90 stupňov Celzia), o čosi hrubšie mletie ako zvyčajne (26 klikov na Comandante) a o čosi menší pomer (1:14).

Kávu som pripravoval pomocou drippra Hario V60 s použitím filtračných papierov od firmy Cafec (Abaca).

Recept:

  • 15 g Kávolásky pomletej na 26 klikov na mlynčeku Comandante
  • 210 ml vody o teplote 90 stupňov Celzia
  • Celkový čas extrakcie cca 2:15

Nálevy:

  • 0:00 – 0:45 30 ml prudký nálev a poriadne premiešať
  • 0:45 – 0:55 60 ml
  • 0:55 – 1:05 60 ml
  • 1:05 – 1:15 60 ml, zamiešať celým dripprom a nechať stiecť (cca do 2:15)

Záver

Výslednému filtru z Kávolásky dominovali sladké ovocné tóny, v pozadí sme cítili mandle a čokoládu. Vo výsledku sa jednalo o filter s nižšou aciditou, no ani v takejto podobe valentínska káva Kávoláska moju polovičku neurazila. Spolu sme si to užili. Ďakujeme INCUPLE za toto dielo.

Na úplný záver ešte dodám, že na eshope incuple.sk viete vďaka kódu BLOGOKAVE10 aktuálne nakupovať s 10-percentnou zľavou. Kód platí na ponuku káv.

incuple Kávoláska valentínska káva
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close