Zdravie

Vedci neodporúčajú piť kávu z papierových pohárov, výsledky ich štúdie sú „znepokojujúce“

V priebehu minulého roku sa na celom svete vyrobilo približne 264 miliárd papierových pohárov určených na jednorazové použitie. Ľudia z nich pili minerálky, čaj či varené víno, ale veľká časť takýchto pohárov bola určená na kávu. No a ako dokázali indickí vedci, konzumenti teplých alebo horúcich nápojov z papierových pohárov nerobia dobre.

„Počas pätnástich minút, za ktoré vypijete kávu alebo čaj, vo vnútri pohára začne degradovať ochranná vrstva,“ uviedla vedúca štúdie, doktorka Sudha Goelová, v publikovanom stanovisku. „Za ten čas sa do horúceho nápoja dostane 25 000 čiastočiek o veľkosti mikrónov (jedna milióntina metra).“

„Priemerný človek, ktorý si dá denne trikrát kávu alebo čaj, samozrejme v papierovom pohári, do seba takto dostane 75 000 malých kúskov mikroplastov, ktoré sú voľným okom neviditeľné,“ dodal Goel.

Mikroplasty môžu viesť k rakovine i neplodnosti

Spomínané čiastočky sú mimoriadne malé, podľa vedcov je to približne jedna päťdesiatina hrúbky ľudského vlasu. Avšak keď ich skonzumujeme veľa a robíme tak pravidelne, môže to mať neblahé následky. Tím lekárov zo Spojených štátov amerických už mikroplasty dokonca našiel aj vnútri ľudských orgánov. V tejto súvislosti vyjadril obavy, že ich požívanie môže viesť k rakovine alebo neplodnosti.

Varovným signálom je aj to, že u zvierat vyvoláva kontaminácia mikroplastmi zápaly. Je pritom pravdepodobné, že u ľudí to bude podobné, aj keď táto oblasť zatiaľ nie je dosť dobre prebádaná. Pre istotu je lepšie dať si na papierové poháre pozor a kávu podľa možností piť z porcelánovej šálky. Alebo mať so sebou napríklad kvalitný termohrnček.

Káva s paládiom, chrómom či kadmiom

„Mikroplasty fungujú ako nosiče kontaminantov ako ióny či ťažké toxické kovy paládium, chróm a kadmium,“ pokračovala spomínaná doktorka z Indického technologického inštitútu v Kharagpure. „Keď sú tieto látky požívané pravidelne v priebehu dlhšej doby, môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy.“

Goelová so svojim tímom vykonali zaujímavý experiment. V rámci neho do papierových pohárov naliali ultra-čistú vodu Milli-Q, ktorá bola nahriata na 85 až 90 stupňov Celzia. Potom ju v nich nechali pätnásť minút. Následne si na ňu posvietili fluorescenčným mikroskopom a okrem toho detailne preskúmali aj umelohmotný lem vnútornej časti pohára. Výsledky vraj boli „znepokojujúce“.

Papierové poháre vyhrávajú vďaka cene

Papierové poháre sú podľa vedcov nebezpečné, ale na druhej strane sú veľmi lacné a dostupné. Nájsť za nich vhodnú náhradu teda nie je jednoduché. Spotrebúvame ich pritom všade; stačí si pomyslieť na tradičné vianočné trhy, ale napríklad aj na kupovanie kávy v bežných automatoch. Všade dostaneme jednorazový pohár, mnohokrát papierový.

„Okrem toho, že takto konzumujeme mikroplasty, čo potvrdila aj táto štúdia, papierové poháre po sebe zanechávajú tenkú vrstvu umelej hmoty, ktorá kontaminuje prostredie,“ povedal hovorca environmentálnej charitatívnej organizácie Ecolife pre stránku studyfinds.org.

Súčasné jednorazové poháre sa na skládkach nerozložia

„Jednorazové papierové poháre sa na skládkach nerozložia a nedajú sa ani recyklovať. No a keďže dopyt po nich neprestajne rastie, dá sa zasýtiť len ďalším odlesňovaním,“ skonštatoval hovorca spoločnosti.

Ecolife sa okrem iného zaoberá aj výskumom týkajúcim sa nájdenia iných ochranných vrstiev pohárov; tie by nemali byť z plastu a mali by byť biodegradovateľné. V tejto chvíli sú však dvakrát také drahé ako bežné riešenia.

Dodajme, že výsledky štúdie boli publikované v magazíne Journal of Hazardous Materials.


Newsletter: Dostávaj novinky, horúce tipy
na kávy a zľavové kódy pravidelne e-mailom.

Intuit Mailchimp

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close