Veľké množstvo kofeínu kamionistom škodí, spôsobujú viac nehôd
Kamionisti a vodiči nákladných áut, ktorí potrebujú denne absolvovať stovky kilometrov, majú jednu z najťažších prác vôbec. Neprestajne musia byť v strehu a plne koncentrovaní, aby na cestách nespôsobili nešťastie. Je zrejmé, že pri udržiavaní maximálnej pozornosti si pomáhajú aj kávou a energetickými nápojmi, ale niekedy to až preháňajú a paradoxne spôsobujú úplne opačný efekt, ako zamýšľali.
Posvietila si na to aktuálna štúdia, v rámci ktorej vedci zozbierali dáta od 11 000 kamionistov pôsobiacich v amerických štátoch Illinois, Ohio, Kentucky, New Jersey, Virginia, Georgia, Texas a California. Informácie boli zbierané jednak prostredníctvom dotazníkov, ale aj prostredníctvom lekárskych prehliadok.
Menej kofeínu = menej nehôd
Zaujímavé je to, že 1 653 kamionistov, ktorí denne vypili v priemere maximálne jeden kofeínový nápoj, dosiahlo lepšie výsledky (21,6% nehôd) ako skupina 1 354 kamionistov, ktorí ich vypili päť alebo viac (27,8% nehôd). V neskôr menovanej skupine bol priemer až 7,5 kofeínových nápojov denne a bol u nej zaznamenaný aj vyšší podiel fajčiarov, respektíve ľudí, ktorí holdujú alkoholu.
Všetci sa zároveň horšie stravovali a všetko to spoločne viedlo k horšiemu spánku. Tieto skutočnosti následne spôsobovali vyššiu náklonnosť k riskantnejšej a agresívnejšej jazde a k zapojeniu sa do väčšieho množstva nehôd. Celkovo však nie je možné povedať, ako by to dopadlo v prípade, ak by pili len kofeínové nápoje, ale nefajčili by, nepili alkohol a dobre by sa stravovali. Tomu sa štúdia nevenovala.
Odborníčka: Veľa kofeínu môže narúšať spánok
„Kamionisti sú obzvlášť náchylní k únave, čo spôsobujú tlaky práce na zmeny a dlhé hodiny za volantom,“ povedala doktorka Ashleigh Filtnessová z univerzity v Loughborough, ktorá štúdiu viedla. „A to je už spojené s bezpečnostnými obavami, keďže ospalosť viac ako zdvojnásobuje riziko zapojenia sa do nehody.“
„Bežným protiopatrením je kofeín používaný v rôznych formách vrátane nápojov a tabletiek a ako ukázali predchádzajúce štúdie, môže mať pozitívny vplyv na znižovanie rizika vzniku nehôd. Keď je však konzumovaný vo veľkých množstvách a počas dlhšieho časového obdobia, má potenciál narúšať spánok a tým pádom zvyšovať únavu i bezpečnostné riziko.“
„Dopravné spoločnosti, ktorým ide o zvyšovanie bezpečnosti vodičov, by mali staviť na holistický prístup a nájsť spôsoby, ako spoločne zlepšiť spánok i zdravotný stav šoférov. Musia im pripomenúť, že kofeín sám o sebe nestačí,“ dodala Filtnessová.
Kofeín je dobré jednorazové opatrenie
Odborníčka na druhej strane zdôraznila, že od kávy a energetických nápojov nikoho neodrádza. V rozumnej miere kofeín má svoje opodstatnenie a skutočne pomáha.
„Máme množstvo dôkazov, vďaka ktorým vieme, že kofeín je dobrým jednorazovým protiopatrením. Tu sme sa však orientovali vyslovene na jeho vysokú spotrebu, ktorá prekračuje spotrebu 90 percent amerického obyvateľstva,“ upozornila Filtnessová.
Štúdia sa podľa autorov úmyselne nevenovala tej skupine kávičkárov, ktorí vypijú dva až štyri kofeínové nápoje denne – tá je podľa nej v poriadku. Hlavným cieľom bolo poukázať na to, že kto to s kofeínom preháňa, môže v konečnom dôsledku ísť sám proti sebe.
Vekom stúpa spotreba kofeínu
Okrem toho sa ukázalo aj to, že šoféri, ktorí sa vedeniu kamiónov venujú dlhšie a sú starší, majú tendenciu prijímať väčšie množstvo kofeínu. Akékoľvek naplánované intervencie zamerané na obmedzenie spotreby kofeínu by podľa štúdie mali sledovať hlavne dva hlavné ciele.
„V prvom rade je potrebné predĺžiť trvanie spánku a zachovať pravidelný spánkový rytmus,“ pripomenula Ashleigh Filtnessová. „V druhom rade však treba zapracovať na stratégiách zameraných na skoncovanie s fajčením, na zvýšenie počtu aspoň miernych tréningových cvičení na minimálne dve týždenne, ako aj na zlepšenie stravovacích návykov.“
Štúdia bola vykonaná v spolupráci s Virginia Tech Transport Institute (VTTI) a publikovaná bola v žurnáli Safety Science.