Exkluzívne

Veľký test instantných káv: Spoznajte najlepšiu instantnú kávu na trhu

Instantné kávy sú neodmysliteľnou súčasťou mnohých domácnosti na Slovensku. Rozmach instantných káv sa spája s druhou svetovou vojnou a americkou armádou. Instantka slúžila ako jednoduchá, rýchla a spoľahlivá dávka kofeínu, na ktorej prípravu stačilo pár decilitrov teplej vody. Od konca druhej svetovej vojny kolonizovali instantné kávy celý svet a nevyhlo sa im ani Slovensko. Dnes je na trhu množstvo značiek, edícií a druhov tohto lyofilizovaného zázraku, ale ktorá instantná káva je najlepšia? Túto otázku vám zodpovie veľký test instantných káv z dielne Blogu o káve.

Schválne, aké boli vaše prvé skúsenosti s kávou? Patríte aj vy do tímu, ktorý začínal zalievaním instantnej kávy? Alebo ju pijete ešte aj dnes a zaujíma vás, ktorá ponúka najlepšie chute? S cieľom rozlúštiť záhadu a nájsť odpoveď na otázku “Ktorá instantná káva je najlepšia?” sme zorganizovali veľký test instantných káv dostupných v našich supermarketoch.

Náš tip: Hľadáte kvalitnú kávu? Pozrite si zľavové kódy do najlepších slovenských pražiarní – kliknite sem.

Jacobs Velvet a Nescafe Classic

Test instantných káv: Kvalifikácia

Prvým kolom veľkého testu instantných káv bola online kvalifikácia. Na našom instagramovom účte @blogokave sme vám položili otázku: “S ktorou instantnou kávou sa stretávate najčastejšie?” Suverénne najpočetnejšie ste spomínali kávy značiek Nescafé a Jacobs. Konkrétne Nescafé Gold, Nescafé Classic a Jacobs Velvet Crema. 

Popri nich ste do osudia postupne prihadzovali instantky od značiek ako Tchibo, Bellarom, Davidoff, L’or, DM či K-Classic. My sme z nich vybrali najčastejšie spomínanú semifinálovú dvanástku. Všetky kávy sme nakúpili v supermarketoch a žrebom rozdelili do dvoch semifinálových šestíc. Rozhodli sme sa nájsť najlepšiu instantnú kávu.

Semifinálová dvanástka:

 • Davidoff Fine Aroma
 • Jacobs Velvet Crema
 • K-classic Gold
 • Nescafé Classic
 • Bellarom Costa Rica
 • L´or Intense
 • Bellarom Gold Classic
 • Nescafé Gold
 • K-Classic Bio
 • DM Bio
 • Tchibo Barista Classic
 • Eduscho Instant Classic
veľký test instantných káv - kávy položené na stole

Semifinále a jeho formát

Všetky kávy sme žrebom rozdelili do dvoch šestíc. Podmienkou pri rozdeľovaní bolo, aby sa v jednej šestici nenachádzali dve kávy od toho istého výrobcu. Preto sme v prvej fáze „nasadili“ dvojice káv rovnakých výrobcov do odlišných semifinálových skupín a zvyšok káv sme k ním priradili náhodným žrebovaním. Takto vznikli dve semifinálové šestice, ktoré si to neskôr rozdali v neúprosných súbojoch.

Slepá ochutnávka instantných káv

Semifinále prebiehalo formou slepej ochutnávky. Do identických misiek sme z jednotlivých káv nabrali odporúčané množstvo instantnej kávy prerátané tak, aby mohli byť všetky misky zaliate identickým objemom vody. Každá miska bola zospodu označená číslom, ktoré bolo priradené konkrétnej káve. 

veľký test instantných káv - označenie šálky zdola

Šestice káv sme následne zamiešali a ochutnávali bez toho, aby sme vedeli, ktorá miska patrí ktorej značke kávy. Pri teste sme si zapisovali aromatické a chuťové vnemy jednotlivých vzoriek a následne ich zoradili od tej najhoršej po tú najchutnejšiu. Z každého semifinálového kola môže do veľkého finále postúpiť len trojica najlepších instantiek. Ktoré to budú? To hneď zistíte.

test instantných káv - označenie šálok pred slepou ochutnávkou

Veľký test instantných káv: Semifinále č. 1

 • Bellarom Gold Classic
 • Nescafé Gold
 • K-Classic Bio
 • DM Bio
 • Tchibo Barista Classic
 • Eduscho Instant Classic

Ešte predtým, ako sa dozviete mená postupujúcich, poďte sa s nami pozrieť na informácie, ktoré výrobcovia udávajú na obaloch. Zistíme o instantných kávach niečo viac alebo nás bude etiketa kŕmiť sladkými, no prázdnymi, slovami?

Náš tip: Hľadáte kvalitnú kávu? Pozrite si zľavové kódy do najlepších slovenských pražiarní – kliknite sem.

veľký test instantných káv - semifinále 1

Etikety a informácie o instantných kávach

Bellarom Gold Classic

Bellarom Gold Classic sa pýši anglickým prívlastkom “full-bodied aroma”.  Aróma s plným telom znie už na prvé počutie ako zvláštne slovné spojenie. Telo je chuťový vnem, ktorý vyjadruje pocit, štruktúru a plnosť, ktorú káva zanecháva na jazyku. Aróma s plným telom teda nedáva žiadny zmysel. Čo už, nevadí. Značka Bellarom, patriaca sieti supermarketov Lidl, využíva klasickú nič nehovoriacu stupnicu sily kávy. Gold Classic sa na tejto stupnici nachádza na stupienku 4 z 5. Bude to znamenať tmavé praženie alebo plné chute? To sa dozviete už o niekoľko riadkov nižšie. Čo sa však nedozviete, je pôvod a detailné zloženie kávy. Lidl sa zmohol len na označenie: 100-percentná káva. Ďakujeme 🙂

instantná káva Bellarom Gold Classic

Nescafé Gold

Nescafé Gold sa v ankete týkajúcej sa nominácií do veľkého testu instantných káv ocitla na popredných priečkach. Medzi Slovákmi veľmi obľúbená instantná káva by mala podľa spoločnosti Nescafé vynikať bohatou arómou a jemnou chuťou. Káva má podľa výrobcu intenzitu ohodnotenú na číslo 7. Z koľkých? To je pravdepodobne výrobné tajomstvo. Na túto intenzitu sa v Nescafé vyšplhali upražením arabiky do zlatista. Z tejto vety je relevantné len jedno jediné slovo – arabika. Aj keď Nescafé neudáva presné zloženie kávy a uvádza len termín stopercentná instantná káva, môžeme tušiť, že ide o čistú arabiku.

instantná káva Nescafé Gold

K-Classic Bio

K-Classic Bio zo siete supermarketov Kaufland pochádza z kontrolovaného ekologického hospodárstva. Jej intenzita si vyslúžila tri body z piatich a Kaufland uvádza aj pomer arabiky a robusty. Ich Bio káva sa skladá z čistej arabiky a aspoň za túto informáciu si od nás vyslúži malú pochvalu.

instantná káva K Classic Bio

DM Bio

Podobne, ako značka K-Classic, aj drogéria DM má svoju instantnú kávu s označením Bio. Jej intenzita sa nachádza v presnom strede stupnice, ktorú uvádza výrobca: zmes arabiky a robusty vypestovanej pomocou ekologicky kontrolovaného hospodárstva dostala 2,5 boda z 5. Pomer arabiky a robusty je v tomto prípade 70:30 (arabika:robusta).

instantná káva DM bio

Tchibo Barista Classic

Tchibo Barista Classic stavia na často omieľanú poučku. Pomaly pražená káva má viac chutí. Táto veta sa objavuje na obaloch mnohých komoditných káv. Avšak, pomalé praženie na nižších teplotách zapríčiňuje vznik pečených tónov a potlačenie prirodzených chuťových tónov kávovníkového zrna. Podľa Tchibo je ich Barista Classic hladkou a jemnou kávou so strednou intenzitou (3 body zo 6). Najdôležitejšie informácie o pôvode a zložení kávy od Tchibo nečakajte. Dozviete sa len to, že pijete stopercentnú instantnú kávu. 

instantná káva Tchibo Barista Classic

Eduscho Instant Classic

Eduscho vyťahuje pre mnohých ťažký argumentačný kaliber. Ich Instant Classic je kávovým dedičstvom pochádzajúcim z roku 1924. Káva s takou dlhou tradíciou musí byť predsa najlepšia. Sto rokov skúseností, no Eduscho sa nesnaží svojich zákazníkov informovať o pôvode kávy. Jediné, čo o káve z etikety zistíte, je jej intenzita – tri body z piatich. Mimochodom, značka Eduscho dnes patrí pod giganta Tchibo, ktorý firmu odkúpil. V tejto šestici tak predsa len zažijeme malý interný súboj.

instantná káva Eduscho

Test instantných káv: Výsledky semifinále č. 1

6. miesto K-classic Bio 

V aróme sa neobjavuje nič iné, len nasladlosť a podpis procesu lyofilizácie. Vôňa je oproti konkurencii málo výrazná a nezapamätateľná. Chuť tejto kávy nás nepríjemne šokovala. Už pri vysokej teplote sa v nej nachádzala extrémne vysoká acidita. Pozor, nie príjemná ovocná acidita, ale ústa skrúcajúca octová kyslosť. Tá sa postupným chladnutím len a len zvýrazňovala. Robili sme čo sme mohli, ale kávu sme nedokázali komfortne prehltnúť. Všetky ostatné chuťové zložky boli zatienené práve vysokou aciditou, čo z kávy robilo takmer nepožívateľný počin. 

5. miesto Nescafé Gold

Vôňa kávy je priemerná, zemito-nasladlá s podpisom lyofilizácie. Spoza nej vykúkajú tóny praženia a pražených orechov. Za horúca je jej chuť mdlá, drevitá a nudná. Chladnutím sa zvýrazňuje trpkosť a acidita kávy. Najnepríjemnejšou zložkou chuti je horkosť surových zemiakov, ktorá prevláda hlavne v dochuti. 

instantná káva v cuppingovej miske pred zaliatím

4. miesto Eduscho Instant Classic

Sladkú arómu, ktorá vám v prvý moment udrie do nosa, postupne prevalcujú tóny praženia. Aróma naznačuje, že káva použitá pri výrobe Instant Classic od Eduscho bola pražená tmavšie. Chuť kávy je výrazne horká, málo acidná a celkovo veľmi intenzívna. V dochuti vám na jazyku ostane nepríjemná horkosť pripomínajúca surové zemiaky. Aj preto získava Eduscho pomyselnú zemiakovú medailu a postup mu o vlások uniká.

Náš tip: Hľadáte kvalitnú kávu? Pozrite si zľavové kódy do najlepších slovenských pražiarní – kliknite sem.

Do finále postupujú (značky uvádzame v náhodnom poradí):

DM Bio

Aróma DM Bio sa dá označiť za najkyslejšiu z prvej hodnotenej šestice. Jej chuť sa vyznačuje nízkou horkosťou a pomerne vysokou aciditou. Acidita je mliečna, pripomínajúca grécky jogurt. Sladkosť kávy je nízka a horkosť a acidita sú vyvážené. V dochuti sa objavuje jemná drevitosť, no tá z jazyka zmizne veľmi rýchlo. DM Bio sa zaslúžene umiestňuje na postupovej priečke.

zalievanie instantnej kávy

Tchibo Barista Classic

Aróma edície Barista od Tchibo je veľmi neutrálna. Prevládajú v nej nasladlé tóny a istá bylinkovosť. Chuť je pomerne sterilná. Nič v nej príliš nedominuje ani nevyčnieva. To sa dá vnímať ako pozitívum, ale aj ako negatívum. V tomto prípade považujeme vyrovnanosť chutí za veľký plus. Za horúca je káva prevažne horká, no postupným chladnutím sa v chuti zvýrazňuje príjemná sladkosť. Acidita sa v káve takmer nenachádza. Tchibo Barista Classic ťaží zo slabej úrovne svojej konkurencie. Vo svete zrnkovej a hlavne tej výberovej kávy by bola sterilita a fádnosť veľkou nevýhodou. V tomto súboji zaistila instantke od Tchibo jednu z postupových priečok práve absencia nepríjemných tónov, ktoré by sa medzi sebou výraznejšie bili.

Bellarom Gold Classic

Aróma kávy Bellarom Gold Classic je na pomery instantiek veľmi priemerná. Káva vonia neutrálne, nasladlo, s podpisom procesu lyofilizácie. V chuti sa veľmi nešťastne bijú dva chuťové vnemy. Výrazná zemitá horkosť a nepríjemná acidita spolu vôbec neladia. Do tohto súboja sa pridáva nepatrná sladkosť, ktorá je jedným z mála pozitívnych vnemov tejto kávy. Aj štipka príjemnej sladkosti však káve od značky Bellarom stačí na to, aby predbehla dostatočný počet konkurentov a uchmatla si jednu z postupových priečok.

Tchibo Barista - DM Bio - Bellarom Gold - traja postupujúci zo semifinále

Veľký test instantných káv: Semifinále č.2

 • Davidoff Fine Aroma
 • Jacobs Velvet Crema
 • K-classic Gold
 • Nescafé Classic
 • Bellarom Costa Rica
 • L´or Intense
veľký test instantných káv - semifinále 2

Etikety a informácie o instantných kávach

Davidoff Fine Aroma

Značka Davidoff svojimi produktmi cieli na elegantnosť a luxusný dojem. Rovnaké prívlastky dostáva aj ich instantná káva Davidoff Fine Aroma. Elegantná a voňavá so stredným telom a elegantne acidným charakterom ukončeným charakteristickou delikátnou arómou. Na stupnici intenzity s celkovým počtom dvanástich bodov sa umiestňuje na stupienku sedem. Okrem týchto informácii sa z etikety dozviete aj to, že ide o stopercentnú arabiku. Snaha o popis acidity, tela a arómy je v tomto prípade vydarenejšia, vďaka čomu si chuť kávy môžete predstaviť detailnejšie ešte pred jej kúpou.

instantná káva Davidoff Fine Aroma

Jacobs Velvet Crema 

Velvet Crema sa v našom dotazníku objavovala veľmi často. Množstvo domácností sa opiera o tento pilier instantných káv, o ktorom hovorí jeho etiketa len vo veľmi hmlistých rovinách. Zamatová pena a výrazná chuť, na stupienku intenzity štyri body z piatich možných. O pôvode kávy alebo aspoň zložení a pomere arabiky a robusty ani chýru, ani slychu. Transparentnosť očividne nie je to, čo oceňujú dlhoroční konzumenti tejto instantky. Bude to jej chuť?

instantná káva Jacobs Velvet

K-Classic Gold

Reťazec Kaufland a ich značka K-Classic  ponúka vo svojom sortimente instantných káv aj kávu s prívlastkom Gold. Tá by mala slúžiť ako lacnejšia alternatíva k instantkám označeným slovíčkom Gold od ostatných konkurenčných značiek. K-Classic hovorí o svojej “goldke” ako o výraznej káve s intenzitou tri z päť. Skladá sa z arabiky a robusty v absolútne neznámom pomere.

instantná káva K Classic Gold

Nescafé Classic

Druhý zástupca firmy Nescafé je na tom s transparentnosťou veľmi podobne ako jeho “zlatý” brat. Instantka Nescafé Classic je “signature roast” s výraznou arómou a bohatou chuťou. Tentokrát sa Nescafé vyhlo akémukoľvek označeniu intenzity a pre istotu aj pôvodu a zloženiu. Ich “signature roast” s podpisom pražiara si pravdepodobne strážia ako oko v hlave aj pred vlastnými zákazníkmi.

instantná káva Nescafé Classic

Bellarom Costa Rica

Prémiová stopercentná arabika od značky Bellarom patriacej reťazcu Lidl ponúka zmiešané dojmy. Jej etiketa vo vás vytvorí dojem, že kupujete niečo lepšie. Niečo z vyššieho kávového stupienka. Keď sa naň pozriete druhýkrát, začnú sa vynárať pochybnosti. O instantnej Kostarike od Bellarom zistíte len to, že ide o stopercentnú arabiku z Kostariky s intenzitou štyri z päť. Žiadny popis chutí, ktorý by si takáto káva vyžadovala. Bude napokon vyčnievať alebo sa naplnia pochybnosti a nejasnosti?

instantná káva Bellarom Gold Origins Costa Rica

L´or Intense

L’or, druhá značka z tejto šestice, ktorá dáva svojej káve elegantný a luxusne pôsobiaci dizajn. Je bohatá a aromatická s intenzívnou chuťou praženia a ostrou dochuťou. Tieto slová vám poskytnú akú-takú predstavu o chuti či o stupni praženia. L’or vám však podobne ako jeho konkurencia neposkytne luxus v podobe informácii o pôvode kávy. Mimochodom, táto značka patrí pod značku Jacobs, a tak si druhá šestica taktiež zaslúži šťavnatý duel dvoch príbuzných značiek. 

Náš tip: Hľadáte kvalitnú kávu? Pozrite si zľavové kódy do najlepších slovenských pražiarní – kliknite sem.

instantná káva LOR Intense

Test instantných káv: Výsledky semifinále č. 2

6. miesto L´or Intense 

Pri káve L’or Intense sa v našich poznámkach objavuje veľkými písmenami napísané slovo NAJ HOR ŠIE. Z tejto kávy nás strasie už len pri pomyslení na ňu. Začnime pozitívami. Teda jediným pozitívom. Aróma kávy je priemerná. Káva vonia tmavšie, ale nijak ostro či nepríjemne. Skutočné utrpenie príde pri prvom sŕknutí. Aj napriek tmavšej aróme vás ako prvá “hitne” ultrasilná octová acidita, ktorá vás zloží na zem. A keď si už myslíte, že nič horšie nemôže prísť, ocot vystrieda extrémne silná horkosť. Tá do vás, bezmocne ležiacich na zemi, poriadne kopne a totálne vás dorazí. Naozaj nám nejde do hlavy, ako môže byť tmavo pražená káva tak výrazne octovo kyslá a horká zároveň.  

veľký test instantných káv - kávy v cuppingových miskách

5. miesto Bellarom Costa Rica

Lidl s touto kávou urobil veľký krok vedľa. Vo vôni sa javí až prepražená so silnými zadymenými a drevitými tónmi. Na jazyku vás ako prvá zasiahne výrazná mliečna acidita, ktorú doplní podobne výrazná ceruzková drevitosť ako pri káve Bellarom Gold. Acidita a drevitosť sa škaredo bijú a celkový dojem z kávy je rozpačitý. Káva ani náznakom nepripomína kvalitnejšie single origin kávy.

4. miesto Nescafé Classic 

Edícia Classic od Nescafé po aromatickej stránke taktiež nijak nevyčnieva z davu. Jej vôňa je sladká, nájdete v nej štipku kakaa, ale aj množstvo dreva. V chuti vás ako prvá zaujme príjemná oriešková sladkosť. Tá sa však veľmi rýchlo vytratí a nahradí ju výrazná drevitosť. Dochuť kávy je nepríjemne horká. Nescafé Classic ničím neohúri, ale ani výrazne neublíži.

ktorá instantná káva je najlepšia - ochutnávanie

Do finále postupujú (značky uvádzame v náhodnom poradí):

K-Classic Gold

Aróma kávy Gold od K-Classic je znovu veľmi priemerná a veľmi podobná viacerým jej súperom. Prevažuje v nej nasladlosť a lyofilizácia. Po chuťovej stránke vám K-Classic Gold odpáli dekel. Za horúca a tepla v nej čisto a jasno pocítite ceruzku, ktorú ste nervózne obhrýzali na hodine chémie či matematiky. Naozaj, tak čisté drevo sme ešte v káve nikdy necítili. Drevo navyše neruší žiadny iný chuťový vnem, vďaka čomu vás K-Classic Gold ihneď teleportuje do školských lavíc. Až za studena sa v káve objaví nepríjemná acidita, ktorá rozbúra celý drevený dojem kávy. Aj napriek silnej drevitosti a acidite vyskytujúcej sa za studena boli chute kávy vyrovnanejšie a menej rušivé ako u káv umiestnených na nižších priečkach.

ochutnávanie instantných káv

Davidoff Fine Aroma

Arómu kávy sme vo svojich poznámkach opísali ako spálenú. Dominuje jej tmavé praženie, ktoré vytvára drevitú a začmudenú vôňu. V chuti sa striedajú pražené tóny s jemnou aciditou. Dochuť Fine Aroma od Davidoff patrí medzi najpríjemnejšie z celého testu. Je sladká, oriešková a na jazyku zanecháva príjemný pocit ešte veľmi dlho. Fine Aroma od Davidoff si zaslúžila postupovú priečku hlavne za najpodarenejšiu dochuť, príjemné a neprehnané tóny praženia a jemnú aciditu, ktorá káve dodáva šťavnatosť.

otváranie instantnej kávy Davidoff

Jacobs Velvet Crema 

Vôňu kávy vystihuje slovo nudná. Je nasladlá s podpisom lyofilizácie. Po chuťovej stránke v porovnaní s ostatnými súpermi Jacobs vyniká svojou vyrovnanosťou. Nájdete v nej horkosť, sladkosť aj aciditu. Žiadna z týchto kategórií nezatieňuje tie ďalšie a vo výsledku spolu tvoria pomerne chutný balans.  

instantná káva mieri do šálky

Test instantných káv: Ktorá káva zvíťazí?

Na začiatku ich bolo dvanásť. Šesť padlo v statočnom boji a šesť postupuje do veľkého finále. Finálové kolo prebehne rovnakou formou – formou slepej ochutnávky. Výsledky a najzaujímavejšie postrehy z testu instantných káv sa dozviete už 27. marca.

Náš tip: Hľadáte kvalitnú kávu? Pozrite si zľavové kódy do najlepších slovenských pražiarní – kliknite sem.

Finalisti veľkého testu instantných káv:

 • Davidoff Fine Aroma
 • Tchibo Barista Classic
 • Jacobs Velvet Crema
 • DM Bio
 • K-Classic Gold
 • Bellarom Gold Classic
veľký test instantných káv Blogu o káve - finalisti
Toto sú finalisti veľkého testu instantných káv.

Medzi semifinálovými kolami a  samotným finále sme si od instantiek na dva týždne oddýchli. Naberali sme sily na posledné chuťové zápolenie šiestich najlepších káv.

Slepý finálový test

Finále prebehlo rovnakým spôsobom ako dve semifinálové kolá. Pomocou slepej ochutnávky sme kávy zoradili od tej najmenej chutnej po najchutnejšiu. Každá z káv bola pripravená za rovnakých podmienok a v rovnakom čase. Preto sme ich ochutnávali pri rovnakej teplote a rovnakom pomere. 

veľký test instantných káv - finále
Predraženej instantnej káve od Silvie Kucherenko (20,99€/100g) sme udelili divokú kartu.

Celebritná divoká karta

Ako ste si možno všimli, medzi finalistami sa vyskytla jedna káva navyše. Divokú kartu a miestenku vo finále si zaslúžila instantná Keto káva od slovenskej celebrity Bc. Silvie Kucherenko. Jej instantku sme otestovali aj v samostatnom recenznom špeciáli, v ktorom získala pomerne solídne hodnotnotenie. Preto sme sa rozhodli, konfrontovať ju priamo s tým najlepším, čo ponúkajú naše supermarkety. 

Výsledky veľkého testu instantných káv:

7. miesto Bellarom Gold

Na poslednej finálovej priečke sa ocitla káva z reťazca Lidl – Bellarom Gold. Nevyrovnanosť chutí a nepríjemná dochuť z nej nerobia kandidáta na víťazstvo a musí sa uspokojiť so siedmou priečkou.

testovanie instantných káv - finále

6. miesto K-Classic Gold

Edícia Gold od značky K-Classic patriacej reťazcu Kaufland má v podstate rovnaké slabiny ako jej konkurent z Lidlu. Nepríjemná ceruzková drevitosť sa bije s výraznou aciditou, čo robí kávu nevyváženou a nepríjemnou. 

5. miesto Keto káva od Silvie Kucherenko

Celebritná divoká karta si vo finále neviedla zle. Podarilo sa jej predbehnúť dve kávy s označením Gold. Predčila ich vďaka vyrovnanosti chutí. Tých chutí však v káve bolo veľmi málo a výsledný nápoj pôsobil plocho. Práve preto sa jej nepodarilo vyšplhať na vyššie priečky.

4. miesto Tchibo Barista

Zemiakovú medailu si odnáša káva Tchibo Barista. V tejto káve už nájdete aj chute, ktoré sa dajú označiť za príjemné. Acidita kávy je nízka, nebije sa s príjemnou horkosťou. Káva je chuťovo vyrovnanejšia, no veľmi fádna a nevýrazná.  

testovanie instantných káv - finálový cupping

3. miesto Jacobs Velvet

Bronzové tretie miesto obsadila jedna z najobľúbenejších káv. Jacobs Velvet je pomerne vyvážená káva s nízkou aciditou, vyššou sladkosťou a zvládnuteľnou horkosťou. Asi preto si získala vaše srdcia a spolu s nimi aj pekné bronzové umiestnenie v tomto teste.

2. miesto Davidoff Fine Aroma

Už po semifinálových kolách sme tušili, že Davidoff Fine Aroma bude jedným z favoritov na víťazstvo. Káva od Davidoff vám ponúkne skvelý chuťový balans pozostávajúci z tmavších chutí praženia, nižšej acidity a vysokej sladkosti. Oriešková sladkosť túto kávu vystrelila na vynikajúce druhé miesto.

Nášho semifinálového favorita však predbehla jedna instantka. Ktorá to bola?

1. miesto DM Bio

Tramtarará. Víťazkou a zároveň kráľovnou supermarketových instantných káv sa stala bio káva značky DM. DM Bio zaujala spomedzi všetkých finalistov najviac. Jej chuť sa skladá z výraznejšej acidity, ktorá pripomína grécky jogurt, stredne silnej sladkosti a stredne silnej horkosti. Chute sa medzi sebou nebijú a vytvárajú akurátny balans. DM Bio vyčnieva z radu práve vďaka acidite, ktorá nie je nepríjemná a nesťahuje ústa. Preto právom získava zlato.

tri najlepšie instantné kávy
Tri najlepšie instantné kávy podľa testu Blogu o káve.

Ktoré instantné kávy najviac chutia vám? Napíšte do diskusie. A určite pouvažujte, či by nebolo lepšie prejsť na zrnkovú a objaviť celkom nový kávový svet. Uvidíte, neobanujete. So zľavovými kódmi do slovenských pražiarní kávy sa vám bude rozhodovať ľahšie.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

6 Comments

 1. Chválim redakciu, ktorá bola ochotná absolvovať toto utrpenie. Kávové granule zalievané prevarenou vodou som nikdy nezvykol piť a Marte, Betke, či Rúženke v lokálnych potravinách to je úprimne jedno – už sa určite nenaučia v preddôchodkovom veku piť kvalitnú kávu, a tak im zostáva len usrkávať tú svoju obľúbenú Nesku.

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close