Recenzie káv

Veľký test: Ktorá pražiareň má najlepšie kapsuly Nespresso?

Kávové kapsuly sa medzi konzumentmi kávy tešia značnej popularite. Keď sme na Instagrame vypísali anketu, dozvedeli sme sa, že 28 percent čitateľov Blogu o káve má doma kapsulový kávovar. Aj preto sme sa rozhodli, že sa postupne pustíme do testovania kapsúl. Najskôr sme začali hľadať najlepšie kapsuly Nespresso.

Keďže je ich obrovské množstvo, test sme rozdelili do dvoch častí: v tejto prvej časti sme si posvietili na vyše 20 druhov kapsúl Nespresso, ktoré nevyrába táto spoločnosť, ale ktoré si pražiarne nechávajú plniť v iných firmách. Napríklad aj v slovenskej spoločnosti Alter-Nativ z Nového Mesta nad Váhom.

Štyri kvalitatívne úrovne

Dlho sme uvažovali nad tým, do koľkých a akých kvalitatívnych tried kapsuly zaradiť. Napokon sme zvolili štyri úrovne: 1. TOP, exkluzívne a zážitkové kávy, 2. Výborné a zaujímavé kávy, 3. Priemerné, bežné a všedné kávy, 4. Nechutili nám.

Dodajme, že kapsuly sme testovali na dvoch kapsulových kávovaroch: jednak na Nespresso De’Longhi Inissia a jednak na stroji Morning, v ktorom sa ku každému typu kapsule dá priradiť samostatný recept. Nakúpili sme ich veľa a okrem toho sme vyzvali slovenské pražiarne, či sa do testu chcú zapojiť. Niektoré to reflektovali, iné nie.

testovacie pracovisko - De'Longhi Inissia a Morning

Poďte zistiť, ktoré sú najlepšie kapsuly Nespresso a ktoré v teste naopak prepadli. V prvej časti textu vám ponúkame opis jednotlivých testovaných kapsúl, v závere potom aj rozdelenie do kvalitatívnych kategórií.

Alter-Nativ Panama Finca Hartmann

Výberové kapsuly od spoločnosti Alter-Nativ boli naplnené odrodou catuai spracovanou honey metódou vypestovanou na farme Finca Hartmann v Paname. Obal udáva aj cuppingové skóre tejto kávy, ktoré je 87,28. Nápoj z týchto kapsúl je ovocný, sladký, s ľahším telom, kratšou dochuťou a príjemnou sladkastou arómou. Chuťovo pripomína čučoriedkový cheesecake. V De’Longhi kávovare išlo o trošku acidnejší a chuťovo plochší nápoj, no na kávovare Morning to bola absolútna pecka. 

kávové kapsule Panama Finca Hartmann od AlterNativ

Alter-Nativ Papua New Guinea Lamari 

Ide o premyté zrná mixu odrôd arusha, blue mountain, bourbon a typica, ktoré boli vypestované na farme Lamari v oblasti Eastern Highlands v krajine Papua Nová Guinea. Cuppingové skóre udávané na obale je 84,5. Výsledný nápoj vonia korenisto a orieškovo. Po chuťovej stránke je káva čokoládovo sladká, korenistá (cítil som náznak vanilky) s chuťou sušených jabĺk v pozadí. Ide o tmavší roast, no rozhodne to nie je káva, v ktorej by prevažovali chute praženia. Veľmi príjemné pitie pre ľudí, ktorí neobľubujú svetlé a ovocné kávy, no chcú piť niečo chutnejšie a bez nepríjemnej dochuti ako u bežných komoditiek.

kávové kapsule AlterNativ Papua New Guinea Lamari

Awaken Ethiopia Yirgacheffe

Kapsuly maďarskej značky Awaken sú naplnené premytým zrnom odrôd Dega a Wolisho, vypestovaným 520 menšími farmármi v regióne Yirgacheffe v krajine Etiópia. Po chuťovej stránke je výsledný nápoj z tejto kávy výrazne citrusovo acidný (čo mne osobne trochu prekážalo). Citrusovú aciditu následne vystrieda chuť čierneho čaju. Chuť nápoja by sa dala prirovnať k čiernemu čaju, ku ktorému ste pridali o trochu viac citrónu, ako ste chceli. Celkovo táto káva ponúka zaujímavé chute, ktoré sú však o trochu menej vyvážené.

kapsule Awaken Ethiopia Yirgacheffe

Colonna Foundation espresso (Timor-Leste Atsabe) 

Britská pražiareň Colonna do svojich Foundation espresso kapsúl naplnila kávu z najmladšej krajiny sveta Timor-Leste. Zrná sú zložené z odrôd hybridného timoru, moka a typica vypestovaných v oblasti Atsabe, kde boli spracované naturálnou metódou. Jedná sa o nápoj s prekvapivo plným telom a jemnou ovocnou aciditou. Ide o veľmi čistú a komplexnú kávu bez rušivých nepríjemných chutí. Odporúčam ľuďom, ktorí sa snažia prejsť z oldschoolovejších espress na modernejšie espressá, práve na základe prítomnosti jemnej a veľmi príjemnej ovocnosti, ktorú Timor-Leste od Colonny ponúka.

kávové kapsule Colonna Foundation espresso (Timor-Leste Atsabe)

The Barn Guatemala Los Naranjales

Nemecká pražiareň plní svoje kapsuly sezónnymi kávami. V našom prípade išlo o odrody bourbon a caturra vypestované v oblasti Huehuetenango a spracované premytou metódou. Ide o veľmi čistú kávu s jogurtovým telom, grepovou aciditou a sladkou, korenistou dochuťou. Pri tejto káve by som rád vyzdvihol jej čistotu chute, ktorá je znamenitá. Krásna premytá káva.

kapsule The Barn Guatemala Los Naranjales

Doubleshot Funky (Panama Finca Emporium) 

Funky kapsuly od českej pražiarne Doubleshot sú naplnené odrodou Red Catuaí vypestovanou na farme Finca Emporium farmárom Gracianom Cruzom. Zrná boli spracované metódou anaeróbnej fermentácie, ktorá im dodáva nielen Funky názov, ale aj funky chute. V nápoji je vyslovene cítiť chute pripomínajúce sladké cukríky (mne najviac marshmallow) s čokoládovou dochuťou a plným telom. Odporúčam ľuďom, ktorí chcú vyskúšať fakt dobrú fermentovanú kávu v kapsulovej podobe.

kapsule Doubleshot Funky

Candycane Classic (Brazil Jaguara) 

V tomto prípade ide o kapsuly naplnené výberovou kávou z Brazílie, konkrétne z regiónu Sao Joao Del Rey. Káva bola vypestovaná farmármi Nataliou a Andrém Luizom Garciom. Výsledný nápoj je veľmi príjemne orieškovo-čokoládový s maslovým telom a na Brazíliu veľmi príjemnou, ale kratšie trvajúcou dochuťou. Odporúčam ľuďom, ktorí preferujú menej acidné výberovky, prípadne mliečne nápoje. Ale aj samo o sebe je to veľmi príjemné pitie, ktoré ničím neurazí.

kávové kapsule Nespresso Candycane Classic (Brazil Jaguara)

Lavazza Colombia 

Ide o kapsuly plnené stopercentnou arabikou z Kolumbie, pestovanou vo vysokých nadmorských výškach na svahoch pohoria Andy. V tomto prípade sa na obale ani webe viac informácií nenachádza. Značka Lavazza ponúka na svojich obaloch akúsi stupnicu intenzity. Kapsuly s kávou z Kolumbie sa na tejto stupnici nachádzajú na čísle 6. Po chuťovej stránke boli tieto kapsuly celkom príjemné. Na jazyku najskôr pocítite jemnú sladkosť a aciditu, ktorú však potom bohužiaľ vystrieda nepríjemná horkastá dochuť. V podstate ma tieto kapsuly prekvapili prítomnosťou príjemných chuťových prvkov, ktoré u komoditných káv nie sú celkom bežné.

kapsule Nespresso Lavazza Colombia

L’OR Laos Bolaven 

Značka L’OR taktiež ponúka stupnicu intenzity a kapsuly Laos Bolaven určené na prípravu espressa sa nachádzajú na tejto stupnici na číslici 7. Ide o stopercentnú arabiku z krajiny Laos pestovanú v sopečnom prostredí. Detailnejšie informácie nám značka neponúka. Čo sa týka chuti, ide o veľmi prázdny, dymovo horký nápoj bez ovocnosti či iných zaujímavých chuťových prvkov.

Nespresso kapsule L’OR Laos Bolaven

Starbucks Blonde espresso 

Špeciálna zmes kávových zŕn z krajín Latinskej Ameriky. Stopercentná arabika. To jediné z užitočných informácií pre zákazníka firma Starbucks ponúka. Jedná sa o kapsuly určené pre prípravu lunga o intenzite 6. V chuti dominuje výrazná agresívna horkosť, ktorá nastupuje ako prvá a sekunduje jej veľmi málo výrazná acidita. Horkosť by sa dala prirovnať k surovým zemiakom. Chuťovo nevyvážená a nepríjemná káva.

kávové kapsule Starbucks Blonde Roast

3FE Decaf Colombia La Serrania 

Prvé bezkofeinové kapsuly tohto testu pochádzajú od írskej pražiarne 3FE. Sú naplnené premytou kávou odrody caturra z regiónu Huila v Kolumbii. Nápoj je výrazne citrusovo acidný. Citrusovú aciditu následne na jazyku strieda veľmi jasne poznateľná chuť tmavej čokolády a makadamových orechov, ktorá dominuje aj v dochuti tejto kávy. Ide o veľmi čistú a príjemnú bezkofeínovú kávu, ktorá sa určite po chuťovej stránke nestratí ani medzi zbytkom káv, ktoré o kofeín neprišli.

kávové kapsule typu Nespresso 3FE Decaf Colombia La Serrania

INCUPLE Espresso 80/20 

Blend arabiky a robusty zo slovenskej pražiarne INCUPLE je prvou kávou v teste s obsahom robusty. Okrem pomeru zloženia arabiky a robusty sa bohužiaľ ani z obalu, ani zo stránky nič viac nedozvieme. Po chuťovej stránke ide o kávu s ťažším telom, nulovou aciditou a výraznejšou horkosťou. V chuti je možné nájsť vlašské orechy a tmavú čokoládu. Nedá sa povedať, že by sa jednalo o chuťovo zaujímavú kávu, ale oceňujem praženie, ktoré nie je príliš tmavé a kávu tak nerobí nepríjemnou.

INCUPLE kávové kapsule espresso blend

INCUPLE India Plantation AA 

Kapsuly India Plantation AA z pražiarne INCUPLE sú naplnené stopercentnou arabikou spracovanou premytou metódou. Chuťovo ide o kávu s nulovou aciditou, korenistou chuťou a dochuťou horkej čokolády, ktorá vôbec nie je nepríjemná. Ide o ťažší pohár kávy, ktorý sadne skôr milovníkovi oldschool espress alebo mliečnych nápojov. 

INCUPLE kapsule Nespresso

INCUPLE Vietnam Lang Biang

Kapsuly Vietnam Lang Biang od pražiarne Incuple sú naplnené kávou so slovenskou stopou. Káva skladajúca sa zo zŕn odrôd caturra, catimor, bourbon a typica bola vypestovaná farmárom Mariánom Takáčom na farme Zanya v regióne Lang Biang vo Vietname. Ide o kávu spracovanú suchou metódou. Po chuťovej stránke ide o skvelú sviežu ovocnú kávu. Mne najviac pripomenula malinový jogurt so skvelou sladkou dochuťou. Vynikajúce kapsuly.

INCUPLE kapsule Vietnam Lang Biang

INCUPLE Costa Rica La Pastora 

Káva v týchto kapsuliach pochádza z regiónu Tarrazu v Kostarike, bola spracovaná premytou metódou a jedná sa o stopercentnú arabiku. Káva obsahuje kopec ovocnosti pripomínajúcej lesné plody. V dochuti je sladká s tónmi trstinového cukru.

kávové kapsule Costa Rica La Pastora od INCUPLE

Alter Nativ El Salvador La España

Kapsuly El Salvador La España od spoločnosti Alter-Nativ obsahujú kávu zloženú z odrôd bourbon, castillo a pacas spracovaných naturálnou anaeróbnou metódou. Káva bola vypestovaná na farme Finca El Limo v oblasti Apaneca-Ilamatepec v krajine Salvádor. Obal kávy udáva aj jej cuppingové skóre 89. V chuti kávy je jednoznačne cítiť, že ide o fermentovanú kávu. Dominujú tóny tropického a sušeného ovocia so šťavnatým telom a dlhotrvajúcou hroznovou dochuťou. Ide o veľmi zaujímavé kapsuly, veľmi aromatické a chuťovo výrazné, čo však nemusí vyhovovať každému.

kapsule Nespresso od AlterNativ

Diamond’s roastery Ethiopia Keramo 

Slovenská pražiareň Diamond’s roastery naplnila do svojich kapsúl dve rôzne kávy. Prvou je Ethiopia Keramo, ktorá mieri skôr na cieľovku obľubujúcu ovocnejšie africké kávy. Zrná odrôd 74220 a 74212 dopestovali viacerí farmári v nadmorskej výške 2360 metrov nad morom. Následne boli spracované naturálnou metódou. Pražiareň dokonca uvádza údaje o tom, koľko dostali zaplatené farmári za kilo dopestovanej kávy (6,71 €) a aká bola tzv. Free-on-Board cena tejto kávy (8,05 €). 

Po chuťovej stránke ide o veľmi sladkú, výrazne čučoriedkovú kávu. Čučoriedky v tomto prípade fakt výrazne cítiť aj v aróme aj v chuti kávy. Medzi ostatnými kapsulami v tomto teste vyčnieva vďaka plnosti a komplexnosti chutí. A nakoniec zanecháva veľmi príjemnú sladkastú dochuť.  

kávové kapsule Nespresso Diamond’s roastery Ethiopia Keramo

Diamond’s roastery Brazil Paubrasil 

Druhé kapsuly od pražiarne Diamond’s roastery sú naplnené odrodou Yellow Bourbon vypestovanou farmárom Luizom Pereirom na farme Taquaral v nadmorskej výške 1 200 metrov nad morom. Zrná boli následne spracované naturálnou metódou. Tieto kapsuly cielia skôr na publikum preferujúce menej ovocné, skôr tradičnejšie chute. Nápoj z nich pripravený je orieškovo-čokoládový, príjemný, bez nepríjemnej dochute. Takéto kapsuly by mal vyskúšať každý, kto neholduje ovocnejším kávam, no bežné komoditné kapsuly mu nevyhovujú práve vďaka nepríjemnej dochuti. 

kávové kapsule od Diamonds Roastery - Brazil Paubrasil

Laura Coffee Laura v kapsli (Brazília) 

Kapsuly od ostravskej pražiarne Laura Coffee s názvom Laura v kapsli sú naplnené zmesou odrôd arabiky pochádzajúcej z Brazílie. Ide o zrná spracované naturálnou metódou s cuppingovým skóre vyšším než 82. V chuti kávy jednoznačne dominujú orieškové tóny, ktoré následne výrazne cítiť aj v jej dochuti. Chuťovo nejde o nič prekvapivé či divoké. Jedná sa skôr o klasickú brazílsku kávu bez výraznej ovocnosti, no s príjemnými orieškovými a čokoládovými tónmi.

kapsule Laura Coffee Laura v kapsli

Laura Coffee CBD káva 

Netradičné kapsuly od ostravskej Laura Coffee obsahujú zmes odrôd arabiky pochádzajúcej z Brazílie, na ktoré bol po napražení aplikovaný CBD olej od firmy Eighty8. V chuti sa CBD a chuť konope neprejavila takmer vôbec alebo len veľmi málo v dochuti. Káva bola príjemne (na Brazíliu až prekvapujúco) šťavnatá, sladká, kakaová. Dochuť príjemná kakaová, so štipkou chute konope. Kapsuly určite stoja za vyskúšanie. V rámci brazílskych káv v tomto teste by sa dali zaradiť medzi tie najchutnejšie.

K-Classic Espresso Forte 

Stopercentná arabika neznámeho pôvodu od značky K-Classic sa na škále intenzity od 1 do 12, ktorú značka na svojom obale uvádza, nachádza na číslici 9. Káva naplnená v kapsuliach je držiteľom certifikátu Rainforest Alliance. Chuťovo je káva plná, výrazne zemitá. Dochuť je nepríjemne dymová, ale nie je dlhotrvajúca, čo považujem za plus. Aj vďaka výraznej horkosti (až trpkosti) si takýto nápoj žiada mlieko či cukor. 

kávové kapsule K-Classic Espresso Forte

Bellarom Lungo 

Kapsuly značky Bellarom, ktorá je jednou zo značiek obchodného reťazca Lidl, sú plnené stopercentnou arabikou, pri ktorej takisto, ako pri kapsuliach reťazca Kaufland, nepoznáme pôvod kávy. Čo sa týka chuti, prekvapivo nie je vôbec nepríjemná. Áno, v chuti je prítomná nežiaduca horkosť, avšak okrem nej aj prekvapivá sladkosť a jemná acidita. Je to nápoj, ktorý sa s prižmúrením oka dá vypiť aj osamote a nezanechá ujmu na zdraví.

kávové kapsule Bellarom Lungo

Aurelica Colombia Anserma

Slovenská pražiareň Aurelica pripravila skvelé ovocné kapsuly. Naplnila do nich anaeróbne fermentované (96-hodinová anaeróbna fermentácia) zrná odrody Orange Castillo z farmy Anserma v západnej časti regiónu Caldas v krajine Colombia. Chuťovo veľmi pripomínajú chuť ríbezľového vína. Chuť je plná a telo stredne ťažké. Textúrou nápoj pripravený z týchto kapsúl najviac pripomína textúru skutočného espressa (spomedzi kapsúl zahrnutých v tomto teste). Autori tejto skvelej kávy však urobili chybu v popise a na obal omylom napísali Anselma. Nuž čo… aj majster tesár sa utne.

kávové kapsule Aurelica Colombia Anserma

Toto je náš výsledkový sumár:

TOP, exkluzívne a zážitkové kávy

Aurelica Colombia Anserma
Diamonds Ethiopia Keramo
INCUPLE Vietnam Lang Biang
Doubleshot Funky
Alter-Nativ Panama Finca Hartmann

Výborné a zaujímavé kávy

Laura Coffee CBD káva
Diamonds Brazil Paubrasil
Alter-Nativ El Salvador La Espana
INCUPLE Costa Rica La Pastora
3FE Decaf Colombia La Serrania
Candycane Classic (Brazil Jaguara)
The Barn Guatemala Los Naranjales
Colonna Foundation espresso (Timor-Leste Atsabe)
Awaken Ethiopia Yirgacheffe 

Priemerné, bežné a všedné kávy

Laura Coffee Laura v kapslích (Brazília) 
INCUPLE India Plantation AA 
Lavazza Colombia
Alter-Nativ Papua New Guinea Lamari

Nechutili nám

Bellarom Lungo
K-Classic Espresso Forte
INCUPLE Espresso 80/20*
Starbucks Blonde espresso
LOR Laos Bolaven

*pražiareň INCUPLE nás informovala, že v tomto prípade išlo len o testovaciu vzorku, na základe ktorej sa neskôr upravilo mletie a vylepšila kvalita kapsúl.

Pridávame aj trojicu absolútnych víťazov a gratulujeme pražiarni Aurelica, ktorá podľa nás vyprodukovala najlepšie kapsuly Nespresso.

1. AURELICA COLOMBIA ANSERMA

2. DIAMOND’S ROASTERY ETHIOPIA KERAMO

3. ALTER-NATIV PANAMA FINCA HARTMANN

najlepšie kapsule Nespresso - Aurelica, Diamonds a AlterNativ

Prekvapenie spomedzi supermarketových káv: Lavazza Colombia

Colombia od firmy Lavazza nepochybne prekvapila a spomedzi bežných supermarketových kapsúl, ktoré boli v našom teste obsiahnuté, ponúkla najpríjemnejšie chute. Práve preto si zaslúži aspoň takéto symbolické ocenenie.

Nespresso kapsule Lavazza Colombia
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close