Zaujímavosti o káve

Veštenie z kávy: Ako funguje taseografia a kafedomantia?

Je možné vidieť do budúcnosti a predpovedať, čo sa stane? Ľudstvo táto možnosť vždy fascinovala a aj preto sa preslávili ľudia ako Sibyla, Nostradamus, Baba Vanga a mnohí ďalší. Veštenie je súčasťou našich životov už tisícky rokov a realizuje sa mnohými rôznymi spôsobmi. Jedným z nich je aj veštenie z kávy.

Spomedzi známych metód veštenia človeku ihneď príde na um napríklad veštenie z krištáľovej gule, prípadne z kariet či z ruky, ale v skutočnosti je toho omnoho viac. Existujú stovky metód, medzi ktorými nájdeme napríklad aj veštenie z hodených kociek, z popola, z vajec, zo zrkadiel, z tieňa, z atramentových škvŕn, veštenie pomocou kohúta, ale aj veštenie z krvi či medoviny.

Taseografia a kafedomantia

Na veštenie z kávy je potrebná len klasická zaliata káva, teda „Turek“. Šálku po dopití prekryjete malým tanierikom, prípadne podšálkou a otočíte dolu hlavou. Sediment tak stečie do podšálky a sčasti ostane rozmiestnený po hranách šálky. Následne sa skúmajú vzniknuté obrazce, ktoré majú špecifický význam.

Keďže sa na túto metódu používa šálka (po francúzsky tasse, pozn. autora), je tento spôsob veštenia označovaný aj ako tasseography, prípadne po našom taseografia. Okrem kávy sa používa aj pri veštení z čaju, prípadne z vína. Veštenie z kávy označujeme aj slovom kafedomantia.

Mnoho spôsobov veštenia z kávy

Na rôznych internetových stránkach sa dá nájsť obrovské množstvo spôsobov, ako by sa mala taseografia, prípadne kafedomantia, robiť. Isté je len to, že na ňu potrebujeme v ideálnom prípade bielu šálku, ktorá by mala byť v spodnej časti tenšia a vo vrchnej o niečo širšia. Nuž a k nej samozrejme aj biely tanierik, respektíve podšálku.

Stránka numerologia.sk píše, že sa treba riadiť niekoľkými základnými pravidlami. Kávu treba horúcou vodou zaliať na trikrát, a to tak, aby sa na vrchu vytvorila kávová pena. Nemá sa používať cukor, smotana či mlieko. Počas prípravy sa treba koncentrovať na zodpovedanie vami vytypovanej otázky, prípadne v duchu vyjadrovať želanie, aby pripravovaný nápoj odhalil budúcnosť.

Návod na veštenie z kávy

„Posaďte sa k šálke kávy, miešajte ju lyžičkou a vo svojej mysli si predstavujte otázky, na ktoré chcete poznať odpoveď,“ píše numerologia.sk k téme veštenie z kávy. „S prvým hltom poďakujte v mysli za odhalenie budúcnosti a pripravenú kávu následne vypite siedmimi hltmi naraz po sebe. Na spodku nechajte toľko tekutiny, aby ste šálkou mohli zakrúžiť a usadenina sa mierne prelievala.“

Treba si dať pozor aj na to, aby praváci chytali šálku len pravou rukou a ľaváci len ľavou. Po vypití treba so šálkou spraviť tri krúživé pohyby v smere hodinových ručičiek, následne ju uchopiť a prevrátiť hore dnom. Podšálka by mala byť prekrytá bielou servítkou, aby sa z nej následne lepšie čítalo. Nuž a dole hlavou treba šálku nechať približne 30 minút, aby kávový sediment uschol.

Zapojte predstavivosť a fantáziu

Následne je potrebná aj štipka predstavivosti, vďaka ktorej na stenách šálky, na jej dne, ale aj na servítke, identifikujete rôzne tvary. Môžu to byť postavy, zvieratá, javy, prípadne predmety. Fantázia musí pracovať naplno a je potrebné zapísať si podľa možností čo najviac nájdených „vecí“.

veštenie z kávy
Nájdete v kávovom sedimente nejaký obrazec, prípadne postavu?

V tureckej tradícii sa šálka dokonca delí na dve polovice. Symboly nájdené v jej spodnej časti sú interpretované ako odkazy z minulosti a symboly v hornej časti sa majú týkať budúcnosti. Šálka môže byť okrem toho rozdelená aj vertikálne, pričom jedna vertikálna časť odpovedá na otázky „áno“ a druhá „nie“. Hovorí sa aj o tom, že v ľavej časti sa objavujú „negatívne“ a v pravej „pozitívne“ veci.

Podľa Wikipedie existuje aj povera, že veštenie z kávy vám pomôže potvrdiť si veci z minulosti, ale predpovedať dokáže maximálne na 40 dní do budúcnosti.

Aké symboly môže priniesť veštenie z kávy?

auto – blíži sa veľké štastie

balík – o pár dní sa dočkáte prekvapenia v oblasti majetku

banán – správy z inej krajiny

bicykel – šťastie, zaslúžený úspech

bumerang – zrada, nenávisť

cesta – čakajú vás ďalšie zmeny

čerešňa – dobré výsledky v práci

dvere – nevšedný zážitok

fontána – v budúcnosti očakávajte úspech a šťastie

gitara – šťastie v láske, oslava

had – niekto vám chce vedome ublížiť

hrebeň – falošný priateľ, klam

hviezda – dobré znamenie, nečakané šťastie v podobe výhry

jašterica – urobíte chybu

jeleň – plachá osoba s krásnou dušou

kačka – peniaze, ktoré čakáte, sú už na ceste

klobúk – nové zamestnanie, postup v kariére

kostra – choroba, strata peňazí

kytica – čaká vás šťastie

mačka – hádka, zrada, dávajte si pozor na falošného priateľa

myš – utrpíte malú škodu

netopier – nebezpečné správy, falošní priatelia, cesta končí sklamaním

nôž – prerušenie vzťahu s nejakým mužom

oko – prehliadli ste dôležitú vec

pavúk – dostanete väčšiu sumu peňazí

plot – drobnejšie neúspechy, zákazy alebo obmedzenia

ryba – bude sa vám dariť v práci

slnko – šťastie, úspech, moc

sviečka – pomôžu vám cudzí ľudia

štvorlístok – očakávajte šťastie

topánka – zmena k lepším pomerom

ulita – výborné správy

vlajka – príde to, na čo ste tak dlho čakali

zebra – čaká vás nestály život s partnerom alebo partnerkou

žralok – strata materiálneho bohatstva.

Láka vás veštenie z kávy? Vyskúšajte ho a dajte nám vedieť, k čomu ste sa dopracovali. Nám pri našom pokuse vyšiel takýto zlodej vykukujúci spoza rohu. Alebo tam azda vidíte niečo iné?

veštenie z kávy
Lupič vykukuje spoza rohu. Či?
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close