Zaujímavosti o káve

Ako netopierie sliny pomáhajú dotvárať luxusnú kávu

Vo vulkanickej pôde centrálneho Madagaskaru, konkrétne v regióne Itasy, pestujú nezvyčajnú, zriedkavú a aromatickú kávu, na ktorej si okrem ľudí radi pochutnávajú aj netopiere. A čo je mimoriadne zaujímavé, tak po tom, ako jej čerešne obhryzú malé cicavce, jej cena stúpa.

V konečnom dôsledku tu ide o netopierie sliny, ktoré majú zrnám dodať jedinečnú príchuť a špecialita z názvom „Bourbon Pointu“ vďaka tomu naberá na cene. Tak či tak ide o drahú kávu, avšak po netopierom zásahu cena stúpa až na približne 220 eur za kilogram.

Káva produkovaná za pomoci zvierat je bežná vec

V Blogu o káve sme už písali o známej cibetkovej káve (kopi luwak), spomínali sme čiernu slonovinu (black ivory coffee) a rovnako aj kávu, ktorá prejde tráviacim ústrojenstvom guana stredobrazílskeho (jacu bird coffee), avšak káva potrebujúca zásah netopiera vyznieva ešte exotickejšie.

Vyzerá to tak, že farmári a pestovatelia kávy sa čoraz častejšie uchyľujú k niečomu unikátnemu. Ceny kávy už niekoľko rokov klesajú a ak neprídu s niečím jedinečným, nemajú šancu prežiť. Madagaskar bol pritom známy pestovaním robusty nízkej kvality, ktorá bola podľa agentúry Reuters využívaná hlavne pri príprave instantnej kávy, avšak podmienky sú vhodné aj pre niečo omnoho kvalitnejšie.

Päťdesiatkrát vyššia cena

„Ešte nedávno väčšina ľudí tu v Itasy nemala záujem o pestovanie kávy,“ povedala farmárka Nirina Malala Ravaonasolová, ktorá je prezidentkou miestnej kávovej skupiny. „Dnes sa z toho stáva naše živobytie.“

Cena odrody Bourbon Pointu je približne 50-krát vyššia, ako cena bežnej kávy. Ide o špecialitu, ktorú si konzumenti mimoriadne pochvaľujú. Nuž a spojenie s netopiermi jej dáva aj nezvyčajný príbeh a marketingovú silu.

Chuť ostane v ústach veľmi dlho

Keď sa netopier do kávovej čerešne zahryzne, príde k reakcii medzi jeho tráviacimi tekutinami a vonkajším vzduchom, čo má káve dodať niečo nezvyčajné.

„Je to ozaj veľmi výnimočné,“ povedal belgický hoteliér pôsobiaci na Madagaskare Ronald Van der Vaeken. „Na chuť normálnej kávy po dvoch minútach zabudnete, ale táto vám v ústach ostane veľmi dlho. Nie je kyslá… je veľmi dobrá.“

Pôvod Bourbon Pointu treba hľadať na Réunione

Za celým týmto nápadom stojí farmár a podnikateľ Jacques Ramarlah, ktorý Bourbon Pointu na Madagaskar priniesol z neďalekého ostrova Réunion. Keď si potom všimol, ako ju vyhľadávajú netopiere, posunul všetko ešte o krok ďalej.

Aktuálne už spolupracuje s približne 90 farmármi a aj keď ročná produkcia naposledy dosiahla iba dve tony, v roku 2021 by malo ísť o 20 ton. Káva už bude pripravená na export a predpokladá sa, že zamieri hlavne do Japonska, no možno ju objavia aj zákazníci špičkových reštaurácií či luxusných hotelov z iných častí sveta.

Dodajme, že káva produkovaná za malej pomoci netopierov nie je v celosvetovom meradle úplnou novinkou. Niečo podobné už vyrábajú aj v Kostarike. A aj keď netopier môže prenášať besnotu, týmto spôsobom to rozhodne nehrozí.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close