Zaujímavosti o káve

Video: Takýmito mega-strojmi Brazília likviduje tradičných pestovateľov kávy

Cena kávy nedávno klesla na najnižšiu úroveň za trinásť rokov, kvôli čomu krachujú tisícky malých farmárov. Veľké korporácie dokážu produkovať obrovské množstvá tohto produktu a predávať ho za ceny, o akých sa niektorým z ich konkurentov ani len nesníva.

V Strednej Amerike je kvôli tomu obrovská kríza. V Guatemale či Hondurase ostalo množstvo opustených kávových plantáží; miestni farmári nedosiahli zisk už niekoľko rokov a húfne utekajú hlavne do USA.

Dotáciami im chcela pomôcť dokonca aj americká vláda, ktorej predstavitelia chceli aj týmto spôsobom bojovať so silnejúcou migráciou, ale nezabralo to. Dopestovať kávu tak lacno, ako napríklad v Brazílii, totiž tak či tak nedokážu.

Problémy majú aj v Kolumbii, kde mnohí prechádzajú na pestovanie koky, ale napríklad aj v Afrike. Brazílii ako-tak dokáže konkurovať len Vietnam, pričom tieto dve krajiny sa starajú už o polovicu celosvetovej produkcie kávy. Ich tajomstvo je pritom jednoduché: neprestajne dokážu zvyšovať produktivitu.

Jednou zo silných stránok, ktorá pomáha hlavne v Brazílii, je využívanie špeciálnych strojov pomáhajúcim so zberom kávy. V rozhovore pre agentúru Reuters to potvrdil aj jeden z farmárov pôsobiacich v brazílskom štáte Sao Paulo, Julio Rinco.

Pomáha mu pri tom moderný stroj, ktorý kúpil za 600 000 brazílskych realov, čo je v prepočte okolo 130 000 eur. V skutočnosti ho však nekúpil, pretože v krajine to majú dohodnuté inak: dodávateľovi stroja zaplatí kávou, pričom v priebehu štyroch rokov mu má dodať po 400 vriec kávy ročne. Dovedna teda 1 600 vriec.

Stroj je pritom natoľko efektívny, že na poli nahradí niekoľko desiatok ľudí. Aj keď spotrebuje určité palivo, tak náklady na zber kávy zníži o 40 až 60 percent.

Nuž a práve toto je klincom do rakvy pre mnoho farmárov z iných krajín: v Guatemale či Hondurase sa káva často pestuje na nerovnom podloží v kopcoch, kam by sa takéto stroje ani nedostali. V Brazílii je však veľké množstvo plantáží rovinatých, čo pre snaživú konkurenciu neveští nič dobré.

Fungovanie stroja vám dobre priblíži priložené video, ktoré vám odporúčame pustiť od času 1:42.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Back to top button
Close
Close