Recepty

Viedenská káva: Akú nečakanú úlohu zohráva bohatá šľahačka?

Viedenská káva patrí medzi najznámejšie kávové nápoje. Dať si ju môžete v podstate v každej kaviarni starej školy, v kaviarňach s výberovou kávou by ste ju hľadali márne. Pôvodné označenie viedenskej kávy je „der Einspänner“; ide o viedenskú kávovú špecialitu a pevnú súčasť viedenskej kávovej kultúry.

Ako vznikla Viedenská káva?

Názov Einspänner je možno nezvyčajný, avšak má svoje opodstatnenie. Týmto slovom sa v nemčine označuje konský povoz s jedným koňom a tento nápoj zvykli popíjať práve kočiši, prípadne pohoniči.

„V jednej ruke držali kávu, v druhej opraty,“ hovoria historici, z ktorých slov si vieme odvodiť aj to, že viedenská káva má byť podávaná v pohári s uškom. „Vďaka hrubej vrstve šľahačky ostala káva dlho horúca a napiť sa z nej mohli aj počas neskoršej pauzy.“

Viedenská káva s bohatou šľahačkou
Foto: Shutterstock

Viedenská káva s koňakom?

Stránka vienna-concerts.com pridáva informáciu o tom, že do Viedenskej kávy je možné pridať aj štipku koňaku. „Einspänner je tradičný nápoj viedenských kočišov, pretože kávu mal udržať teplú vďaka hrubej vrstve šľahačky pridávanej ako izoláciu nad horúci nápoj,“ prezrádza spomínaný zdroj.

Ak to však bolo potrebné, dala sa vypiť aj veľmi rýchlo: „Keď prišiel zákazník, káva sa dala vypiť prechodom cez studenú šľahačku nachádzajúcu sa na jej vrchu. A ak káva sama o sebe nestačila na zahriatie kočiša, mohol si do nej pridať aj ‚shot‘ koňaku.“

Viedenská káva položená na stole
Foto: Shutterstock

Einspänner nie je Kapuziner

Tradičný Einspänner je často zamieňaný s kávovým nápojom označovaným ako Kapuziner. To je takisto espresso s určitou dávkou vyšľahanej peny. Viedenská káva jej však má mať podstatne viac.

„Kapuziner pochádza z viedenských kaviarni osemnásteho storočia,“ píše webová stránka frances.menu. „Je to predchodca dnes dobre známeho cappuccina.“

„Ak si dnes budete robiť kávu, pokúste sa pripraviť si viedenského Eispännera. A keď si ho budete vychutnávať, predstavte si, že sedíte na konskom povoze a prevážate sa historickými uličkami rakúskej Viedne,“ dodáva spomínaný zdroj.

Viedenská káva - štúdiová fotografia
Foto: Shutterstock

Ako pripraviť Viedenskú kávu?

Spôsoby prípravy viedenskej kávy sa môžu mierne líšiť, avšak v zásade by sme mali vychádzať z dvoch dávok espressa (niekto ju potom označuje za dvojitý Einspänner), ktoré zvyknú byť „predĺžené“ malým množstvom vody, približne 30 mililitrami.

Cukor treba pridať podľa vlastnej chuti a na vrch samozrejme 100 až 120 mililitrov hustej šľahačky. Nuž a na záver si kávu možno vhodne dozdobiť napríklad čokoládovým alebo kakaovým posypom, prípadne čímkoľvek, na čo práve máte chuť a čo vám domácnosť dá.

Potom si už len obstarať koňa s povozom a cválať si malebnými uličkami viedenského centra.

Náš tip: kávu vhodnú na prípravu viedenskej kávy nájdete aj v slovenských pražiarňach, do ktorých pre vás máme zľavové kódy.

Viedenská káva - posyp na šľahačke
Foto: Shutterstock
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close