Nezaradené

Vietnamci predstavili rúška vyrobené z kávy

Počas aktuálnej pandemickej krízy sa každodenne spotrebuje obrovské množstvo rúšok. Mnohé z nich sú jednorazové a štatistici vyrátali, že len v Číne sa takto denne vyprodukuje 116 000 ton odpadu. Podobné je to pritom na celom svete a pokojne k tomu môžeme prirátať aj „nejaký ten“ respirátor a jednorazové rukavice.

Ide doslova o alarmujúcu skutočnosť a v období, keď na jednej strane pociťujeme zlepšenie kvality vzduchu, na druhej strane produkujeme dodatočný odpad. Vietnamská spoločnosť ShoeX na to zareagovala novým rúškom AirX, ktoré je vyrobené z vietnamskej kávy, je antibakteriálne, dá sa opätovne používať a navyše je biodegradovateľné. Jeho kúpou a používaním teda nevytvoríme de facto žiadny odpad.

Kávové rúška AirX: ochranné rúška proti koronavírusu

„Produkt AirX nie je odporúčaný len ako pomoc pri zabránení šírení koronavírusu, ale aj ako pomoc pri ochrane planéty,“ uviedol zakladateľ spoločnosti ShoeX Thanh Le v publikovanej tlačovej správe. „Rúška by mali mať dlhšiu životnosť a nemali by byť len jednorazové…“

AirX je antimikrobiálne rúško s 99,99 percentnou antibakteriálnou technológiou a s dvoma vrstvami ochrany. Jedna vrstva je utkaná z kávového pradiva pomocou technológie PowerKnit, druhou vrstvou je vnútorný biodegradovateľný filter vyrobený pomocou nanotechnológie a kávy. Rúško je možné prať a dá sa opätovne využívať, pričom filter je ideálne vymeniť po 30 dňoch.

Masky/rúška vyrobené z kávy

Ako pripomínajú autori, rúška AirX majú okrem toho aj „excelentnú prirodzenú kávovú arómu, ktorá môže užívateľa lepšie naladiť. Navyše ponúkajú ochranu proti UV žiareniu, módny dizajn a štýlové farby.“

Thanh Le pripomenul, že všetky súčasti nového riešenia sú „stopercentne vegánske“ a každý si ich môže dovoliť. „Nie je ťažké a ani drahé začať si viac uvedomovať naše konzumné návyky a vymeniť ich za ekologickejšie, prírodnejšie a zelenšie,“ poznamenal Thanh Le, ktorého spoločnosť v úvodnej fáze výroby dokáže produkovať do 10 000 rúšok denne.

O presnom postupe výroby vláken správa nehovorí, ale iní vietnamskí nadšenci už vyrábajú aj topánky z kávového gruntu; ten dôkladne očistia od oleja, zomelú a premiešajú s polyesterom z plastových fliaš, vďaka čomu vytvoria špeciálne „kávové vlákno“.

Viac informácií o rúškach je k dispozícii na internetovej stránke spoločnosti ShoeX.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close