Zaujímavosti o káve

Nikaragua vie ponúknuť rôzne chuťové profily kávy, po stránke kvality však má čo zlepšovať

Nikaragua je malý štát v Strednej Amerike. Rozlohou je asi 2,5-krát väčší ako Slovensko a má len 6,5 milióna obyvateľov, no na svetovom kávovom trhu patrí medzi silných hráčov. V roku 2019 bola Nikaragua dvanástym najväčším exportérom kávovníkových zŕn na svete.

Nikaragua leží v oblasti, kde je pestovanie kávy populárne. Na severe hraničí s Hondurasom a ďaleko nie sú ani Salvádor s Guatemalou, smerom na juh nasledujú Kostarika, Panama a Kolumbia.

Keď sa pozrieme hlboko do histórie, káva sa v Nikarague vo väčšom pestovala od roku 1850 a o dvadsať rokov neskôr už bola jej najväčším vývozným artiklom, pričom túto pozíciu si udržala celých sto rokov.

Káva je pre Nikaraguu dôležitá

A aj dnes, v roku 2021 platí, že káva je kľúčovou exportnou komoditou. V kávovom sektore v krajine pracuje viac ako 330 000 ľudí, čo je približne 5 percent populácie, ale na druhej strane až 15 percent všetkých pracovných síl. V roku 2018 vyprodukovali 2 272 807 vriec kávy, čo je vyše 136 000 ton.

Nikaragua je pomerne chudobná krajina a štvrtina zamestnaných zarába v prepočte menej ako 244 eur mesačne, polovica obyvateľstva je pod sumou 431 eur. Na bežnej komoditnej káve sa v súčasnosti veľa zarobiť nedá, avšak chudobným ľuďom to stačí. Nuž a tí, ktorí chcú zarobiť viac, venujú veľké úsilie zvyšovaniu kvality produkcie.

Vzdelávanie a kvalita idú ruka v ruke

Zaujímavý materiál, vďaka ktorému sa dá lepšie pochopiť nikaragujská kávová pestovateľská realita, priniesla stránka Perfect Daily Grind, ktorá vyspovedala country managera Caravela Coffee (veľká spoločnosť pomáhajúca s exportom kávy) Williama Ortiza a producenta kávy na farme Finca Santa Teresa v regióne Nueva Segovia Silvia Sancheza.

„Keď sme sem prišli prvýkrát, tak producenti mali veľmi málo možností, ako predávať svoju kávu,“ povedal William Ortiz. „Množstvo staníc pre spracovanie kávy bolo obmedzené a producenti mali veľmi biedny prístup k vzdelávaniu. Avšak od okamihu, ako sme sem prišli, sme hrdí na to, že sme sa stali súčasťou kvalitatívneho rastu nikaragujskej kávovej komunity.“

Nikaragua má za sebou pomerne náročné obdobie spojené s politickými a ekonomickými krízami, ktoré viedlo tak k politickým, ako aj sociálnym nepokojom. Podľa Silvia Sancheza to malo nepríjemné dôsledky: „Nikaragujskí producenti kávy produkovali svoje kávy jednoducho, predávali ich len lokálne a za veľmi nízke ceny, no a takmer vôbec nedbali na kvalitu.“

zber kávy v Nikarague
Zber kávy v Nikarague. (Foto: drinkwize/Twitter)

Čím je charakteristická nikaragujská káva?

Káva z tohto regiónu je často spájaná s výraznou aciditou, jemným telom a okrem toho aj s kvetinovými, citrusovými a čokoládovými tónmi. Avšak krajina ako taká je rozmanitá, jej jednotlivé časti majú svojskú mikroklímu a aj káva je všade iná.

William napríklad prezradil, že v regióne Jinotega je mierna kyslosť, kvetinové chuťové tóny, ale v káve cítiť aj žlté ovocie, pričom v regióne Nueva Segovia to môže byť niečo úplne iné.

„Moje kávy sú celkom iné, ako to, čo je považované za normálny nikaragujský profil,“ skonštatoval Silvio Sanchez. „Sú veľmi delikátne a florálne, pretože si dávame mimoriadne záležať na výžive a rovnako aj na spracovaní.“

Horské oblasti sú kvalitatívne vpredu

V posledných rokoch začala kvalita produkcie kávy v Nikarague výrazne rásť, ale niektoré regióny ešte mierne zaostávajú. Tie, ktoré ležia vo vyšších nadmorských výškach, začali vyššiu kvalitu produkovať o niečo skôr, tí ostatní ešte majú čo doháňať.

„Farmy, ktoré sa nachádzajú v nižšej nadmorskej výške, majú väčšie problémy s rôznymi chorobami, ale aj so sušením,“ poznamenal William Ortiz. „Ak je však všetko dôkladne kontrolované, tak aj v nižšie položených regiónoch ako Jinotega a Matagalpa existuje veľký potenciál pre zvýšenie kvality. Spoločnosť Caravela do týchto záležitostí výrazne investovala.“

Populárne variety, ktoré sa v Nikarague pestujú, sú podobné tým, ktoré nájdeme aj v ďalších stredoamerických krajinách. Ide napríklad o Marogogipe, Pacamara, Bourbon, Catuai, Geisha či Pacas. Väčšina z nich zvládne rôzne mikroklimatické podmienky.

Po washed sa o slovo hlási i natural

V krajine bolo dlhodobo populárne hlavne mokré spracovanie kávy (washed), avšak v poslednej dobe na scénu čoraz výraznejšie nastupuje aj suché (natural). „Ja som sa výrazne koncentroval na naturálne spracovanie, keďže mi prinášalo fajn výsledky a veľmi unikátny a sladký profil,“ prezradil Silvio Sanchez.

Ako sme spomínali, Nikaragua je dvanástym najväčším producentom kávy na svete, avšak kávovníky nájdeme zväčša len v malej časti krajiny, konkrétne v regiónoch Esteli, Jinotega, Madriz, Matagalpa a Nueva Segovia.

pestovanie kávy v Nikarague
Nikaragua je z oboch strán lemovaná morským pobrežím. Z hľadiska pestovania kávy to v krajine vyzerá asi takto… (čím zelenšie, tým viac produkcie) Zdroj foto: mareterracoffee.com

Najťažšie to má Jinotega

Spomínaný Sanchez pôsobí v nadmorských výškach viac ako 1 500 metrov nad morom, čo mu mimoriadne vyhovuje: „Vďaka tomu nie sme tak ovplyvnení výkyvmi počasia a ani horúčavou. Nižšie položené oblasti s tým majú väčšie problémy.“

Na niečo takéto vraj dopláca hlavne Jinotega, kde sú kávovníkové stromy náchylnejšie na rôzne choroby a neponúkajú natoľko komplexné chuťové profily. Avšak ak farmári venujú pozornosť detailom, tak aj v týchto oblastiach dokážu vyprodukovať kvalitu.

„Vo vyššie položených regiónoch dominuje kvalita pred kvantitou, no v tých nižšie umiestnených je to stále opačne, takže sa orientujú hlavne na kvantitu a nie kvalitu,“ poznamenal Ortiz, podľa ktorého existuje aj ďalší problém: „Spracovateľské stanice mnohokrát prevezmú kávu vysokej kvality, ale slabou kontrolou kvality a tým, že niektorým procesom nevenujú dostatok pozornosti, ju zničia.“

Farmári potrebujú pomoc

Mnohí producenti sú chudobní a nemajú peniaze napríklad na to, aby si nakúpili kvalitné africké postele, prípadne ďalšiu výbavu. Kávu takto nedokážu sušiť a musia ju čím skôr predať. Kvôli tomu sa zbytočne pripravujú o veľa peňazí, ale nie je ľahké zmeniť to.

Práve v tomto smere môže dôležitú rolu zohrať napríklad Caravela Coffee, prípadne ďalšie spoločnosti. Tie musia nájsť peniaze na to, aby farmárom pomohli zdvihnúť kvalitu produkcie, z čoho by v konečnom dôsledku ťažili všetky strany.

Ak sa to podarí, Nikaraguu môže v kávovom biznise čakať veľmi svetlá budúcnosť. Napomôcť by tomu mala ozaj výhodná mikroklíma, ale rozhodujúce bude práve to, či sa farmári dokážu pustiť do kvalitnejšej produkcie. Práve tá je totiž zárukou rastu.

Ochutnajte kávu z Nikaraguy

Dodajme, že kávu z regiónu Matagalpa aktuálne nájdete aj na eshope Blogu o káve. Nikaragua Matagalpa je v balíku označenom ako Espresso Pack.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close