Zdravie

Vplyv kávy na pokožku: Odborníci vidia aj nepríjemné mínusy

Čitatelia Blogu o káve patria väčšinou medzi vášnivých kávičkárov. Vo svojom obľúbenom nápoji vidia mnoho pozitívnych vlastností ako napríklad nakopnutie, načerpanie energie či zlepšenie nálady. Existujú však aj odporcovia kávy, ktorí poukazujú na jej negatíva. Jednou z tém, na ktorých sa tieto strany nevedia zhodnúť, je vplyv kávy na pokožku.

Aký je vlastne vplyv kávy na pokožku? Čo s ňou káva robí? Je to dobré alebo zlé? Odporúča alebo neodporúča sa konzumovať kávu? Stránka wmagazine.com oslovila viacerých odborníkov z rôznych oblastí, ktorí dostali priestor pre vyjadrenie. Blog o káve vám prináša to najzaujímavejšie.

Dr. Jessica Wuová, dermatologička

  • autorka knihy „Feed Your Face“

„Káva obsahuje kofeín, ktorý má močopudný efekt, takže pitie kávy môže vašu pokožku dehydrovať a spôsobovať stratu napnutia. Pitie kávy okrem toho zužuje cievy, čím redukuje proces obnovovania pokožky. Preto svojim pacientom odporúčam, aby na každú šálku kávy alebo iného nápoja s kofeínom vypili aj pohár čistej vody. Káva však obsahuje mnoho iných látok, nielen kofeín. Obsahuje aj antioxidanty a protizápalové látky ako idebenón (nachádza sa v kávových čerešniach). Preto si myslím, že väčší potenciálny prínos je vo využívaní jednotlivých látok získaných z kávy, ako v pití kávy samotnej.“

Mila Moursiová, odborníčka na pleť

  • pracuje aj pre Charlize Theronovú či Jennifer Anistonovú

„S kávou sú spojené negatíva i pozitíva, ale osobne si myslím, že pozitíva prevažujú. Ak je niekto citlivý, prípadne má alergiu na kofeín a má problém s prehnanou stimuláciou, mal by sa káve vyhnúť. Na káve je však aj veľa dobrého. Káva obsahuje dôležité živiny, vitamíny i minerály a má veľmi veľa antioxidantov. Je to stimulant, ktorý môže podporiť činnosť mozgu, zlepšiť náladu a naštartovať metabolizmus. Za zváženie stojí aj kávový klystír.“

Jillian Wrightová, estetička

  • pleťová odborníčka z Kliniky starostlivosti o pleť v New Yorku

„Ranná šálka kávy môže mať svoje výhody, a to hlavne ak ide o fair trade alebo organickú kávu. Káva je bohatá na polyfenoly. Kofeín však na druhej strane vyvoláva zužovanie ciev, čo znamená, že vašim telom necirkuluje dostatočné množstvo krvi alebo kyslíka a uviaznu v ňom toxíny. Môže to viesť k zblednutej, fádnej či krepovej textúre pokožky. Keď konzumujete príliš veľké množstvo kofeínu, vystavujete sa vyššiemu riziku zbytočných vrások a jemných pokožkových rýh. Ďalším mínusom vyvolaným pitím príliš veľkého množstva kávy je akné. Ak ste v strese, môže vám vyskočiť úroveň kortizolu. Nuž a keď vo vašom tele uviazne veľa toxínov, vaša pečeň nedokáže optimálne detoxikovať. Skončí to tak, že v pokožke sa vám začne vytvárať viac olejov, čo v konečnom dôsledku povedie k jej zbytočnému vysychaniu a poškodeniu.“

Ada Ooiová, expertka na pokožku a zdravie

  • odborníčka pôsobiaca v Londýne

„Vždy tu bola diskusia o celulitíde a jej vzťahu ku káve. Celulitídu môže spôsobiť zväčšenie tukových buniek vyvolané nabratím hmotnosti, čo v konečnom dôsledku vytvorí akési jamky. Tento efekt následne spomaľuje cirkulovanie krvi i úroveň metabolizmu, čo spôsobuje ďalšie zadržiavanie vody a vytváranie ďalších napuchlín. Ženy sú viac náchylné na celulitídu, pretože estrogén podporuje uskladňovanie tukov v bokoch a stehnách.“

Káva stimuluje nadobličkové funkcie, telu káže prebudiť sa, hýbať sa a niečo robiť, čo môže pri jej močopudnom efekte prispieť k rýchlejšiemu odvodneniu. Ale na to, aby ste v tele vyvolali extrémne interné ‚cvičenie‘ a rozhýbali nehybné tukové bunky, potrebujete veľké množstvo kávy. Len tak by ste vytvorili akýsi opačný efekt celulitídy. Avšak toto nadmerné využívanie energie by mohlo vyčerpať naše orgány, ovplyvniť normálne telové funkcie, postarať sa o stagnáciu cirkulácie krvi, dehydratovať a spomaliť transport živín. Dospieť by to mohlo k telovej nerovnováhe a hormonálnej regulácii, čo sa následne prejavuje aj na pokožke. Tá môže byť mastná či suchá, prípadne môže nadmerne produkovať kožný tuk. Toto môže vyvolať tvorbu akné na tvári, chrbte či hrudi.“

Angela Cagliová, odborníčka na pleť

  • skúsená expertka na estetiku z Los Angeles

„Áno, káva ovplyvňuje vašu pokožku, a to hlavne v prípade, ak vypijete viac ako dve šálky denne. Môže zvýšiť úroveň kortizolu, čo je stresový hormón. Tento hormón následne urýchľuje proces starnutia. Nuž a ide aj o to, čo si do svojej kávy pridávate. Väčšina ľudí si do nej dáva mlieko alebo cukor, ktorý môže spôsobiť zvýšenie úrovne inzulínu, vyvolať akné a zmeniť úroveň hormónov. Pitie príliš veľkého množstva kávy môže mať vplyv aj na spánok. Človek potom nie je taký oddýchnutý, šťastný a usmiaty, čo mu následne uberá energiu a krásu. Ak je to možné, odporúčam náhrady kávy.“

Mimi Luzonová, odborníčka na pleť

  • expertka z Tel Avivu, ktorá sa stará napríklad o Irinu Shayk, Adrianu Lima či Bellu Hadid

„Pitie veľkého množstva kávy rozhodne môže mať vplyv na výzor vašej pokožky. Treba si uvedomiť, že káva môže zvýšiť úroveň stresu a všetci dobre vieme, aký veľký vplyv na pokožku môže stres mať. A okrem toho môže zosilňovať existujúce akné. Káva je na druhej strane plná antioxidantov, ktoré môžu mať pozitívny vplyv na pleť, ale ja by som uprednostnila využívanie iných produktov, ktoré obsahujú kofeín.“

Dr. Harold Lancer, dermatológ

  • uznávaný odborník z Beverly Hills starajúci sa o množstvo celebrít

„Káva sama o sebe síce akné nespôsobuje, ale nadmerná spotreba kofeínu môže vyvolať stres, ktorý už povedie k vzniku akné. Podobne, ako pri všetkom inom, aj pri káve platí, že menej je niekedy viac. Kávu pite čistú, teda čiernu. Pridanie mlieka, šľahačky alebo sirupu môže mať negatívny vplyv na vaše hormóny, čo v konečnom dôsledku môže viesť k vzniku akné. Postarajte sa o to, že kávové zrná, z ktorých si pripravujete nápoj, sú zrnami najvyššej kvality. Pitie kávy nízkej kvality a jej premiešanie s mliečnymi výrobkami môže narušiť vašu črevnú mikroflóru a následne viesť k zápalovým procesom v pokožke. Najlepšie bude eliminovať spotrebu kávy, pretože obmedzenie množstva prijatého kofeínu umožní nápravu hormonálnych funkcií. Menštruačné cykly budú pravidelnejšie a znížite riziko vzniku vaječníkových cýst.“

Dr. Bruce Katz, dermatológ

  • certifikovaný dermatológ pôsobiaci v New Yorku

„Káva nemá žiadny vplyv týkajúci sa spôsobovania celulitídy alebo nerovnej pokožky. Káva okrem toho nemá ani žiadny priamy vplyv na vznik akné, ale vaše akné môže zhoršiť – a to preto, lebo zvyšuje množstvo stresových hormónov ako kortizol. Vždy, keď je vaše telo v stresovej situácii, sa zvýšené množstvo kortizolu stará o zvýšenie produkcie olejov. No a tie už môžu zhoršiť problém s akné.“

Natalie Aguilar, dermatologická sestra

„Keď je človek dehydrovaný, tak oblasť očí môže byť zapadnutá, nevýrazná a rôzne ryhy a vrásky sú ihneď viditeľnejšie. Odporúčam neprestajnú hydratáciu a dokonca aj pridanie rôznych elektrolytických nápojov. Problém nie je len v samotnej káve, ale hlavne v odvodených nápojoch, ktoré sú z nej vyrobené. Špecializované kávové nápoje zvyčajne obsahujú množstvo cukru a mlieka. Konzumovanie týchto sladkých kávových nápojov môže vašu pokožku poškodiť prostredníctvom procesu známeho ako glykozylácia. Na druhej strane treba povedať, že striedma spotreba kávy má aj svoje výhody. Káva má protizápalové a antioxidačné účinky, čo je pre pokožku dobré. Ja osobne svojim klientom v záujme získania týchto výhod odporúčam bezkofeínovú kávu.“

Máte vlastné skúsenosti? Aký je podľa vás vplyv kávy na pokožku? So svojimi názormi sa podeľte v diskusii pod článkom. Ďakujeme!


Newsletter: Dostávaj novinky, horúce tipy
na kávy a zľavové kódy pravidelne e-mailom.

Intuit Mailchimp

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close