Exkluzívne

Výberová káva v Trenčíne? Vitajte v True Brew

Spektrum fanúšikov výberovej kávy je čoraz väčšie a v priamej úmere s narastajúcim dopytom rastie aj ponuka. Jedným z miest, ktoré by fanúšikovia kvalitnej kávy určite mali navštíviť, je True Brew coffee bar nachádzajúci sa na Legionárskej ulici v Trenčíne. Vlastní a prevádzkuje ho mladý partnerský pár.

Petra Masaryková a Ľubomír Bobák pochádzajú z Trenčína a v tomto meste do istej miery „zapustili korene“. Dievčinka je večne usmievavá, milá a akčná, pánka by sme mohli charakterizovať ako rockového bubeníka prepadnutého láskou. Pochopiteľne hlavne k Petre, ale okrem toho aj ku káve. Nuž a vďaka True Brew si žijú svoj sen o malej útulnej kaviarničke.

Novozélanďan Aklesha a vytváranie kávového podhubia

„True Brew Coffee bar pred niekoľkými rokmi založil Novozélanďan menom Aklesha,“ prezradil Ľubo v rozhovore pre Blog o káve. „Bol to sympatický pán, ktorý do Trenčína ako prvý priniesol závan tzv. tretej kávovej vlny. Ľudí veľmi rýchlo začali zaujímať dovtedy – aspoň v Trenčíne – nepoznané drinky ako napríklad cold drip, cold drip tonic či nitro coffee. Povedal by som to tak, že Aklesha začal v tomto krásnom meste pod hradom Matúša Čáka vytvárať akési alternatívne kávové podhubie.“

príprava filtrovanej kávy
Peťa a Ľubo pri príprave fajnového filtra.

Neskôr sa však rozhodol, že s rodinou sa presťahuje späť na Nový Zéland a kaviareň si tak musela nájsť nového majiteľa. Ľubo a Peťa ju prevzali v roku 2020 a dnes s úsmevom hovoria, že to bol asi „najlepší rok“ na rozbeh gastro podniku. Samozrejme ironicky.

Malo to byť až na staré kolená…

„Nechceli sme meniť nič zásadné, len veci zlepšovať,“ prihlásila sa o slovo Petra. „Postupne sme  sa ponárali do tajov klasických, ale aj alternatívnych kávových drinkov. Vtipné je to, že asi v januári 2020 sme v kaviarničke spolu sedeli a premýšľali o tom, že raz, možno na staré kolená, by sme si aj my mohli otvoriť niečo podobné. Osud to však zariadil tak, že sa tak stalo už po niekoľkých mesiacoch. A ako to už pri výberovke býva, vrhli sme sa do toho s obrovskou dávkou chuti.“

Dvojica podľa vlastných slov patrila medzi priemerne zdatných kávičkárov. Vraj vedeli, že piccolo neexistuje a aj to, že káva je vlastne ovocie, avšak po prevzatí podniku začali ísť omnoho viac do hĺbky tajomstiev kávového sveta.

Nitro cold brew coffee v True Brew coffee bar
Nitro cold brew coffee. Mňam.

Keď vás káva pohltí, cesty späť už niet

„Veľa sme čítali, pozerali dokumenty, učili sa,“ prezradila Peťa. „Objavovali sme nové chute, nové spôsoby prípravy, zaujímali sme sa a veľa sme sa pýtali. Mnoho sme sa naučili aj tou najoverenejšou metódou zvanou pokus-omyl. Svet kávy je omnoho fascinujúcejší, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Ľudia, ktorí ju považujú len za ranný nakopávač, ho mnohokrát ani nespoznajú. My vidíme svoju pozíciu a úlohu v tom, aby sme sa ich do tohto sveta pokúsili vtiahnuť. A máme pre nich odkaz: keď vás pohltí, cesty späť už niet.“

Čo ponúka True Brew coffee bar?

V ponuke True Brew coffee baru je filter V-60, batch brew, cold brew, cold drip, cold brew tonic, nitro cold brew coffee a aj alkoholické kávové drinky ako cold drip gin&tonic či espresso Martini.

„Ponuku plánujeme postupne rozšíriť aj o pravú tureckú kávu pripravovanú na piesku, vacuum pot a aeropress,“ prezradil Ľubo. „Teraz v lete je najväčší záujem o cold drip, pričom proces jeho prípravy vôbec nie je jednoduchý. Pre veľký záujem ho aj fľaškujeme do sklenených fľašiek (100 a 200 ml), ktoré sú zálohované. Berieme to ako malý príspevok k ochrane prírody a životného prostredia, pričom tých opatrení ako kaviareň robíme omnoho viac. Napríklad používame komplet kompostovateľné jednorazové poháre vrátane veka a slamky.“

Takto na vás čaká Cold Drip Coffee.

Tak, ako v lete letí cold drip, idú v zime na dračku ochutené cappuccina. Majitelia kaviarničky používajú poctivé domáce remeselné sirupy a kto raz ochutná cappuccino vanilla&honey, bude mať problém vrátiť sa ku klasickému. Také je vynikajúce.

Kvalita zo slovenských pražiarní

Jednou zo zásad True Brew coffee baru je spolupráca so slovenskými pražiarňami. „Sme presvedčení o tom, že na Slovensku máme veľmi kvalitné pražiarne ponúkajúce vynikajúcu kávu,“ zdôraznil Ľubo. „Vyzdvihnem Diamond’s roastery, ktorá je podľa nás absolútna slovenská špička. Kávu kupujeme aj od 9 Grams Coffee, Concept Roastery či od Coffie a rozbehli sme už aj komunikáciu s pražiarňou Coffeein. S ňou pripravujeme aj vlastný blend na espresso a filter, na čo sa veľmi tešíme. Naša zásada je taká, že nikoho nenecháme bez kávy. Okrem espressa a kávy na filter ju teda ponúkame aj v balíčkoch na domov.“

Prenajatý kávovník na druhom konci sveta

V spolupráci s pražiarňou Coffeein sa zrodilo aj prenajatie kávovníka v Hondurase. „Adoptovali sme si ho z jednej tamojšej farmy, pričom nám to sprostredkoval práve Coffeein. Podľa nás je to veľmi pekný nápad, a tak sme sa stali doslova adoptívnymi rodičmi,“ prezradila Peťa.

Certifikát o adoptovaní kávovníka z farmy Finca Jerusalén v Hondurase.

„Procesy od kvitnutia až po zber budeme mať možnosť vidieť prostredníctvom fotografií. Je to aj riziko, lebo ak kávovník nezarodí, prípadne počasie jeho úrodu zničí, nebudeme mať nič. Ak zarodí, zelená kávička poputuje do pražiarne a dostať by sme jej mohli možno dva kilogramy. Podľa mňa je to veľmi milý spôsob, ako ľuďom priblížiť cestu kávy od kvetu až po chutnú šálku,“ dodala Petra Masaryková.

Kde nájdete True Brew coffee bar?

Kaviareň True Brew coffee bar sa nachádza na Legionárskej ulici v Trenčíne. Priamo z ulice do nej vedie šesť schodíkov nadol do prírodne klimatizovaného malého útulného priestoru. Vnútri sa nachádzajú štyri stoly, sedenie na bare a pult oproti baru s ďalšími stoličkami. V pracovných dňoch je otvorené medzi 11:00 a 18:00.

„Každé ráno pred odchodom do svojej práce to tam idem pripraviť, to znamená zapnúť mašinu, nastaviť mlynček a podobne. Mnohí kávičkári už vedia, že som tam medzi siedmou a ôsmou a viacerí si na to zvykli. Prídu v tomto čase a ja ich rád obslúžim. Porozprávame sa, zasmejeme a vezmú si kávu. Presne preto to vlastne robíme,“ usmial sa Ľubomír Bobák.

Kaviareň True Brew coffee bar nájdete na Instagrame @true.brew.coffee.bar, Facebooku @truebrewcoffeebar, ako aj na webovej stránke truebrew.sk.

majitelia True Brew coffee bar
Na zdravíčko!
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close