Exkluzívne

Kávová maľba: Mladá česká autorka dáva káve nový rozmer

To, že s kávou sa dá maľovať, je čiastočne známa téma a dokonca sme o nej na Blogu o káve mali aj článok; istý Cyperčan sa s najväčšou kávovou maľbou na svete dostal do Guinnessovej knihy rekordov. Avšak o tom, že kávová maliarka existuje aj v našich končinách, sme informácie nemali. Až donedávna, keď sme narazili na dielo českej autorky Báry Foltovej.

Oslovili sme ju a začali sme zisťovať, čo ju k tomu viedlo. Napokon nás veľmi potešilo, že ekológia a „zelené“ zmýšľanie. „Maľovať kávou mi napadlo v časoch, keď som začala intenzívnejšie vnímať ekológiu a znečisťovanie prírody,“ povedala Bára Foltová pre Blog o káve. „Hľadala som vyložene prírodnú farbu a pretože som veľkou milovníčkou kávy, rozhodla som sa skúsiť práve tento báječný nápoj. Chvíľu som skúšala a testovala, ale napokon som sa dopracovala k správnej technike.“

Ako si vytvoriť „kávovú farbu“?

Bežný človek nemá príliš dobrú či reálnu predstavu o tom, ako sa to vlastne dá robiť. Ako treba kávu „spracovať“, aby bola na tento účel vôbec vhodná? Ak to nie je nič zložité, tak by si to predsa mohol vyskúšať ktokoľvek z nás.

„Káva, ktorou tvorím svoje obrazy, je mix najrôznejších zmesí, rôzne dlho varených a napokon ponechaných na odstátie na vzduchu. Hotové maľby potom ešte zalakujem špeciálnym pružným lakom,“ prezradila dáma z kúpeľného mesta Mariánské Lázně, ktorá ozrejmila aj ďalšie súčasti svojho diela: „Maľujem na klasické plátno, na tvrdé dosky, ale najradšej na vrecia od kávy. Na nich maľba získa ešte viac zaujímavosti a napokon aj kávovej tematiky.“

Kávové maľby od Báry Foltovej

Kávová maľba sa rodí v priemere tri dni

Mladú českú autorku inšpirujú hlavne príroda a ženská krása, pričom mnohokrát ide o kombináciu oboch týchto tém. Avšak ako to už pri tvorbe umeleckých diel zvykne byť, nejde to len tak na povel. Nedá sa vymedziť vhodný čas, kedy začať pracovať. Treba si počkať na správny okamih, možno na múzu.

„Tvorba obrazu záleží na niekoľkých aspektoch; na jeho formáte, zložitosti, ale hlavne na mojom psychickom rozpoložení. Niekedy to ide ako po masle, inokedy nie a nie začať. A keď už aj začnem, hneď to chcem prerábať. Väčšinou robím veľké obrazy, takže v priemere na to potrebujem minimálne tri dni. Niekedy mám však obraz rozrobený aj celé týždne,“ ozrejmila Bára Foltová.

Dočkáme sa permanentnej výstavy kávových malieb?

Všetky obrazy sa dajú kúpiť v sume do 10 000 Kč (v prepočte 370 eur), ale každé dielo je iné, takže ťažko to presne vymedziť. Majú však potenciál skrášliť izbu či kaviareň a určite vedia dodať jedinečnú atmosféru. Záujemcovia si ich medzičasom mohli pozrieť už aj na dvoch výstavách. „Obe sa konali v Prahe. Mám dohodnuté aj ďalšie, jedna má byť aj u nás v Mariánských Lázních, ale kvôli súčasným problémom sa to musí mierne odložiť. Mojim cieľom je určite mať aj permanentnú výstavu.“

Bára prezradila, že pochádza z umeleckej, aj keď hlavne hudobnej, rodiny. V tomto smere sa trochu „vymykla“ z normy a podobne postupovala napokon aj v kávovej sfére ako takej. „U nás doma kávu nikto nepil,“ skonštatovala. „Nemali sme žiadny kávovar a nič som teda nevedela ani o jej príprave.“

Coffee art, kávová maľba

Foltová: Baristi by mi odtrhli hlavu

„S pitím kávy som napriek tomu začala pomerne skoro, mala som len približne trinásť. Bolo to však len raz za čas, určite nie každý deň ako dnes. Okamžite mi zachutila, aj keď proces prípravy bol dosť pochybný a baristi by mi asi odtrhli hlavu,“ zasmiala sa. „Zaliatu mletú kávu som z jedného hrnčeka precedila cez sitko do druhého. A pridala som veľa mlieka a cukru…“

„Do dnešných dní si ju najradšej pripravujem sama doma, a to hlavne preto, lebo po ľadovej sprche je to hneď druhá vec, ktorú ráno spravím. Káva vlastne tvorí väčšinu mojich raňajok, je obrovská a pridávam si do nej aj mlieko a med. Čistú čiernu pijem len občas, napríklad pred behaním, prípadne keď mi dôjde mlieko,“ poznamenala dobre naladená umelkyňa, ktorá má okrem toho rada aj latté alebo cappuccino. Na tie chodieva do kaviarne.

French press: Absolútne dokonalá záležitosť

Po stránke procesu prípravy toho vyskúšala viac a našla si svoju cestu. „V súčasnosti si kávu najčastejšie pripravujem vo french presse, čo je podľa mňa absolútne dokonalá záležitosť. Káva z neho je rýchla a výborná. Sem-tam však využívam aj moka kanvičku,“ dodala Bára Foltová v rozhovore pre Blog o káve.

Ak sa vám dielo talentovanej autorky páči a mali by ste záujem o niektorý z jej obrazov, kontaktovať ju viete na aboutcoffee@email.cz, prípadne vám odporúčame jej sledovanie na sociálnych sieťach:

Instagram: @coffeeart.barafoltova

Facebook: Coffee&art Baf

Kávové farby a kávová maľba od Báry Foltovej
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close