Zaujímavosti o káve

Z čoho si vyrobiť rúško? Kávový filter testom neprešiel…

Len nedávno takmer každý z nás riešil otázku, ako a z čoho si vyrobiť ochranné rúško. Tí šikovnejší si vedeli ušiť aj pomerne sofistikované riešenia, ostatní boli odkázaní len na jednoduché prekrytie dýchacích ciest. Každý variant je lepší, ako žiadny, avšak rozdiely v ich kvalite sú enormné.

Americký prezident Donald Trump v úvode apríla povedal, že „perfektnou náhradou za ochranné rúška sú šály“. Ako zvyčajne, ani nad týmito slovami pravdepodobne príliš nepremýšľal a nepreveroval si ich, pretože viac sa mýliť ani nemohol. Potvrdila to aj aktuálna štúdia, ktorej výsledky publikovala spoločnosť Smart Air.

Skúmaním prešlo viac ako tridsať rôznych materiálov, medzi ktorými sa našli aj výplne podprsenky, obliečky, bavlnené tričká, vlna, plachtový materiál, polyester, šatky, ale napríklad aj kávové filtre. Tie sa pred časom spomínali ako veľmi dobrá ochrana.

Pri ochrane pred vírusmi rozhodujú mikrometre

Jednotlivé druhy materiálu boli v prvom rade otestované z hľadiska schopnosti odfiltrovať veľmi malé čiastočky; jednak „veľké“ o rozmere jedného mikrometra (taký je napríklad vírus Eboly), ale okrem toho aj malé o rozmere 0,3 mikrometra (vírus kiahní).

Tu treba dodať, že čiastočky nového typu koronavírusu majú len 0,06 až 0,14 mikrometra, avšak „prepravujú“ sa spolu s kvapôčkami, ktoré majú 5 až 10 mikrometrov, takže na mnohých typoch ochrán sa zastavia. Pre zaujímavosť: jeden mikrometer (mikrón) sa rovná 0,001 milimetra, respektíve 0,000001 metra.

Rúško musí umožniť aj dýchanie

Nuž a okrem tejto priepustnosti sa spoločnosť Smart Air za pomoci výskumníkov z univerzity v Cambridge zaoberala aj priepustnosťou rúšok z pohľadu dýchania. Veď ak by mu maska bránila, nemala by pre nás žiadny zmysel.

„V týchto okamihoch je po celom svete obrovský dopyt po informáciách týkajúcich sa toho, ako si svojpomocne vyrobiť bezpečné a efektívne rúško, ale na druhej strane registrujeme aj množstvo strachu a dezinformácií,“ uviedol výkonný riaditeľ Smart Air a letecký inžinier Paddy Robertson v uverejnenom tlačovom stanovisku.

„Veríme, že publikovaním týchto dát a pokračovaním v absolútnej transparentnosti týkajúcej sa našej metodológie, sa postaráme o to, že jednotlivci, inštitúcie a možno aj vlády, budú robiť dobré rozhodnutia založené na dátach a spoločne dokážeme vyrábať rúška, ktoré budú reálne chrániť.“

Kávové filtre nepochodili

Kávové filtre, ktorými disponuje takmer každý kávičkár, sa ukázali ako mimoriadne efektívne pri filtrovaní mikročastíc a neprešlo cez ne takmer nič, no na druhej strane totálne zlyhali po strane dýchania. Preto vypadli zo zoznamu vhodných materiálov pre výrobu rúšok.

„Kávové filtre sú síce z hľadiska filtrovania čiastočiek veľkosti vírusov veľmi efektívne, no dobré masky by z nich neboli,“ poznamenal Robertson. „Veľmi ťažko sa totiž cez ne dýcha.“

Šály sa na rúška takisto nehodia

A ani Trumpovo odporúčanie týkajúce sa šálov by nebolo najlepším riešením. Naše testy totiž ukázali, že testované šály dosiahli veľmi málo bodov z hľadiska ich schopnosti zachytiť maličké čiastočky. Trump by si možno mohol pozrieť naše dáta a verejnosť informovať ešte raz,“ dodal Paddy Robertson.

Do testov boli zapojené celkovo tri typy šálov; jeden z merinovej vlny, jeden z kašmíru a jeden z látky označovanej ako ramia. Všetky dopadli biedne a zachytili menej ako 10 percent čiastočiek veľkostí vírusu kiahní. Najhoršie dopadla stopercentná ramia, ktorá odfiltrovala len 2,8 percenta čiastočiek, takže takmer nič.

Aký je najlepší materiál na výrobu rúšok?

Keď vezmeme do úvahy kombináciu umožneného dýchania a efektívnosti filtrácie, najlepšie dopadli džínsovina, obliečky (80-120 vláken), papierové utierky či plátno (s hrúbkou 0,4 až 0,5 milimetra). Tu si však treba uvedomiť, že aj keď sú napríklad spomínané papierové utierky efektívne, nie je možné ich umývať či prať a ani opätovne používať.

Najľahšie sa dýchalo cez plátnový materiál s hrúbkou 0,4 až 0,5 milimetra – dokonca ľahšie, ako cez chirurgické rúško, pričom tento materiál bol celkom dobrý aj vo filtrovaní častíc. Ak však niečo takéto k dispozícii nemáte, podľa výskumníkov sú ideálne aj tričká zo stopercentnej bavlny.

Všeobecne platí ešte jedna vec: prírodné materiály sú lepšou voľbou, ako syntetické. Tie sú zväčša veľmi hladké a čiastočky nezachytávajú tak dobre, ako hrubé textúry prírodných vláken.


Newsletter: Dostávaj novinky, horúce tipy
na kávy a zľavové kódy pravidelne e-mailom.

Intuit Mailchimp

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close