Zdravie

Závislosť na kofeíne: Aká je vážna a ako sa z nej dostať?

Kofeín je veľmi vítaným sprievodcom našich dní. Rýchlo nás nakopne, dodá energiu i spokojnosť a odrazu sa nesieme na celkom inej vlne. Často je však označovaný aj za drogu, i keď toto slovo v slovenčine vyznieva tvrdšie, ako by zodpovedalo realite. Nie je to nič na štýl kokaínu, heroínu či iných tvrdých drog, nedá sa to vôbec porovnávať. Závislosť na kofeíne však reálne existuje.

Závislosť na kofeíne potvrdili ešte pred mnohými rokmi

Vedci však pred časom dokázali a potvrdili, že aj na kofeíne vieme byť závislí. Stalo sa tak pred vyše 25 rokmi a konkrétne 5. októbra 1994 vyšiel v New York Times článok s názvom: „Áno, ľudia majú pravdu. Kofeín je návykový.“

Jeho autorka Sandra Blakesleeová sa odvolávala na výsledky štúdie uverejnenej v The Journal of the Americal Medical Association, ktorú vykonali renomovaní odborníci. „Vedci prvýkrát potvrdili všeobecne uznávanú domnienku, že niektorí ľudia sú na kofeíne závislí rovnako, ako iní na cigaretách, alkohole, prípadne na intravenóznych drogách,“ napísala.

Ak je človek závislý na kofeíne, tak by sa svojej kávy, koly, prípadne čaju alebo energetického nápoja možno aj chcel vzdať. Ak mu to napríklad odporúča lekár, no nie je to také jednoduché. Zvyčajne vyhrá tá časť mysle, ktorá rozhodne, že lepšie bude dať si ďalšiu šálku, prípadne pohár. Platí niečo podobné, ako pri cigaretách.

„Dôležitým výsledkom štúdie je skutočnosť, že kofeín je veľmi výrazne rozšírený a ukázalo sa, že niektorí ľudia sú na ňom ozaj závislí,“ uviedol v tom čase doktor Richard M. Glass. „Obávam sa jednej veci: aby teraz tabakový priemysel nezačal zľahčovať závislosť na nikotíne. Povedia, že ak môže byť človek závislý aj na káve, tak prečo sa potom obávať cigariet?“

Aké sú abstinenčné príznaky a ako dlho ich cítiť?

Aj niektoré ďalšie štúdie potvrdili, že závislosť na kofeíne je celkom bežná a reálna. Skúsme si ho nedopriať približne 24 hodín a budeme sa cítiť slabší, prípadne nám môže chýbať potrebná obozretnosť. Dôsledkami môže byť aj svalová slabosť, a to dokonca i v prípade, že sme nič namáhavé nerobili. Následne sa zvykne dostaviť aj bolesť hlavy. Človek sa veľmi ťažko koncentruje a časté sú aj poruchy spánku, prípadne aj pocity choroby.

Existujú však aj iné zdroje, podľa ktorých to vôbec netreba vnímať príliš vážne. Spomínané príznaky sú síce pravdivé a reálne, ale napríklad podľa profesora neurológie Rolanda Griffithsa z Baltimoru by sme niečo podobné mali posudzovať len ako psychologickú záležitosť, nie ako vážnu závislosť na kofeíne. Príznaky by sa mali prejaviť len pri polovici pravidelných kávičkárov, ktorí ich začnú pociťovať medzi 12. až 24. hodinou bez kofeínu, vrchol problémov by sa mal dostaviť medzi 20. až 48. hodinou, nuž a nepríjemnosti môžu vo výnimočných prípadoch potrvať až deväť dní.

Ale to je tak všetko. Ak sa človek kofeínu zbaví na 7 až 12 dní, všetko sa vráti do normálu. Aj keď prebytočný adenozín sprvoti mohol spôsobiť problémy a vyvolávať nepríjemnosti, po spomínanom období mozog prirodzene zníži počet jeho receptorov a všetko sa vráti na predchádzajúcu úroveň. Negatíva sú preč.

Závislosť na kofeíne a na káve
Závislosťou na kofeíne sa vedci zaoberajú už dlhšie a potvrdená je už pár desaťročí. Obľúbenosť kávy však nevyprchala. (Foto: Pxfuel)

Kofeín nie je ako drogy či alkohol

Zaujímavé správy o závislosti na kofeíne priniesol napríklad aj uznávaný TIME. Podľa Meredith Addicottovej z University of Arkansas kofeín nie je taký návykový ako drogy a alkohol, ale: „Ľudia si k nemu určite vybudujú toleranciu i závislosť, nuž a po jeho vysadení pociťujú určité abstinenčné príznaky.“

V určitom okamihu musí človek sám na sebe spozorovať, že niečo nie je v poriadku a kofeín radšej na niekoľko dní vysadiť. „Ale všetko je to subjektívne,“ skonštatovala Addicottová. Reagovala na to, že každý organizmus zvláda veci inak. To, čo sa u niekoho môže prejaviť, sa u iného vôbec nemusí.

„Avšak ak denne prijmete určité množstvo kofeínu, vaše telo si naň zvykne a za jeho pomoci už len udržuje normálnu úroveň výkonnosti,“ vysvetľovala odborníčka. „Keď ho potom vypijete menej, pocítite abstinenčné príznaky a váš výkon môže byť ešte nižší, ako je normál. Tu už kofeín odrazu nemá taký vplyv, že by zlepšoval vaše koncentračné schopnosti; už vás len vracia na základnú, teda normálnu úroveň.“

Telo si od kofeínu ľahko odvykne

Finálne slovo dajme Betty Kovacsovej z MedicineNet. Podľa jej vyjadrení závislosť na kofeíne skutočne existuje, ale „určite nie je taká intenzívna a nebezpečná, ako závislosť na drogách.“

„Niektorí ľudia po konzumovaní kofeínu nič nepocítia a iní zasa nepocítia nič v prípade, keď ho prestanú požívať,“ skonštatovala Kovacsová. „A rada pre tých, ktorí pociťujú abstinenčné príznaky: príjem kofeínu je najlepšie obmedzovať v postupných krokoch. Tak, ako si vaše telo zvykne na konzumované množstvo kofeínu, si zvykne aj na čoraz menej a menej kofeínu, prípadne na žiadny.“

Ak si ho teda niekoľko dní vôbec nedoprajete, telo si zvykne na novú situáciu a závislosť je definitívne preč. Človek je opäť raz „čistý“ a pri ďalšej šálke kávy by mal pocítiť také nakopnutie, akoby ju pil prvýkrát.

Reálna skúsenosť: Aké boli dni bez kofeínu?

Redaktorka internetového magazínu Well and Good Elsie Yangová si na vlastnej koži vyskúšala, aké to bude bez kofeínu. V priebehu prvých dní spozorovala úbytok energie a necítila sa úplne optimálne. Dalo sa to však zvládnuť.

„Kofeín je stimulant. Keď ste zvyknutí mať v systéme určité množstvo kofeínu, tak už tie stimulačné efekty ani nespozorujete. Máte na to vybudovanú toleranciu,“ uviedla dietologička Samantha Cassettyová. „Keď sa kofeínu zrieknete, vaše telo si na tento nový stav potrebuje zvyknúť. Preto pociťujete abstinenčné príznaky.“

Yangová bola podľa vlastných slov rada, že sa vyhla bolestiam hlavy. To ju potešilo. „Bolesť hlavy je pritom najčastejším príznakom nedostatku kofeínu. V tomto prípade platí, že pravidelná dávka kofeínu spôsobuje zúženie ciev. Keď prestanete piť kávu, tak sa cievy rozšíria a do mozgu vám pritečie omnoho viac krvi. Práve preto sa dostavuje bolesť hlavy,“ dodala Cassettyová.

Bolesť hlavy sa vraj zvykne dostaviť už 12 až 24 hodín po odstavení prísunu kofeínu a symptómy sú nepríjemné hlavne v priebehu prvých dní. Yangová bola v tomto smere OK, ale mala problém so spánkom. Síce bola unavená a do postele si líhala pomerne skoro, no nevyspala sa. Približne od štvrtého dňa spozorovala, že začala piť viac vody a veľmi rýchlo sa vrátil optimálny a hlboký spánok, po ktorom sa zobúdzala oddýchnutá.

„Dnes sa v kofeínovej oblasti cítim ako nováčik,“ usmiala sa Elsie Yangová. „Stačí mi menej kávy a cítim jej účinky, čo je za mňa ideálne. To hlavné, čo si z pokusu odnášam, je vedomosť, že bez kávy viem nielen žiť, ale dokonca viem bez nej žiť veľmi dobre a doslova prekvitať. Z tohto pohľadu to bol určite zmysluplný experiment.“

Závislosť na kofeíne: Podeľte sa o svoje skúsenosti…

Máte so závislosťou na kávu svoju skúsenosť, prípadne sme spozorovali niečo iné, ako citovaní odborníci? Dajte nám vedieť v diskusii, prípadne nám napíšte na redakcia@blogokave.sk.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Jeden komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close