Zaujímavosti o káve

Žena užila množstvo kofeínu rovné 56 šálkam kávy. Ako dopadla?

Dvadsaťšesťročná žena si obstarala kofeínový doplnok výživy a podľa všetkého nevedomky sa s ním predávkovala. Dala si z neho dve čajové lyžičky, čo mohol byť ekvivalent neuveriteľných 56 šálok kávy.

Takto by to aspoň vyšlo podľa prepočtu FDA (United States Food and Drug Administration), ktorá uvádza, že jedna čajová lyžička práškového kofeínu je ekvivalentom 28 šálok kávy. Práve od tohto prepočtu sa odrážajú aj viaceré zdroje, ktoré túto správu priniesli.

O prípade pôvodne informovala stránka BMJ Case Reports, podľa ktorej žena strávila týždeň v nemocnici a napokon sa z toho dostala. Mala však namále, pretože sedem hodín po požití kofeínu ho v krvi mala 147,1 miligramu na liter, pričom potenciálne smrteľná dávka môže byť už 80 až 100 miligramov na liter.

Napokon vysvitlo, že za veľké problémy tejto ženy mohli aj antikoncepčné pilulky, ktoré spomalili odbúravanie kofeínu. Telo si s ním inak vie poradiť pomerne rýchlo (polčas rozpadu môže byť aj 3 až 5 hodín, pozn. autora), avšak v tomto prípade to takto nebolo. Pacientka vracala, bola extrémne znepokojená a chvela sa.

Na prvotnú liečbu tekutinami a elektrolytmi nereagovala, takže lekári boli nútení poslať ju na jednotku intenzívnej starostlivosti. Bola intubovaná, dostala sedatíva, pripojili ju na umelú pľúcnu ventiláciu a monitorovali jej srdcovú frekvenciu.

Dostala aj drevené uhlie, ktoré zabránilo hromadeniu kyselín a rovnako i magnézium, ktorý pomohol stabilizovať srdcovú činnosť. Po týždni bola prepustená domov a po mesiaci na kontrole hlásila, že sa plne zotavila a nepociťuje žiadne problémy.

Lekárom prezradila, že si kúpila kilogram kofeínového prášku, ktorý ju vyšiel na 29,99 libier (v prepočte 33,50€). „Spolu s členmi našej rodiny sme šokovaní, že človek si tak ľahko a lacno môže kúpiť takéto nebezpečné množstvo kofeínu,“ povedala mladá žena.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close