Kávový bloger

Zrnco: Remeselná káva pražená v Košiciach

Eshop s kávou

Čaute,

musím sa pochváliť: dnes mi prišli domov takéto kávy. Doniesol mi ich pán Juraj Baláž, ktorý spolu s partnerkou prevádzkuje rodinnú pražiareň kávy Zrnco. Síce je sobota, neváhal a priniesol mi všetky tri balenia kávy, ktoré má aktuálne v ponuke: Etiópiu, Guatemalu a Peru. Asi si viete predstaviť, ako sa teším!

Najskôr vám však rozpoviem, ako sa to všetko vlastne zomlelo.

Niekoľko dní dozadu som dostal „echo“ týkajúce sa pražiarne, ktorá sídli v košickej mestskej časti Myslava. Tiež som z Košíc, cez Myslavu pravidelne chodím a preto som sa začudoval, ako je možné, že som na sídlo ešte nenarazil. Napokon vysvitlo, že som ani nemohol: Zrnco síce sídli v Myslave, ale káva sa tam nepraží. O tomto vám viac poviem v ďalšom článku.

Keď si kliknete zrnco.sk, ihneď si všimnete výraz „čerstvo pražená remeselná káva“, ktorý svieti hneď na titulke. Znie to super a slovo „remeselná“ dobre vystihuje, o čom tento projekt vlastne je a ako k nemu majitelia pristupujú. A presne takéto pražiarne chce Blog o káve podporovať.

Osobné stretnutie s Jurajom Balážom, ktorý firmu prevádzkuje spolu s partnerkou Natáliou Belujskou, bolo veľmi inšpiratívne. Bavili sme sa o našom kávovom trhu, jeho zákonitostiach, o pražení kávy, o spôsoboch prípravy, ale súčasne sme načrtli aj možnosti budúcej spolupráce Zrnca a Blogu o káve.

Vždy totiž existujú spôsoby kooperácie, ktoré môžu niečo priniesť obom stranám. A to aj bez toho, aby prichádzalo k nejakým finančným transakciám. Len ich treba nájsť a využiť.

Dozvedel som sa, že pražiareň Zrnco uplatňuje absolútne individuálny prístup k zákazníkom. Vy si poviete, ako chcete kávu upražiť a celý proces sa rozbehne až po vašej objednávke. Aj preto ide o „remeselnú kávu“; zákazník dostane jedinečný produkt ušitý doslova na mieru. Mňa osobne to veľmi oslovilo. Jasne, káva k vám v takomto prípade nedorazí na druhý deň po objednávke, ale za takúto „nadhodnotu“ to rozhodne stojí.

Bavili sme sa aj o segmentoch slovenského kávového trhu, o jeho silných a neohroziteľných hráčoch a rovnako aj o snahe uchmatnúť si určitý podiel v presne vymedzenom trhovom výklenku, v tzv. trhovej nike. No a mne je od prvého stretnutia úplne jasné, že Zrnco v tomto boji môže uspieť a presadiť sa. Ešte je len v štádiu budovania základov, ale vnímam ich ako pevné a dobre postavené.

Prebrali sme toho ešte omnoho viac, ale o tom potom. Keď sme sa lúčili, netušil som, že o 24 hodín sa vidíme opäť. Prišla mi správa s otázkou, či som doma. Prikývol som a o malú chvíľu mi dorazila zásielka. Juraj Baláž vystúpil z auta aj s darčekovou taškou s jeho kávami. Ach, keby ste cítili tú vôňu. Hneď aj idem ochutnávať.

Držím palce, Zrnco!

Ladislav Király, šéfredaktor blogokave.sk

Casa del Caffé
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozri aj
Close
Back to top button
Close
Close