Kávový bloger

Zrnco: Remeselná káva pražená v Košiciach

Čaute,

musím sa pochváliť: dnes mi prišli domov takéto kávy. Doniesol mi ich pán Juraj Baláž, ktorý spolu s partnerkou prevádzkuje rodinnú pražiareň kávy Zrnco. Síce je sobota, neváhal a priniesol mi všetky tri balenia kávy, ktoré má aktuálne v ponuke: Etiópiu, Guatemalu a Peru. Asi si viete predstaviť, ako sa teším!

Najskôr vám však rozpoviem, ako sa to všetko vlastne zomlelo.

Niekoľko dní dozadu som dostal „echo“ týkajúce sa pražiarne, ktorá sídli v košickej mestskej časti Myslava. Tiež som z Košíc, cez Myslavu pravidelne chodím a preto som sa začudoval, ako je možné, že som na sídlo ešte nenarazil. Napokon vysvitlo, že som ani nemohol: Zrnco síce sídli v Myslave, ale káva sa tam nepraží. O tomto vám viac poviem v ďalšom článku.

Keď si kliknete zrnco.sk, ihneď si všimnete výraz „čerstvo pražená remeselná káva“, ktorý svieti hneď na titulke. Znie to super a slovo „remeselná“ dobre vystihuje, o čom tento projekt vlastne je a ako k nemu majitelia pristupujú. A presne takéto pražiarne chce Blog o káve podporovať.

Osobné stretnutie s Jurajom Balážom, ktorý firmu prevádzkuje spolu s partnerkou Natáliou Belujskou, bolo veľmi inšpiratívne. Bavili sme sa o našom kávovom trhu, jeho zákonitostiach, o pražení kávy, o spôsoboch prípravy, ale súčasne sme načrtli aj možnosti budúcej spolupráce Zrnca a Blogu o káve.

Vždy totiž existujú spôsoby kooperácie, ktoré môžu niečo priniesť obom stranám. A to aj bez toho, aby prichádzalo k nejakým finančným transakciám. Len ich treba nájsť a využiť.

Dozvedel som sa, že pražiareň Zrnco uplatňuje absolútne individuálny prístup k zákazníkom. Vy si poviete, ako chcete kávu upražiť a celý proces sa rozbehne až po vašej objednávke. Aj preto ide o „remeselnú kávu“; zákazník dostane jedinečný produkt ušitý doslova na mieru. Mňa osobne to veľmi oslovilo. Jasne, káva k vám v takomto prípade nedorazí na druhý deň po objednávke, ale za takúto „nadhodnotu“ to rozhodne stojí.

Bavili sme sa aj o segmentoch slovenského kávového trhu, o jeho silných a neohroziteľných hráčoch a rovnako aj o snahe uchmatnúť si určitý podiel v presne vymedzenom trhovom výklenku, v tzv. trhovej nike. No a mne je od prvého stretnutia úplne jasné, že Zrnco v tomto boji môže uspieť a presadiť sa. Ešte je len v štádiu budovania základov, ale vnímam ich ako pevné a dobre postavené.

Prebrali sme toho ešte omnoho viac, ale o tom potom. Keď sme sa lúčili, netušil som, že o 24 hodín sa vidíme opäť. Prišla mi správa s otázkou, či som doma. Prikývol som a o malú chvíľu mi dorazila zásielka. Juraj Baláž vystúpil z auta aj s darčekovou taškou s jeho kávami. Ach, keby ste cítili tú vôňu. Hneď aj idem ochutnávať.

Držím palce, Zrnco!

Ladislav Király, šéfredaktor blogokave.sk

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close