Exkluzívne

Zvolenská pražiareň kávy Caffé ORO: Špecialisti na espresso od roku 1993

Zvolen sa môže popýšiť jednou z najstarších pražiarní kávy na Slovensku. Pražiareň Caffé ORO vznikla ešte v roku 1993 a aj keď za tú dobu urobila množstvo krokov a prešla obrovským vývojom, niekoľkým veciam ostala verná. Naďalej je to rodinná pražiareň, naďalej sa špecializuje hlavne na espresso a naďalej zásobuje hlavne HORECA segment.

Príbeh Caffé ORO sa začal písať nedlho po nežnej revolúcii, keď sa ľuďom otvorili nové možnosti. Myšlienkou vlastného podnikania sa začal zaoberať aj pán Ivan Mišutka. Kávu mal rád odjakživa, spolu s manželkou si ju rád vychutnával vo zvolenskom hoteli Poľana a dá sa povedať, že čakal na vhodnú príležitosť.

História Caffé ORO siaha do roku 1993

Keď sa spriatelil s rodinou, ktorá na Slovensko prišla z bývalej Juhoslávie a ktorá vo Zvolene otvorila prvú súkromnú kaviareň, začal pre ňu zabezpečovať kávu. „Nakupoval ju v Taliansku priamo v pražiarni a dovážal na Slovensko,“ zaspomínala si dcéra pána Mišutku, Ivana Mišutková, v rozhovore pre Blog o káve.

„Nebolo to jednoduché, pretože nevedel žiadny cudzí jazyk. Napriek tomu sa však s majiteľmi talianskej pražiarne dokázal spriateliť. Tí ho dokonca presvedčili, že mu predajú starú pražiareň a naučia ho pražiť kávu. Takto sa to v roku 1993 napokon začalo a vďakabohu, otec kávu praží do dnešných dní! Za tie roky nazbieral obrovské množstvo skúseností, ktoré pretavuje do starostlivo upražených zŕn.“

Prvotný problém so zelenou kávou

Vybavenie pražiarne bolo zabezpečené, avšak chýbalo zelené kávovníkové zrno. Dnes je jeho obstaranie už pomerne jednoduché, zakúpiť si ho viete aj vo veľmi malých množstvách a aj u nás na Slovensku (písali sme napríklad o importérovi zelenej kávy KAVAZ BRAZIL, pozn. autora), ale pred troma desaťročiami to fungovalo inak.

„V talianskom Terste sme prešli veľa firiem, ale každý chcel predávať len obrovské množstvá zelenej kávy,“ pripomenula Ivana Mišutková. „Napokon sme mali aj trochu šťastia a natrafili sme na úžasného človeka menom Vincenzo Sandalj. Bol to majiteľ firmy Sandalj Trading Company a bol ochotný predať nám aj pár vriec. Videl, že s otcom síce nemáme žiadne skúsenosti, ale cítil z nás entuziazmus a odhodlanie.“

Caffé ORO

Caffé ORO, vernosť a dlhodobé vzťahy

Vincenzo vznikajúcej slovenskej pražiarni kávy napokon nepomohol len so zrnami, ale odovzdal jej aj ďalšie cenné know-how: „Ako firma stoja aj za receptúrou našich zmesí, ktoré sme vytvorili spolu pod ich odborným dohľadom a s našimi chuťovými predstavami. Začali sme spoluprácu, ktorú trvá už neuveriteľných 28 rokov.“

„A verní nie sme len v tomto vzťahu. Sáčky na kávu nám jedna slovinská firma dodáva už viac ako 20 rokov, porcelánové šálky dlhé roky firma z talianskeho Salerna. Pre nás je veľmi dôležité zabezpečiť korektné obchodné vzťahy a vytrvať v nich.“

Otvorenie hraníc a túžba ľudí skúšať niečo nové

Z týchto slov sa dajú celkom dobre vyčítať hlavné a najdôležitejšie hodnoty Caffé ORO, vďaka ktorým prežila mnohé roky. Dnes je na našom trhu viac ako stovka pražiarní, ale vtedy to bolo iné. Bolo ich omnoho menej.

„Prím hrala známa popradská pražiareň a v dobe, keď sme začínali, štartovala aj senecká pražiareň Tina cafe či Cora v Žiari nad Hronom. Boli to celkom iné časy. Ľudia chceli po otvorení hraníc skúšať niečo nové a často si pre kávu chodili napríklad do Rakúska. Nuž a mnohí obchodníci začali tieto kávy na Slovensko dovážať aj vo veľkom.“

Caffé ORO a praženie kávy pre kaviarne

Caffé ORO spočiatku nešlo po jednotlivých spotrebiteľoch a zameriavalo sa na HORECA segment. Medzičasom sa to už trochu zmenilo, avšak kaviarne hrajú prím.

„Od začiatku sme vedeli, že kávu chceme pražiť hlavne pre kaviarne,“ pripomenula Ivana Mišutková. „Motivovalo nás hlavne to, že zákazníci prvej súkromnej kaviarne vo Zvolene, ktorá mala kávu od nás, boli veľmi spokojní. Nuž a našu najobľúbenejšiu zmes Espresso Super Crema s podielom 80% arabiky a 20% robusty pražíme už neuveriteľných 28 rokov.“

Ivan Mišutka Caffé ORO

Časy, keď všetci chceli všetko stopercentné

Bolo však aj obdobie, keď pomer 80:20 až tak nefungoval. Viaže sa k tomu aj vtipná príhoda dobre vykresľujúca obdobie, respektíve zvyklosti, ktoré nás ako spoločnosť formovali. „Boli chvíle, keď sa výrobok dobre predával vtedy, ak bol označený ako 100%. Buď stopercentný džús, stopercentná vlna, prípadne čokoľvek stopercentné. Toto ľudia považovali za super a pokojne to mohlo byť aj drahšie.“

„Tu niekde vznikol aj trend stopercentnej arabiky,“ skonštatovala Ivana. „Úprimne, my sme nerozumeli, prečo by to malo byť takto lepšie, ale fungovalo to. Pritom sme dobre vedeli, že aj robusta môže byť kvalitná káva a náš názor, že správne zvolené druhy kávy zmiešané v správnom pomere dokážu vytvoriť dokonalé espresso, platí do dnešných dní. Môj manžel chcel ľuďom viackrát dokázať, že robusta nie je podradná káva a v roku 2015 sme na výstave Danubius Gastro ponúkali odrodovú robustu. Ako prví a jediní. Až po pár rokoch ju začali ponúkať ďalšie menšie pražiarne a potom aj niektoré väčšie. No a čuduj sa svete, pri našej expozícii stáli rady.“

Lepšie raz ochutnať, ako stokrát počuť!

Konkurencia je podľa zástupcov Caffé ORO výborná vec a napokon si trh sám zreguluje, čo chce a čo nie. „Pražiarne dnes vznikajú ako huby po daždi, momentálne je to módny trend. Propagujú sa rôzne alternatívne prípravy kávy, ktoré si vyžadujú rôzne druhy praženia a mletia, no my sme skôr tradicionalisti. Jednoducho povedané uprednostňujeme kvalitné espresso. Naše kávy sú skôr sladšie a kávovejšie, než kyslé a ovocné. Ale lepšie raz ochutnať, ako stokrát počuť!“

„Myslím si, že všetko tu už bolo. Filtrovanú kávu pijú ľudia od nepamäti, french press je francúzska záležitosť už desiatky rokov a dnešné alternatívne prípravy kávy sú len jemnou obmenou toho, čo tu máme už celé roky. V každom prípade je fajn, ak sú mladí ľudia kreatívni. Ale ja si myslím, že na niektoré veci treba proste dozrieť. Tak, ako napríklad na barikové víno, tak aj na horkú kávu,“ usmiala sa Ivana Mišutková.

Espresso ako základ všetkého

Aj preto je espresso pre ľudí v Caffé ORO „základ všetkého“. Ivan Mišutka praží dlhé roky podľa receptúry, ktorú sa naučil na severe Talianska. „Tam sa praží svetlejšie, ako v strede a na juhu krajiny. Naše praženie teda nie je vyslovene tmavé a podľa svetovej klasifikácie by sme ho mohli označiť ako City+. Svetlému praženiu sa nevenujeme, pretože to sa podľa nás na prípravu espressa nehodí.“

proces praženia kávy v Caffé ORO

Zvolenská pražiareň kávy však nie je len konzervatívna a do ponuky zaraďuje aj nové odrody, prípadne nové spracovania. V okamihu robenia tohto rozhovoru by sme mohli vyzdvihnúť napríklad anaeróbne fermentovanú kávu z farmy Las Guacas v Kolumbii, ktorá ponúka aj ovocnosť a aciditu: „Vnímame to tak, že tmavšie praženie takejto kávy dokáže vhodne vyzdvihnúť telo kávy a zvýrazniť jej chuťový profil.“

Caffé ORO rodinná veľkosť vyhovuje

Caffé ORO bolo od svojich začiatkov rodinnou pražiarňou. Okrem otca Ivana Mišutku, jeho dcéry Ivany s manželom, sa do práce pomaly zapája aj Ivanova vnučka a Ivanina dcéra.

„Tento spôsob rodinného podniku sa nám veľmi páči a vyhovuje nám. Veľká spoločnosť s desiatkami zamestnancov nás veru neláka. Chceme si udržať kvalitu a máme pocit, že pri pražení viacerých ton kávy mesačne by to už nebolo možné. Takto, ako to máme, sa nám to páči a vyhovuje nám to,“ dodala Ivana Mišutková v rozhovore pre Blog o káve.

Kde nájdete Caffé ORO?

Pre záujemcov o kvalitné espresso je k dispozíciia internetová stránka www.caffeoro.sk, avšak kávičkári zo Zvolena môžu každý deň navštíviť aj samotnú pražiareň nachádzajúcu sa na Borovianskej ceste 39. V hornom menu internetovej stránky je aj rubrika „Kam na ORO kávu“, prostredníctvom ktorej si ľahko vyhľadáte najbližšiu kaviareň ponúkajúcu produkty Caffé ORO. Nájdete ju v mnohých slovenských mestách.

Doplňme, že Caffé ORO ponúka okrem kávy aj kávovary, mlynčeky a rôzne baristické náradie pre profesionálov i pre nadšencov baristiky. S rodinnou pražiarňou kávy zo Zvolena môžete ostať v kontakte prostredníctvom sociálnych sietí FacebookInstagram.

Caffé ORO - príprava espressa
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close