Zaujímavosti o káve

30 libier za šálku? V Londýne si viete dať luxusnú kávu „jacu bird“

V Blogu o káve sme už priniesli články o cibetkovej káve i o čiernej slonovine. Obe mali niečo spoločné: prešli tráviacim traktom niektorého zvieraťa, či už cibetky alebo slona. Na trhu je však podobných záležitostí viac a patrí medzi ne napríklad aj káva Jacu Bird.

V tomto prípade ide o produkt, ktorý prešiel tráviacim traktom guana stredobrazílskeho, vzácneho hrabavého vtáka na pokraji vyhynutia. Brazílčania ho volajú „jacu“.

Jacu, kávový maškrtník

Za zakladateľa a prvého producenta tejto kávy je považovaný Henrique Sloper, ktorý má farmu v horách štátu Espírito Santo. Výskyt guanov je v tejto oblasti pomerne častý a sám pozoroval, že plody kávovníka im zjavne chutia. Finálny produkt je však do veľkej miery chuťovo vždy odlišný.

„To, čo jacu konzumuje, nemáme pod kontrolou a nevieme to ovládať,“ usmial sa Sloper v jednom z rozhovorov. „Žartujeme, že finálna príchuť kávy je závislá práve od toho.“

Guany vraj nasilu nikto nenapcháva

Cibetková káva je neslávne známa tým, že cibetky sú chované v klietkach a kávovými zrnami sú doslova napchávané. Čierna slonovina má lepšie renomé a dobre je na tom aj táto guanova káva. Producenti si dávajú záležať na tom, aby vtákov do ničoho nenútili a nechali ich žrať to, čo chcú. Takto to aspoň prezentujú navonok.

Dokonca tvrdia, že guany si vyberú len najlepšie kávové čerešne. Niektoré by na prvý pohľad vyzerali zrelé, avšak vták má na ne vycibrenejší vkus a zje len stopercentne dokonalé plody v plnej zrelosti. Zrná, ktoré prejdú jeho tráviacim traktom, sú vraj kvalitnejšie, ako tie z cibetiek.

Za kvalitu si treba priplatiť

Je pochopiteľné, že takáto káva je poriadne drahá a ak ju niekto v našich končinách predáva za pár eur, nemožno očakávať jej pravosť. Stačí sa zamyslieť nad tým, koľko kávových zŕn sa dá nájsť vo vtáčom truse a aké množstvo úsilia si vyžaduje jej následný zber.

Zaujímavá správa prišla aktuálne z Londýna. Nová kaviareň v centre mesta začína predávať „jacu bird coffee“, pričom jedna šálka vyjde na 30 libier, čo je v prepočte takmer 36 eur. Približne takúto hodnotu by mala mať kvalitná káva jacu.

Stanete sa na káve „jacu bird“ závislí?

„Káva má čistú a jemnú chuť bez akejkoľvek horkosti,“ uviedol majiteľ kaviarne Arif Graca pre Daily Star. „Je to unikátna káva. Takúto chuť nezažijete nikde vo Veľkej Británii. Keď sa napijete, stanete sa na nej závislí.“

Spomínaný zdroj informuje o tom, že spoločnosť Harrods predáva zrnkovú kávu jacu v sume od 1 400 libier za kilogram, teda od približne 1 660 eur. Keď trochu pogooglite, tak na našom trhu nájdete 100-gramové balenie za 30 eur. Bude však pravé?


Newsletter: Dostávaj novinky, horúce tipy
na kávy a zľavové kódy pravidelne e-mailom.

Intuit Mailchimp

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close