Čierne zlato z Yeme: Aj supermarketová káva môže byť OK
V novej časti Letného recenzného (extra) špeciálu sme si vzali na mušku ďalšiu pomerne populárnu kávu, o ktorej zhodnotenie ste nás žiadali. Poďte sa spolu s nami ponoriť do rozbúrených vôd kávy značky Yeme. Toto je Čierne zlato z Yeme.
O čom ye Yeme?
Poznáte potraviny Yeme? Ak ste zo západného Slovenska, ideálne z Bratislavy, určite vám tento názov nebude pripadať cudzí. Čo však my, východniari? Pre nás sú potraviny Yeme bájnym miestom, ktorým sa pýšia všetci (aj ne)Bratislavčania.
Potraviny Yeme sú známe tým, že sa orientujú na lokálne a remeselné potraviny vysokej kvality. Yeme sa takisto zameriava na malých a stredných výrobcov, čím sa teda vyhýba nadnárodným korporátom. Tým pádom prispievajú aj k priaznivému rozvoju ekonomiky. Toto všetko znie krásne, že?
Práve kvôli hodnotám, ku ktorým sa táto sieť potravín hlási, sme sa rozhodli vyskúšať ich kávu. Ak vyznávajú domácu produkciu, odmietajú bohapustý konzum a vážia si produkty a ich vnútorné kvality, tak to je presne to, čo pri káve hľadáme. Jednoducho sme sa nevedeli dočkať, kedy kávu vyskúšame.
Náš tip: o slovenských kávach v YEME sme už napísali tento článok.
Čierne zlato
Yeme má vo svojom portfóliu viacero rôznych blendov. Patrí k ním napríklad blend Zborovňa, Monzun alebo Čierne zlato. My sme sa rozhodli pre blend Čierne zlato. Už samotný názov nás upútal, veď kto by nechcel piť zlato?
Italian roast na filter?
Obal nás zaujal už na prvý pohľad. Nie však svojim ligotavým zlatým dizajnom, ale jedným nenápadným nápisom – Italian roast. Tu sme sa v redakcii chytili za hlavu, čo nás to čaká. Pod týmto nápisom ďalšia rana – vhodné na prípravu filtrovanej kávy. No, a sme doma. Tieto dva údaje akosi nejdú dokopy.
Informácie na obale kávy
Medzi informácie, ktoré Yeme uvádza a ktoré nám nespôsobili bolesť hlavy, patrí informácia o tom, že ide o 100% Arabiku z Kolumbie, Brazílie a Bolívie. Toto v každom prípade nie je dostatočné a radi by sme vedeli o konkrétnych farmách, z ktorých kávy pochádzajú, o odrodách, spracovaní kávy a o iných parametroch, ktoré sa človek bežne dozvie z obalov výberových káv. V tomto sa Yeme musí polepšiť a preto im strhávame pomyselný bodík v kategórii transparentnosti.
Niečo sa dozvedáme aj o chuťovom profile kávy. Údajne ide o výrazné tóny čokolády, kakaa a orechov. Takže žiadna ovocná pecka alebo rozkvitnutá lúka. Podľa chuťového profilu kávy by však nemalo ísť o žiadnu prepálenú katastrofu, ale o sladkú kávu. To sme si overili najmä v espresse, ktoré sme si z Čierneho zlata pripravili.
Je čierne zlato čierne a zlato?
Čo nás čakalo po otvorení balíčka Čierneho zlata? Prekvapujúco to nebola žiadna čierňava. Podľa stupňa praženia by bol vhodnejší názov Tmavohnedé zlato. Zrná totižto neniesli žiadne známky prepálenia. Stupeň praženia najlepšie vystihujú slová – pekné oldschool espresso. Čo sa týka kvality zrna, obsahovalo pomerne málo zdeformovaných a defektných zŕn. Na prvý pohľad teda Čierne zlato prekvapilo.
Ako chutí Yeme Čierne zlato?
Bolo nám jasné, že nie všetko, čo sa blyští, musí byť zlato. Čierne zlato však nesklamalo ani po chuťovej a aromatickej stránke. Pekne trafený roast a kvalitnejšie zrno sa odzrkadlilo v šálke espressa. Espresso pripomínalo karamel (aj bez tuningu) a nugát. Dochuť kávy bola pekne oriešková, s miernou horkosťou.
Káva neobsahovala takmer žiadnu ovocnosť či chute, ktoré by boli špecifické a odrážali by terroir, v ktorom bola pestovaná. Avšak to, čo nám ponúkla, absolútne predčilo všetky očakávania od supermarketovej zmesi. Bez výčitiek môžeme prehlásiť, že ide o najpodarenejšiu supermarketovú espresso zmes, ktorú sme v našich recenziách odskúšali. Čierne zlato by mohlo veľmi pekne poslúžiť ľuďom, ktorí chcú postupne prejsť od supermarketových komoditiek k výberovým espressám (napríklad z Brazílie).
Záver
Popri testovaní Čierneho zlata nám jednoducho nesedel jeho názov. Ako sme spomínali, viac by sa mu hodil názov Tmavohnedé zlato. Pri písaní tohto textu nám však napadol ešte lepší názov. Supermarketové zlato. Od začiatku recenzného systému sme nepili lepšiu zmes z obchodných reťazcov, a preto jej udeľujeme virtuálnu zlatú medailu.
Hodnotenie:
Yeme Čierne Zlato
Ovocnosť 1 /10
Sladkosť 6 /10
Dochuť 5 /10
Vyváženosť chutí 7 /10
Supermarket faktor 10 /10
Náš tip: Kupujte kávu v slovenských pražiarňach. Tuto nájdete zľavové kódy.
Zaujima ma, skusili ste pripravit aj filter z tejto kavy?
Dobrý deň, nie neskúšali, keďže sme to nepovažovali za vhodné na filter. Káva bola jednoznačne tmavšie upražená ako bežný filter roast, na ktorý sme zvyknutí pri výberovkách.
Dobrý deň, možno to je len môj dojem ale príde mi to ako podozrivo pozitívna recenzia. Zvyknete vždy tak pekne uviesť tu kávu do kontextu a yeme si nezaslúži taketo pekne zaobchadzanie, nemám vôbec pocit, že by sa špecializovali na slovenske potraviny, váš popis by skôr sedel na sieť Starý otec. Na yeme je dôležité povedať, že akékoľvek veci si tam kúpite, budte si isty že by ste ich inde kúpili za tretinovú niekedy aj štvrtinovú cenu. Platíte tam za pekné úsmevy prezamestnaneho personalu a prijemny dizajn predajne kde sa s cenovkami zavádzajúco hraju tak aby vás na prvy pohlad neodradili. Chýba mi preto v popise a hodnoteni kávy hodnotenie aj z pohladu ceny. Chuť môže byť fajn ale ak je to za cenu lepšej výberovky tak sa stráca pre mňa logika kúpi takejto kávy. Inak ste super 🙂
Dobrý deň prajem, Vaša poznámka je absolútne opodstatnená a k téme. V týchto letných krátkych recenzných špeciáloch sa kávam nevenujeme až tak komplexne ako pri bežných recenziách, ktoré vychádzajú počas roka. Čiernemu zlatu sme sa venovali hlavne po chuťovej stránke. To, že nás káva príjemne prekvapila (ako supermarketová zmes), nie je ovplyvnené žiadnymi vonkajšími faktormi. Kávu vnímame ako zaujímavú “prechodovú” kávu ku kvalitnejším výberovkám. Je už len na zákazníkovi, či si za ňu zaplatí cenu podobnú výberovkám z nižšej kvalitatívnej a cenovej hladiny.
Dobrý deň, ďakujem za odpoveď. Rozumiem, že formát letných recenzii nespomína cenu ale je to škoda lebo ludí vždy zaujíma pomer cena/výkon. Bol som sa schválne pozrieť káva stoji 9€/250g čo mi príde za zmesovú kávu veľa. Článok má tendenciu vychváliť bez poskytnutia celkového obrazu a zaváňa to tak neoznačenou platenou reklamou a nie dobrou kávou. To je všetko na čo som chcel poukázať nech si každý spraví obraz sám. Možno by pomohlo objasniť čo je pre vás nižšia cenová hladina lebo mne toto nižšia za to čo to je teda nepríde..
Dobrý deň prajem. To s nižšou cenovou hladinou ste pravdepodobne zle pochopili: je to myslené ako porovnanie s výberovkami z nižšej kvalitatívnej a cenovej hladiny. Ozajstná výberovka stojí okolo 15€ za 250 gramov, menej kvalitná výberovka by mohla byť v podobnej cene ako toto Čierne zlato. A Čierne zlato by skutočne mohlo prevziať funkciu medzikroku medzi horkými supermarketovými kávami a výberovkami – je to krok smerom nahor, alebo dva kroky 🙂
A platený článok to nie je. Jednoducho sme od ľudí dostali dopyt týkajúci sa tejto kávy a jeden čitateľ nám ju dokonca aj poslal. Keďže sme v lete hľadali témy, hodilo sa nám to do konceptu. Dokonca sme ani nevedeli, kto to praží – teraz už vieme, Casa del Caffé. LK