Najlepšie cold brew na De’Longhi Eletta Explore: Ktorá pražiareň vyhrala megatest?
Keď ste pravidelným čitateľom nášho blogu, určite ste si všimli novinku od spoločnosti De’Longhi. Ide o plnoautomatický kávovar De’Longhi Eletta Explore, ktorý je schopný pripravovať množstvo kávových nápojov a medzi nimi aj cold brew. My sme sa rozhodli nájsť najlepšie cold brew na De’Longhi Eletta Explore. Ktorá káva nám ho ponúkla?
Cold brew v jednoduchosti predstavuje za studena extrahovanú kávu, ktorá je u milovníka kávy neodmysliteľnou súčasťou leta. Príprava cold brew však v bežných podmienkach trvá aj niekoľko hodín. Ak neradi čakáte, Eletta Explore vám ponúka riešenie. Vďaka jemnému mletiu, prítomnosti tlaku (nie tak vysokého, ako pri príprave espressa) a pomalému prietoku chladnej vody kávovým pukom, pripraví Eletta Explore kvalitné cold brew už za niekoľko minút. Postačí do nej nasypať kávové zrná, do pohára pripraviť kocky ľadu a navoliť možnosť prípravy cold brew.
Eletta Explore disponuje dvomi možnosťami intenzity cold brew: klasickým a intenzívnejším. Klasické cold brew pracuje s cca 11,5 gramami kávy a intenzívne až s 13 gramami. Je len na vás a vašich preferenciách, po ako veľmi koncentrovanom nápoji túžite.
Repertoár Eletty Explore však nedisponuje len klasickým cold brew. Keď máte chuť na studený mliečny drink, pripravte si mliečne nápoje na báze cold brew (napríklad Cold brew cappuccino a Cold brew Latte). Keď chcete experimentovať s inými kávovými drinkami, objavujte recepty v aplikácii Coffee Link. V takom prípade zvoľte možnosť “Cold brew to mix” a nechajte sa inšpirovať aplikáciou. A v prípade, že vás čaká dlhý deň alebo očakávate návštevu, Eletta Explore vám dokáže pripraviť aj väčšiu dávku cold brew do karafy.
Megatest: Ktorá zo 14 pražiarní má najlepšiu kávu na cold brew?
Bolo nám jasné, že cold brew bude mať v letnom období veľký potenciál a inovatívna funkcia Eletta Explore sa môže hodiť. Slovenským pražiarňam kávy sme dali príležitosť dodať nám kávu, ktorá by mohla v teste cold brew uspieť. Prihlásilo sa ich mnoho a niektoré sme dodatočne nominovali aj my s vlastným výberom z ich ponuky. Bez ich vedomia.
Vnímali sme to takto: všetky kávy pripravíme ako cold brew a rozhodneme, ktoré nám chutia najviac. Do tohto merania síl sa zapojilo celkovo štrnásť slovenských pražiarní kávy. To pre nás znamenalo dve veci: veľa dobrej kávy a až príliš veľa kofeínu :).
Náš tip: Podporujte slovenské pražiarne kávy. V hornom menu webu nájdete rubriku ZĽAVOVÉ KÓDY s aktuálne platnými zľavami.
Ktoré pražiarne sa zapojili?
Na tomto mieste by sme radi poďakovali pražiarňam Barista Coffee Roasters, Be:Café, Coffeein, Coffia, Čierna Perla, Diamond’s Roastery, Goriffee, Hipster Coffee, INCUPLE, Kávoholik, LOT Roastery, Melody Roastery, Ready After a Severan, ktoré sa do megatestu zapojili a doručili nám svoje kávy. Vďaka nim Eletta Explore šlapala hneď niekoľko dní a my sme ochutnávali jedno cold brew za druhým.
Všetkých štrnásť káv sme testovali v intervale troch dní. Medzi každou kávou sme mlynček dostatočne vymleli, prečistili a prehnali ním niekoľko dávok novej kávy. To by malo dostatočne zabrániť kontaminácii a premiešavaniu jednotlivých vzoriek. Kávy sme testovali v náhodnom poradí s jasným cieľom zostaviť finálny rebríček a určiť najlepšiu trojicu.
Ako chutilo cold brew na Elette Explore?
Hneď na začiatku by sme radi poznamenali, že kávy, ktoré sa k nám dostali, boli na veľmi vysokej úrovni. Vo všetkých prípadoch išlo o výberové kávy pražené moderne a svetlo, tak, aby v káve vynikli jej vlastnosti nadobudnuté pri pestovaní a spracovaní.
Eletta Explore sa s nimi popasovala veľmi dobre. Vo väčšine prípadov sme používali hrúbku mletia na stupnici 2 a klasickú intenzitu cold brew. Takto pripravené nápoje boli ovocné, plné chutí, osviežujúce a sladké. Všetky cold brew chutili veľmi dobre. Jednu pecku striedala druhá a navyše veľmi dobre extrahovaná.
Eletta Explore si skvelo poradila s fermentovanými ale aj premytými kávami. Rovnako dobre pracovala s africkými, americkými ale aj ázijskými kávami. Preto sme sa rozhodli zaradiť všetky testované kávy do kategórie “výborné”. Napriek tomu sme spomedzi káv vybrali najlepšiu trojicu. Tá je už postavená len na osobných preferenciách.
Každej káve nižšie venujeme krátky odsek, v ktorom vám popíšeme okrem iného aj to, ako na cold brew chutila. A na záver sa dozviete, ktoré tri kávy si u nás zaslúžili miesto na pomyselných stupienkoch víťazov.
Be:Café – Coldbrew Blend vol.2
Začnime pražiarňou Be:Café. Tá stavila na blend troch káv. Konkrétne Brazil Fazenda Sertao (odroda Yellow Bourbon spracovaná naturálne), Kenya Mount Kenya Bloom Project (premyté spracovanie) a Colombia Finca la Gabriela (spracovaná naturálne a následne zrejúca v sude od rumu). Kávy boli namiešané v pomer 40/40/20. Práve 20 percent Kolumbie zrejúcej v rumovom sude dodáva tomuto blendu neskutočný šmrnc. Rum je v chuti jednoznačne prítomný, no nie je natoľko výrazný, aby prerazil čokoládu a jemnú citrusovú ovocnosť. Cold brew tak pôsobí vyvážene, ale zároveň veľmi funky.
Barista Coffee Roasters – Ethiopia Refisa Nensebo
Etiópia od Baristu z Lučenca je absolútnym opakom predošlého blendu od Be:Café. Ide o plne premyté etiópske odrody Heirloom vypestované vo vysokých nadmorských výškach. To má za následok, že cold brew pripravené z tejto kávy pôsobí ľahko, čisto a osviežujúco. V chuti nájdete množstvo kvetín a ovocnosť bobuľového ovocia.
Coffeein – Papua New Guinea Baroida
Reprezentant Ázie od pražiarne Coffeein pochádza z krajiny Papua Nová Guinea. Zrná odrôd Arusha, Bourbon, Mundo Novo a Typica boli vypestované v nadmorskej výške 1700 až 1900 m.n.m. a následne boli spracované naturálnou metódou. Cold brew sa vyznačovalo extrémne príjemným krémovým “mouthfeelom”. V chuti dominovala vanilka a mandarinky s čiernym čajom v pozadí. Chute pôsobili príjemne jemne a vybalansovane. Skvelá Ázia!
Coffia – Colombia El Rubi Papayo
Ďalšia ovocná pecka, tentokrát odroda Papayo vypestovaná farmárom menom Heiner Lazo a spracovaná metódou honey. Na cold brew sa Kolumbia od Coffie prejavila hlavne chuťami čerešní a gréckeho jogurtu. Čerešne a jogurt spolu vytvorili krásne osviežujúce a chuťovo plné cold brew so smotanovým telom a nekonečne sladkou dochuťou.
Čierna Perla – Kenya Berco
Zástupca pražiarne Čierna Perla bol vypestovaný v africkej Keni. Zrná odrôd SL28 a SL34 boli spracované premytou metódou, čo im dodáva chuťovú čistotu a jasnosť chutí. Ide o jedno z najacidnejších cold brew z nášho výberu. Pocítite v ňom citrusovú aciditu a štipku cherry paradajok (neklamem, vážne ich tam cítime a je to skvelé). Káva je osviežujúca a ľahká. Toto jednoducho chcete popíjať počas horúcich dní.
Diamond’s Roastery – Burundi Masha Honey
Spolu s Diamond’s Roastery znovu nazrieme do Afriky. Tentokrát do Burundi, kde bola táto káva vypestovaná. Ide o odrodu Red Bourbon spracovanú metódou honey. Znovu sa jedná o pomerne acidné cold brew. Acidita je citrusová, svieža. Spolu s citrusovou aciditou je v káve hromada kvetín a štipka broskýň. Aj v tomto prípade teda očakávajte ovocné až limonádové cold brew.
Goriffee – Burundi Izuba
Ďalšie skvelé Burundi, tentokrát od chalanov z Goriffee. V tomto prípade ide taktiež o kávu odrody Bourbon, avšak spracovanú anaeróbnou fermentáciou. To dodáva cold brew akýsi funky faktor. Cold brew nápadne pripomína kolu. Dokonca sme v káve cítili aj akúsi perlivosť na stenách ústnej dutiny, čo ešte viac umocňovalo kolový zážitok. Okrem koly v káve očakávajte ovocnosť bobuľového ovocia a sladkú vanilkovú dochuť. Fakt veľmi zaujímavé a netradičné cold brew.
Hipster Coffee – Colombia
Hipster coffee je jedným z nováčikov na slovenskej kávovej scéne. Na základe zŕn, ktoré nám zaslali, však ako nováčikovia nepôsobia. Káva odrody Pink Bourbon vypestovaná farmárkou Veronicou Gaviria prešla 24-hodinovou fermentáciou a následným sušením na afrických posteliach. Fermentácia sa v káve prejavuje neskutočne výraznými tónmi perlivého vína a červeného hrozna. V tomto prípade už cold brew pripomína skôr vínny strik v lete na teraske ako samotnú kávu.
INCUPLE – Ethiopia Guji Arsosala
Etiópsky heirloom od pražiarne INCUPLE pochádza z nadmorskej výšky 2200 až 2300 m.n.m. a bol spracovaný naturálnou metódou. Fakt vysoká nadmorská výška, v ktorej bola táto káva vypestovaná, jej dodáva neskutočnú komplexnosť a chuťovú vyváženosť. Cold brew pripomína sladký a vychladený jahodový jogurtový nápoj s dlhočiznou dochuťou pripomínajúcou trstinový cukor.
Kávoholik – Ethiopia Hamasho
Z farmy Hamasho nám pražiareň Kávoholik priniesla naturálny etiópsky Heirloom. Ten bol vypestovaný v nadmorskej výške 2360 m.n.m., čo rovnako ako v prípade Etiópie od INCUPLE, káve dodáva komplexnosť a sladkosť. Cold brew pripomína čierny ovocný ľadový čaj (Nestea, Lipton). Z ovocia v káve najviac dominoval bergamot a ananás. Skvelé, sladké, ovocné a čajové cold brew.
LOT Roastery – Colombia Nestor Lasso
Ako nemenovaný bloger hovorí: “káva by mala pripomínať prechádzku rozkvitnutou lúkou či ovocným sadom”. Táto káva však žiadnou prechádzkou nie je. Pripomína skôr divokú jazdu športovým autom, pri ktorej nečakane napálite do trhoviska s tropickým ovocím. Cold brew vás vôbec nebude šetriť, z každej strany pocítite hromady tropického ovocia a sladkých marshmallow. Jednoducho divočina. A mimochodom ide o odrodu Red Bourbon spracovanú naturálnou metódou.
Melody Roastery – Colombia La Granada
(Po novom) košickú pražiareň Melody Roastery reprezentuje premytý Pink Bourbon z farmy La Granada. Cold brew z tejto Kolumbie vyniká svojou čistotou a vyváženosťou chutí. V chuti sme pociťovali hlavne slivky a fialky. Tie spolu krásne ladili, pôsobili jasne a čisto. Cold brew bolo chuťovo plné so smotanovým telom a príjemnou kvetinovou dochuťou.
Ready After – Nicaragua Finca Aurora Anaerobic
Jediného zástupcu Nicaraguy spomedzi testovaných káv nám priniesla pražiareň Ready After. Odrodu Caturra vypestoval farmár Enrique Ferrufino v nadmorskej výške 1200 až 1400 m.n.m. a zrná následne spracoval metódou anaeróbnej fermentácie. V tomto prípade však fermentácia nemala za následok vznik výrazných alkoholových chutí. V cold brew dominovala chuť kandizovaného pomaranča a sladkej bielej čokolády. Nápoj pôsobil sladko a príjemne ľahko.
Severan – Ethiopia Beriso
Podobne ako Hipster Coffee, Severan predstavuje jednu z menej známych pražiarní. Severan v tomto prípade reprezentuje naturálne spracovaná Etiópia Beriso. Odrody JARC, 74110, 74112 a 74158 vypestoval farmár Belayneh Beriso, podľa ktorého káva nesie svoje meno. Ako jediná z testovaných káv je pražená ako omni roast (vhodná na prípravu espressa ale aj filtrovanej kávy). To sa mierne odráža aj v cold brew, ktoré je o čosi viac čokoládové ako ostatné kávy. Aj napriek tomu však ide o aromatický, slivkovo čokoládový nápoj, ktorý by mohol viac vyhovovať tým z vás, ktorí preferujú menej acidné kávy.
TOP 3
Ako sme spomínali, všetky kávy boli na veľmi vysokej, ale hlavne veľmi podobnej úrovni. Za každú jednu z nich by sme sa vedeli postaviť a odporučiť ju pre prípravu na De’Longhi Eletta Explore. So spomínaným kávovarom sme si užili výnimočné chuťové zážitky, ale pri troch kávach sme sa oblizovali najviac.
3. miesto OVOCNOSŤ – LOT Roastery – Colombia Nestor Lasso
Skvelé spojenie pre dosiahnutie výbuchu tropických a ovocných chutí, ktoré vám odpália dekel.
2. miesto ŠTRUKTÚRA – Coffeein – Papua New Guinea Baroida
Papua Nová Guinea od Coffeeinu si nás získala svojou krémovou štruktúrou a vanilkovou sladkosťou doplnenou o mandarinkovú ovocnosť.
1. miesto ČISTOTA – Melody Roastery – Colombia La Granada
Najlepšie cold brew na De’Longhi Eletta Explore nám ponúkla a víťazom sa stáva Kolumbia z pražiarne Melody Roastery. Hlavným dôvodom, prečo ju umiestňujeme tak vysoko, je jej chuťová čistota. Oproti všetkým tým ovocným bombám a búrkam chutí pôsobila premytá Kolumbia od Melody ako čistý a vyleštený diamant. Práve to nám aktuálne na cold brew pripravenom na De’Longhi Eletta Explore sadlo najviac. Jednoznačne odporúčame vyskúšať.
Avšak pozor! Prvé tri priečky považujeme za vyslovene subjektívne. Budeme radi, keď vyskúšate práve tie kávy, ktoré vám podľa popisu vyhovujú najviac a podelíte sa s nami o váš rebríček. Budeme sa tešiť na každú reakciu.
Zdravim, otazka mozno trosku mimo konkretny clanok, ale vdaka vasej recenzii Eletta Explore som si tento kavovar kupil. Vedeli by ste mi dat taku univerzalnejsiu radu na akom stupni je dobre mat mlyncek? Najviac pijem espresso a flat white, kavy z praziarni aj svetlejsie aj tmavsie. Kedze mlyncek sa neda dookola menit tak by som potreboval univerzalnejsie riesenie na kazdy den 🙂
Zdravím vás. Hmm, to je veľmi ťažké takto univerzálne povedať, pretože každá káva sa správa inak či už podľa spôsobu praženia, ale aj podľa veľkosti zŕn, ich hustoty a mnohých faktorov. Preto keď zvolíte nejaký univerzálny stupeň mletia, tak to v podstate nikdy nebude úplne ideálne. Ja by som však išiel do čo najjemnejšieho: automat kávu zväčša urobí veľmi rýchlo a pri jemnejších mletiach by ste sa mohli priblížiť optimálnej dĺžke extrakcie. Skúste tam dať aj jednotku: keby sa náhodou stalo, že niektorú kávu vám nepretlačí (možno nejakú svetlo praženú Etiópiu), tak to v takom prípade posuniete na dvojku 🙂 LK