Pražiarne kávy a kávové značky na Slovensku: Adventný kalendár 2020
Blog o káve vám v priebehu decembra v nezvyčajnom „adventnom kavendári“ predstavil 24 značiek a pražiarní kávy, ktoré pôsobia na slovenskom trhu. Niektoré známejšie, niektoré menej. Budeme veľmi radi, ak vás zaujmú, inšpirujete sa a ochutnáte ich produkty. Kávový trh toho totiž ponúka omnoho viac, ako si možno myslíte.
Jedno z našich hesiel znie „Objednaj. Degustuj. Porovnaj.“ Chceme vás ním motivovať k tomu, aby ste neostali pri jednej jedinej značke kávy, ktorú pili možno už aj vaši rodičia. Treba skúšať a objavovať. Verte nám, je to fascinujúce.
Tak poďme na to…
1/24 Be:café
Veľmi fajnová pražiareň.
2/24 Casa del Caffé
Značka Casa del Caffé nám počas fungovania Blogu o káve veľmi prirástla k srdcu. Už v časoch, keď blog začínal a nemal takmer žiadnu čitateľskú základňu, nás jej zástupcovia kontaktovali a začali sme uvažovať o možnostiach spolupráce. Kávy tejto značky sme vám pravidelne predstavovali v článkoch, ale aj v príbehoch na sociálnych sieťach, mali sme o ne súťaž a v lete 2020 ste si produkty z eshopu casadelcaffe.sk mohli kúpiť dokonca v špeciálnej 15-percentnej zľave vďaka kódu „blogokave“.
Casa del Caffé má vo svojej ponuke kávy z mnohých rôznych krajín, avšak spoločnosť predáva aj kávovary a všemožné príslušenstvo. Za značkou, ktorá je na trhu už dvadsať rokov, stojí kávový gurmán Michal Šturc, ktorý za kávou precestoval viac ako 50 krajín – firmu pritom vedú jeho synovia a v celom projekte má prsty aj viacero ďalších Šturcovcov.
Produkty Casa del Caffé sme s radosťou zaradili aj na eshop Blogu o káve – ide totiž o veľmi kvalitné kávy tradičnejšieho štýlu praženia, na ktoré sme si, úprimne povedané, zvykli a pravidelne ich degustujeme. Ideálne espressko. A prezradíme vám, že vždy, keď sme si od Casa del Caffé niečo objednali, tak nám pribalili pozornosť navyše.
Stretli sme sa s veľmi prívetivým a ľudským prístupom, vďaka čomu sme spolu spravili už viacero rozhovorov a čitateľom ponúkli množstvo pútavého materiálu. Mimochodom, názory Michala Šturca na instantnú kávu majú v okamihu publikovania tohto článku vyše 16 000 zobrazení a je to najčítanejší článok histórie Blogu o káve.
O Casa del Caffé sa viac dozviete na webovej stránke www.casadelcaffe.sk.
Facebook: @kava.markom
Instagram: @casadelcaffe_ba
3/24 Epera Coffee
Aj v Prešove ako v treťom najväčšom meste na Slovensku sa praží dobrá káva. My z Blogu o káve sme už mali tú česť a pražiareň Epera Coffee sídliacu na Budovateľskej 34, sme osobne navštívili. Stretli sme milých ľudí, ktorým veľmi fandíme. Dobre totiž vieme, že presadiť sa na kávovom trhu nie je jednoduché.
Prešovská pražiareň kávy je priamo prepojená s predajňou. Okamžite, ako do nej vstúpite, vnoríte sa do kávového sveta; na poličkách uvidíte množstvo hotových káv pripravených na predaj, za predajným pultom však zhliadnete aj vrecia so zelenou kávou a v presklenom výklenku dokonca aj samotnú pražičku. Taký malý kávový raj.
Okamžite sme si zakúpili viacero káv a dočkali sme sa aj milého prekvapenia: majitelia nám darovali 100-gramové balenia, ktoré aktuálne pridávame ako darček k jednotlivým balíkom z kávového eshopu Blogu o káve. Keď si teda zakúpite niektorý z ochutnávacích balíkov, dorazí k vám zadarmo aj káva z tejto prešovskej pražiarne.
Ak ste z Prešova, podporte domácu pražiareň a zájdite tam osobne. Ochotne vám poradia, ktorá káva by pre vás a vami preferovaný spôsob prípravy bola najvhodnejšia.
O Epera Coffee sa viac dozviete na webovej stránke www.praziarenepera.sk.
Facebook: @eperacoffee
Instagram: @praziarenkavy_presov
4/24 9 Grams Coffee
Spoločnosť 9 Grams Coffee sídli v Žiline a dovolíme si tvrdiť, že ide o jedného z velikánov slovenského kávového trhu. Samozrejme, že objemom predaja sa notoricky známej značke, ktorú nebudeme menovať, zďaleka nevyrovná, kvalitou ju však zakope pod zem. Možno tvrdé slová, ale tak to je.
Pred niekoľkými mesiacmi sme 9 Grams Coffee oslovili s malou dušičkou a prosbou, či by sme ich kávu nemohli zaradiť do niektorého z balíčkov na eshope Blogu o káve. A oni nám to schválili!
Boli sme neskutočne radi a všemožne sme sa snažili splniť podmienku, aby sme všetky zakúpené balenia predali do mesiaca, prípadne najneskôr do šiestich týždňov. Tak veľmi si totiž zakladajú na kvalite a čerstvosti. Priznáme, že nakoniec sme všetky kávy predať nestihli, ale to bolo to najlepšie, čo sa nám mohlo stať: pretože sme ich vypili sami.
Perlová káva bola absolútna lahôdka, škoda len, že sa veľmi rýchlo vypredala aj priamo u nich. Nahradili sme ju ďalším skvostom zvaným Barrel Age Coffee, teda kávou, ktorá bola infúzovaná v prázdnych drevených sudoch (bareloch) po whisky. Neskutočné veci.
Na eshope 9 Grams Coffee nájdete okrem takýchto kávových chuťoviek aj čaj, porcelán, baristické pomôcky a technológie pre kaviarne, hotely, domácnosti a kancelárie.
O 9 Grams Coffee sa viac dozviete na webovej stránke www.9gramscoffee.sk.
Facebook: @9gramscoffee
Instagram: @9gramscoffee
5/24 Cardio Caffé
Cardio Caffé je malá košická kaviareň a pražiareň kávy, ktorej ozaj prischne označenie „rodinná“. Je útulná a príjemná, a čo je najdôležitejšie, viete si tam dobrú kávu jednak vypiť, ale jednak aj zakúpiť a vziať domov.
Výber majú bohatý, na poličkách sa nachádza všetko možné počnúc samotnými produktmi Cardio Caffé, ale videli sme tam aj kávy ako Cafézia, Coffeein, Coffia a mnoho ďalších. Vynikajúci výber.
Cardio Caffé nájdete na Hlavnej 25 v Košiciach, kde vstúpite do dvora a zamierite smerom „ku koňovi“ – Košičania isto vedia, kde to je. Okrem káv si v predajni zakúpite aj rôzne pomôcky na jej prípravu a domáci budú radi, ak sa zastavíte aj na kus reči – ak to covidové obmedzenia práve dovolia.
My radi dodáme, že kávu od Cardio Caffé si môžete zakúpiť aj prostredníctvom eshopu Blogu o káve. Spoznávajte rôzne druhy káv od rôznych pražiarní, stojí to za to.
Facebook: Cardio Caffé
Instagram: @cardiocaffe
6/24 Habesh Coffee
V podcaste Podnicast (konkrétne v jeho 44. vydaní) sme zachytili informáciu o pánkovi menom Martin Vavrík, ktorý vedie spoločnosť Habesh Coffee. Z rozprávania bolo zrejmé, že nejde o žiadnu giganticky veľkú značku, ale všetko to malo veľmi svojský nádych a dušu. A to nás zaujalo.
Habesh Coffee sídli v Žiline a predáva výhradne etiópske kávy. Táto krajina ležiaca v tzv. „africkom rohu“ vo východnej Afrike vychováva veľmi dobrých bežcov a všeobecne je považovaná za domov kávy. A „Habesh“ či „Habesha“ v preklade znamená Etiópia. Práve tu niekde sa pritom zrodila legenda o pastierovi Kaldim, ktorého kozy boli po skonzumovaní kávových čerešní ako utrhnuté z reťaze.
„Skôr som zástanca toho, aby sme radšej robili jednu vec, ale poriadne,“ povedal Martin Vavrík pre Blog o káve vysvetľujúc, prečo sa orientuje len na Etiópiu. Okrem toho zdôraznil, že rád experimentuje a skúša nové a moderné veci. Kávu chce robiť po svojom a nebojí sa toho, že nebude chutiť každému. My ho však môžeme upokojiť, pretože nám chutí. A predsa len sme nejaký ten renomovaný zdroj 🙂
Ak ste zo Žiliny, určite navštívte Habesh Coffee Shop na Obchodnej 5. Ak nie, pozrite si stránku www.habeshcoffee.sk a zo zaujímavej ponuky si azda niečo vyberiete.
Facebook: @habeshcoffee
Instagram: @habeshcoffee
7/24 Caffé del Doge
Hovorí sa o tom, že káva bola v Benátkach už v roku 1585, keď ju tam priniesol veľvyslanec v Konštantínopole (terajšom Istanbule) Gianfrancesco Morosini. Benátky boli známym prístavom, v ktorom kupci realizovali množstvo obchodov a niet divu, že jednou z komodít sa veľmi rýchlo stala aj káva. Tu niekde sa začala budovať preslávená talianska kávová kultúra.
V Taliansku sa káva pochopiteľne nepestuje, avšak táto krajina je aj tak považovaná za kávovú veľmoc. Nuž a jednou z jej vlajkových lodí je i spoločnosť Caffé del Doge (čítaj Dodže), ktorá bola založená a dlho sídlila práve v Benátkach, no dnes už kávu praží v Padove a Terste. Možno neuveríte, ale ide až o neuveriteľných 3 000 kilogramov praženej kávy denne, ktorá je vyvážaná do viacerých krajín.
Caffé del Doge má pobočku aj na Slovensku, takže aj vy, bežní našinci, sa veľmi ľahko môžete dopracovať k zaujímavému a hodnotnému porovnaniu našich domácich produktov s pravou talianskou kávou. My z Blogu o káve dlhodobo razíme trend hovoriaci o tom, že treba ochutnávať, ochutnávať a ochutnávať. Budeme teda radi, ak dáte šancu aj Caffé del Doge.
O Caffé del Doge sa viac dozviete na webovej stránke www.caffedeldoge.sk.
Facebook: @CaffeDelDogeSlovakia
Instagram: @caffedeldoge.sk
8/24 ZRNCO
Jednou z pražiarní, ktoré si razia cestu nahor, je aj „rodinná pražiareň“ Zrnco, ktorej podtitulom je „čerstvo pražená remeselná káva“. Vedú ju nadšenci pôvodom z Popradu, avšak dnes už bývajúci v Košiciach. No a všetko to robia ozaj neobyčajne.
Upraženú kávu nemajú naskladnenú niekde na poličkách či v skladoch, ale dávajú si záležať na absolútnej čerstvosti a na príprave kávy doslova na mieru. To znamená, že kávu si najskôr objednáte a sami si určíte, ako by ste ju chceli upražiť, no a až potom nasleduje samotný proces prípravy. Niekoľko dní si teda počkáte, ale určite to stojí za to.
Juraj a Natália to robia svojsky a môžeme potvrdiť, že ich káva je ozaj špičková. Toto je presne to, čo chceme podporovať: menších podnikateľov, ktorí môžu do slovenskej kávovej kultúry priniesť niečo nové a hlavne niečo iné. Sme presvedčení o tom, že upraženie kávy „na mieru“ je skvelý nápad, ktorý osloví mnohých z vás.
O pražiarni ZRNCO sa viac dozviete na webovej stránke www.zrnco.sk, pričom v ponuke sú aktuálne kávy z Etiópie, Guatemaly a Peru.
Facebook: @ZRNCO.sk
Instagram: @zrnco_rodinna_praziaren_kavy
9/24 Barista Coffee Roasters
To, čo sme sa zatiaľ dozvedeli o spoločnosti Barista Coffee Roasters, je podľa nás jedinečné a miestami možno neuveriteľné. Za značkou stojí pán Miroslav Boltvan, ktorý najskôr pracoval ako čašník, potom ako barista, kávu dokonale spoznal, založil si vlastnú pražiareň a dnes má už dve kaviarne. To všetko v ani nie 30-tisícovom Lučenci ležiacom na juhu stredného Slovenska.
Keď sme sa s Mirom bavili, bolo z neho cítiť veľké nadšenie a zápal pre túto prácu. O to sme radšej, že jeho malú pražiareň môžeme takto podporiť. Najviac nás však fascinovali jeho slová potvrdzujúce totálnu odhodlanosť a všestrannosť: „Všetko robím sám. Jednak praženie, jednak balenie, výrobu etikiet, ich lepenie, kávy pri objednávke sám balím aj do krabíc a odosielam zákazníkom. Všetko prejde cez moje ruky.“
Kávu z pražiarne Barista Coffee Roasters môžete aktuálne ochutnať v dvoch kaviarňach v Lučenci (Barista Kaviareň a Barista Coffee House), prípadne si ju objednať prostredníctvom eshopu www.baristacoffeeroasters.sk. Na tomto webe sa o celom projekte dozviete aj ďalšie informácie.
Budeme veľmi radi, ak si kávu od Mira Boltvana objednáte aj vy a podporíte jeho snaženie. Čím viac takýchto kávových nadšencov na Slovensku budeme mať, tým lepšie.
Facebook: @baristacoffeeroasters.sk
Instagram: @barista_roasters
10/24 Doraz Cafe
Poznáte slovo „doraz“? Používa sa hlavne na východnom Slovensku a znamená „ihneď“. Pražiareň a predajňa kávy Doraz Cafe si takýto názov privlastnila preto, lebo jej majitelia pôvodne ponúkali expresné kuriérske služby. Doraz košický cyklokuriér fungoval štyri roky, pričom išlo o ekologickú, rýchlu a flexibilnú dodávku tovarov. Doraz bol u vás…
Ďalším krôčikom projektu boli cyklokaviarne Doraz Cafe, ktoré patrili medzi úplne prvé prevádzky tohto druhu na Slovensku. Neskôr vzniklo dnes už legendárne Doraz Libresso na železničnom uzli v Kysaku, kde si cestujúci vedia dať kvalitnú kávu – jedno výdajné okienko je dovnútra do čakárne, druhé priamo na perón.
Nuž a v dobe, keď Európa vrátane Slovenska stále zažíva tzv. tretiu kávovú vlnu a nárast záujmu o kávovú kultúru, bola existencia lokálnej pražiarne v druhom najväčšom meste na Slovensku pod lokálnou značkou Doraz otázkou prirodzeného vývoja a dopytu zo strany zákazníkov.
Dnes tak čerstvo upražená káva nie je len pridanou hodnotou pre samotné prevádzky v rodine Doraz Cafe, ale aj pre ďalšie partnerské podniky, korporátnu a firemnú klientelu, ale aj individuálnych zákazníkov, ktorí si chcú čerstvo upraženú kávu vychutnať v pohodlí domova.
Pražiareň aj s predajňou Doraz Cafe nájdete v areáli Polikliniky Sever na Komenského ulici č. 37/A v Košiciach (vstup zo zadnej strany – Tolstého ulica), no a pre zákazníkov, ktorí uprednostňujú on-line nakupovanie, je k dispozícii eshop – https://doraz.sk/e-shop/.
Facebook: @dorazcafe
Instagram: @dorazcafe
11/24 Slovensko v srdci
Keď sme vo facebookovej skupine „Kávomilci“ predstavili náš plán odprezentovať v rámci adventného obdobia zaujímavé a podľa možnosti lokálne značky káv, tak v zásade okamžite sa nám ozvala spoločnosť Kávoholik. Kompetentní ochotne a rýchlo odpovedali na naše otázky, čo je vždy dobré znamenie. Ak totiž niekto niečo robí s chuťou a potrebným zápalom, je to ihneď cítiť. A presne takýto dojem sme z tejto značky mali.
Spoločnosť Kávoholik chce svoju zručnosť v kávovom remesle zvýrazniť značkou „Slovensko v srdci“. Podľa spomínanej firmy ide „o lokálne praženú kávu, ktorá odpovedá na lokálne potreby spotrebiteľov tým, že pre nich vylaďuje chuťový profil.“ Deje sa tak v pražiarni na Dúbravskej ceste v Bratislave, ktorej špecialitou je OMNI praženie: „Náš majster pražiar našiel cestu, ako pražiť kávu tak, aby ju bolo možné pripravovať akýmkoľvek spôsobom a jej pitie bolo vždy zážitkom a spotrebiteľa svojou chuťou nesklamalo.“
Kávy spadajúce pod „Slovensko v srdci“ sú pomenované ako Štúr, Beňovský, Jánošík, Štefánik, Bátorička a Ostrolúcka. Niektoré sú stopercentné Arabiky, niektoré stopercentné Robusty, niektoré zmesi. Dá sa povedať, že každý si nájde niečo vyhovujúce jeho potrebám. Viac informácií nájdete na webovej stránke www.kavoholik.sk.
Facebook: @KaviarenSlovenskovsrdci
Instagram: @kaviarenslovenskovsrdci_raca
12/24 Nômad
Zaujímavý názov, čo poviete? Áno, pražiareň kávy Nômad, ktorá sídli v Považskej Bystrici, má v názve vokáň. Vlastnia ju manželia Jaro a Veronika, ktorí pochádzajú z opačných kútov Slovenska: prvý menovaný je pol na pol z Bratislavy a Považskej Bystrice, druhá menovaná je podľa vlastných slov „hrdá východniarka“ pôvodom z Košíc.
Príbeh Nômadu je celkom svojský. Jaro začal praženie kávy skúšať doma na panvici a v popkornovači. Bol zvedavý, čo tá úprava so zrnkom spraví, učil sa a neskôr si už obstaral pražičku. Dnes je z toho už seriózna podnikateľská aktivita. „Našim cieľom je predávať čerstvo praženú kávu bežnému človeku, ktorý vie oceniť čerstvosť, chuť a prácu ľudí, ktorí za tým stoja,“ povedala nám Veronika.
Výhodou Nômadu oproti veľkým pražiarňam je to, že kávu praží do veľkej miery na objednávku. Prvým krokom je zadanie od odberateľov (iných predajní, prípadne kaviarní), po ktorom nasleduje praženie. Malé množstvo naskladnených káv je k dispozícii len pre kamennú predajňu, teda pre tzv. retail box pri považskobystrickom OC TESCO.
„Veľmi si vážim, keď k nám príde 70-ročná babka s vlastnou nádobkou, raz za mesiac si kúpi 300 gramov a povie, že naša káva chutí inak a vnuk už inú nechce,“ usmiala sa Veronika. „Áno, niektorí ľudia povedia aj to, že v bežnom obchode kúpia aj lacnejšiu kávu, ale keď im vysvetlíme, čo všetko to obnáša od kúpy zelenej kávy, cez praženie, balenie a podobne, tak to pochopia. No a keď kávu potom ochutnajú, vždy sa vracajú s tým, že cítili rozdiel oproti tomu, čo pili predtým.“
O pražiarni Nômad sa viac dozviete na stránke www.nuomad.sk a my vám o nej čoskoro prinesieme aj obsiahlejší článok.
Facebook: @Praziaren.kavy.nuomad
Instagram: @nomad_kava
13/24 Aroma Coffee
Michal Straňák patrí medzi ľudí, ktorí mali ku káve odjakživa blízko. Už ako dieťa miloval jej vôňu, piť ju začal ešte na strednej škole a postupne do tohto sveta prenikal čoraz hlbšie a hlbšie. Dlho uvažoval o tom, že najlepšie by bolo vytvoriť si kávu presne podľa svojej predstavy a chute, čo v konečnom dôsledku viedlo až k založeniu pražiarne. Rozhodne to však nebolo také jednoduché a rýchle, ako sme tu opísali.
Pražiareň Aroma Coffee napokon založil v rodičovskom dome, prispôsobil si priestory, obstaral si pražičku, upravil a vybavil sklad a miesto na balenie kávy. Odrážal sa od vedomostí, ktoré nadobudol na pražiarenskom kurze, ale má pocit, že človek sa najlepšie učí na vlastných chybách. Neprestajne experimentuje a skúša, aké nastavenie a aký stupeň praženia bude pri danej káve najlepší.
„Aktuálne máme v ponuke kávy z 12 krajín a pražíme ich dvakrát alebo trikrát v týždni. To všetko podľa objednávok tak, aby zákazník dostával vždy čerstvý produkt,“ povedal nám Michal Straňák. „Celkovo mám pocit, že kávová kultúra na Slovensku napreduje, ľudia vyhľadávajú alternatívne prípravy kávy alebo si kupujú pomerne kvalitné domáce kávovary. Začínajú viac experimentovať a skúšajú nové chute.“
„Ešte stále však vidím nedostatky vo vedomostiach ľudí o káve. Pre mnohých je to stále len horká čierna tekutina a nevedia si predstaviť, že by mohla chutiť ovocne. Dokonca sa mi stalo, že si zákazník objednal Etiópiu alebo Keňu a čudoval sa, prečo je kyslá,“ dodal majiteľ pražiarne, ktorá sídli v Bratislave v Podunajských Biskupiciach.
Na Aroma Coffee je veľmi zaujímavé napríklad aj to, že tak majiteľ pražiarne, ako aj jeho partnerka, majú svoje zamestnanie, a nie je to káva. Praženie je len hobby a vnímajú ho ako neziskovú záležitosť. Klobúk dolu!
Viac sa o Aroma Coffee dozviete na internetovej stránke www.kavazpraziarne.sk.
Facebook: @Kavazpraziarne
14/24 Caffé ORO
Radi by sme vám predstavili aj pražiareň kávy zo Zvolena. Ide o malú rodinnú firmu Caffé ORO, ktorú založil nadšenec a obdivovateľ kvalitnej kávy, pán Ivan Mišutka. Stalo sa tak ešte v roku 1993, takže oproti mnohým novým pražiarňam má po stránke skúsenosti značný náskok. Radí sa medzi zástancov tradičnejších kávových prístupov.
„Vďakabohu ešte stále praží,“ povedala nám jeho dcéra Ivana Mišutková, podľa ktorej Caffé ORO uprednostňuje prípravu kávy na espresso. „Preto sme po stránke praženia kávy skôr tradicionalisti. Samozrejme, že naše kávy sa dajú pripraviť aj na rôzne alternatívne prípravy, ale sú skôr sladšie a kávovejšie, než kyslé a ovocné. Ale lepšie raz ochutnať, ako stokrát počuť!“
Caffé ORO zásobuje kaviarne, bary i reštaurácie, do ktorých dodáva aj porcelánové šálky, profesionálne mlynčeky a kávovary od renomovaných firiem.
„Máme množstvo produktov a služieb pre gastro odvetvie, ale aj pre zákazníkov, ktorí si chcú kvalitnú kávu vychutnať v pohodlí domova. Ponúkame aj kávovary, mlynčeky, rôzne baristické náradie pre profesionálov i pre nadšencov baristiky,“ dodala Ivana Mišutková.
Doplňme, že viac informácií o Caffé ORO nájdete na internetovej stránke www.caffeoro.sk.
Instagram: @caffeorozvolen
Facebook: Caffé ORO
15/24 Ready After Coffee
Bošany sú malá obec ležiaca na hranici Trenčianskeho a Nitrianskeho kraja medzi Topoľčanmi a Partizánskym. Majú len približne 4 000 obyvateľov, ale sídli tam pražiareň kávy. Volá sa Ready After Coffee a funguje dva roky, avšak celková história firmy je omnoho dlhšia. Začalo sa to dovozom kávy zo zahraničia.
„Váš blog poznám a prečítal som si už viacero článkov,“ potešil nás Simon Melišek, ktorý pražiareň Ready After Coffee vlastní spolu s otcom Slavomírom. Funguje ako pražiar a správca sociálnych sietí. „Naše ciele sú jasné: ľuďom chceme ponúkať výberovú kávu s tou najvyššou kvalitou. Po stránke praženia uprednostňujeme medium až light roast,“ prezradil.
Musíme priznať, že kávu od Ready After Coffee sme už chutnali. Okrem chute potešilo aj to, že k objednávke kilogramového balenia prišlo menšie balenie celkom zadarmo. „Áno, stále máme takú akciu. Donedávna sme dávali Indonéziu, teraz je to Brazília,“ potvrdil Simon Melišek.
Kávu Ready After Coffee si aktuálne viete zakúpiť prostredníctvom stránky readyafter.sk/shop, prípadne v sekcii „Kde kúpim“ nájdete aj viacero kaviarní či predajní. Ak vás táto pražiareň oslovila, prípadne ste fanúšikom menších a lokálnych podnikateľov, určite ju podporte.
Facebook: @readyaftercoffee
Instagram: @readyaftercoffee
16/24 Be:Café
Aj v nádhernej Rajeckej doline ležiacej južne od Žiliny funguje pražiareň kávy. Volá sa Be:Café, funguje od roku 2018 a označuje sa za lokálnu pražiareň. Je to teda menšia značka dbajúca na vyššiu kvalitu, čo ako Blog o káve veľmi kvitujeme. Presne takéto spoločnosti túžime podporiť.
„Už od začiatku je našou víziou naučiť ľudí piť kávu od lokálnych pražiarov a nie od veľkých komerčných značiek,“ povedal nám spoluzakladateľ Be:Café Matej Rybár. „Teší nás, že zvyčajne sa stretávame s reakciami typu ‚wau, tá káva krásne vonia‘ alebo ‚to sa nedá porovnať s tým, čo si kúpime v obchode‘.“
Malé značky majú nevýhodu v tom, že nemajú dostatok peňazí na marketing a na to, aby o sebe zvýšili povedomie. Všetko to chce značnú dávku trpezlivosti, ľudia si musia kávu odporúčať medzi sebou, cez sociálne siete a podobne. „Kým to situácia dovolila, zúčastňovali sme sa aj lokálnych trhov. Okrem toho sa snažíme zaujať aj tým, že v okolí Žiliny a Rajca robíme rozvoz zadarmo.“
„Peniaze, ktoré zarobíme, sa snažíme investovať do technológií, prípadne do vylepšenia našej pražiarne. Nedávno sa nám podarilo kúpiť nové, modernejšie pražičky, ktoré nám umožňujú nastavovať a ukladať si profily, čo nám pomáha udržiavať si konzistenciu praženia pri každej várke. Nové pražičky nám taktiež umožňujú pražiť kávu v menších dávkach. Teda výberové kávy pražíme v menších dávkach, aby ich zákazníci mali vždy čerstvé, ale zároveň pre našich väčších klientov vieme dodať aj väčšie množstvo kávy naraz,“ dodal Matej Rybár.
Viac o značke Be:Café sa dozviete na internetovej stránke www.becafe.sk.
Facebook: @becafe.sk
Instagram: @becafe.sk
17/24 LáKavá roastery
Lákavá roastery je malá lokálna pražiareň kávy, ktorá sídli na Mierovom námestí v Trenčíne. Venuje sa praženiu výberovej kávy z rôznych svetových výberových oblastí a tzv. microlots, teda od lokálnych farmárov v konkrétnych oblastiach.
„Pražíme v malých množstvách a poctivo. Dovolíme si teda tvrdiť, že každý gram kávy prejde našími rukami,“ povedali zástupcovia pražiarne LáKavá pre Blog o káve. „Sme ‚small bench‘ a pražíme len speciality grade coffee, teda výberovú kávu.“
Pražiareň LáKavá nepraží kávu na tmavo, od tohto prístupu sa dištancuje. Skôr sa orientuje na svetlo praženú kávu (CITY), stredne svetlo praženú (CITY+), ale aj stredne tmavo praženú (FULL CITY).
„Máme aj dve špeciálne zmesi, ktoré sme si sami namiešali – maillard a grunt,“ informovali nás ľudia z LáKavá, ktorých kávu si môžete zakúpiť priamo v pražiarni na Mierovom námestí 33 v Trenčíne, ale aj v Café Sládkovič (Trenčín) a v Café Republika (Žilina). Ochutnať ju môžete aj v trenčianskych podnikoch Savanna café a Bistro Ivett.
Ak si chcete kávu objednať domov, môžete tak spraviť cez nižšie priložené účty na sociálnych sieťach. Veríme, že táto káva vám bude chutiť a opäť vďaka nej okúsite niečo nové.
Facebook: @lakavaroastery
Instagram: @lakava_roastery
18/24 Coffia
Vysoká profesionalita. To sú prvé dve slová, ktoré nám prišli na um pri spoznávaní pražiarne Coffia. Stačí letmý pohľad na webovú stránku coffia.sk a človeku je ihneď jasné, že sa dostal do kontaktu s ľuďmi, ktorí kávovému remeslu rozumejú viac ako dobre. Podobne vyznieva aj blog pražiara Michala Maliarika, ktorý nájdete na doméne maliarik.sk.
No a keď si pozriete jeho certifikáty „SCA Roasting Professional“ a „SCA Sensory Skills Professional“, ktoré dostal od Specialty Coffee Association, bude vám úplne jasné, že kúpou kávy Coffia sa k vám dostane najvyššia kvalita. Pražiareň pritom vlastní spolu s manželkou Evou, ktorá sa stará o ekonomickú stránku, účtovníctvo a objednávky.
Kávu značky Coffia pražia v novej progresívnej pražiarni a Coffee Labe vo Veľkom Grobe, kde im pomáhajú najmodernejšie technológie. Coffee Lab slúži na vyhodnocovanie vzoriek zelenej kávy z celého sveta a pomáha vybrať len to najlepšie z aktuálnych zberov, pričom len približne 5 až 10 percent svetovej produkcie kávy môžeme označiť ako „specialty“. A Coffia má iba specialty kávu.
Coffia disponuje aj „sample pražičkou“ na praženie vzoriek, no a okrem toho má kvalitnú veľkú produkčnú pražičku značky Giesen. „Kvalita kávy sa dá dosiahnuť len kvalitným vybavením a kontrolovaním,“ hovorí Michal Maliarik, ktorý preto používa rôzne prístroje „na meranie vlhkosti zrna, meranie odtieňa upraženej kávy alebo meranie hustoty.“
Nevieme ako vás, ale nás Coffia rozhodne presvedčila. Ak dostanete chuť na túto kávu, môžete si ju objednať prostredníctvom stránky www.coffia.sk a príde vám úplne čerstvá: s veľkou pravdepodobnosťou bude totiž upražená až po vašej objednávke. No a ak to situácia dovolí, viete navštíviť aj kaviareň COFFIA CAFE, ktorá sa nachádza v business centre Einsteinova v Petržalke.
Facebook: @CoffiaSC
Instagram: @coffiasc
19/24 Burcoffee
Veľmi radi vám predstavujeme aj rodinnú pražiareň Burcoffee, ktorá sídli v Galante a tamojších ľudí túži naučiť piť kvalitnejšiu kávu. Teda nie len kávu prepraženú na uhlík, ako tu niekedy bolo zvykom. Ide čisto o rodinný podnik, v ktorom figuruje otec Maroš Burkuš, mama Andrea, syn Viktor, dcéra Diana i Viktorova nastávajúca manželka Dominika.
„Veľmi sme sa snažili o to, aby sme aj ľudí v malom meste naučili na svetlejšie praženú výberovú kávu a myslíme si, že sa nám to aj darí,“ povedali nám Burkušovci. „V ponuke však pre istotu naďalej máme aj kávy, ktoré sú menej ovocné – také pre konzervatívnejšieho zákazníka. Povedali by sme to asi tak, že sme sa pustili do ťažkého zápasu navyknúť ľudí v Galante na svetlejšie praženie, pričom predtým bola v našom meste všade len prepražená káva.“
V Burcoffee majú aj „direct trade kávu“, teda takú, ktorú sa im podarilo nakúpiť priamo od farmárov. Sú radi, že ju môžu ponúkať, ale dlho sa borili s problémom, že pre ľudí sa zdala byť príliš drahá. Vyzerá to tak, že na zmene návykov priemerného slovenského kávičkára treba pracovať dlhodobo a rozhodne to nie je rýchla a jednoduchá záležitosť. „Sme radi, že mnohým zákazníkom sa nám už podarilo vysvetliť, prečo sú ceny niektorých káv vyššie. A teší nás, že zdieľajú rovnaký názor ako my a takisto chcú podporiť farmárov,“ dodali Burkušovci.
Doplňme, že pražiareň Burcoffee nájdete na Vajanského 909/3 v Galante. Kontaktovať ich môžete prostredníctvom stránok na Facebooku alebo Instagrame.
Facebook: @burcoffee.sk
Instagram: @burcoffee_sk
20/24 Cipolla Caffé
Pri komunikovaní so spoločnosťou Cipolla Caffé sme narazili na Stanislava Cibuľu, ktorý je odborným garantom (lektorom) projektu Škola Baristu a zástupcom značky Cipolla Caffé. Mohli by sme ho označiť aj za „hlavného pražiara“, avšak tento termín sa mu príliš nepáčil. Ako nám povedal: „Dnes sa tak už nazýva každý, kto má aspoň popcornovač a praží v ňom kávové zrná.“
Sám sa káve venuje dlhé roky. Pracoval v gastre, vďaka čomu mal ku káve automaticky blízko – približne pred šestnástimi rokmi sa však o ňu začal zaujímať ešte o niečo intenzívnejšie, absolvoval viacero školení a už v roku 2007 so svojou Školou baristu získal akreditáciu Ministerstva školstva na baristické kurzy.
Zúčastnil sa mnohých ročníkov majstrovstiev sveta v príprave kávy a neskôr sa rozhodol, že kávu začne pražiť pod vlastnou značkou. Cipolla Caffé vznikla ešte v roku 2011. „Pražíme pomerne širokú škálu od svetlej kávy, v ktorej cítiť príjemnú ovocnú chuť a tóny tropického ovocia – vhodnú prevažne na filter – cez stredne praženú odporúčanú na pákové stroje, až po tmavšiu,“ povedal Stanislav Cibuľa pre Blog o káve. „A okrem toho nám ostáva ešte ‚černoško‘, ale toho by mali všetky pražiarne radšej prenechať hypermarketom.“
„Staršia garnitúra je naučená hlavne na tmavšie praženie a preferuje kávu, na ktorú je dlhé roky naučená. Tomu zodpovedá aj jej cena, ale s pražiarňami uberajúcimi sa týmto smerom sa biť nechceme: vyhýbame sa nákupu lacných zŕn, ktorý by v konečnom dôsledku viedol len k tomu, že kávu by bolo nutné upraviť na čo najtmavšie, aby sa stratila ‚tá zlá chuť‘,“ dodal Stanislav Cibuľa.
Čerstvo upražené kávové zrná tejto značky si môžete zakúpiť na eshope www.tamper.sk, prípadne priamo v pražiarni na Radvanskej 6023/25 v Banskej Bystrici. Viac informácií nájdete na internetovej stránke www.cipollacaffe.sk.
Facebook: @Cipollacaffe
Instagram: @cipolla_caffe
21/24 Coffee Sheep
Pri pomyselnom cestovaní kávovým Slovenskom sme druhýkrát zavítali do Trenčína, kde nás zaujala aj pražiareň Coffee Sheep. Už pri prvom pohľade na internetovú stránku coffeesheep.sk bolo zrejmé, že jej majitelia idú po kvalite a to je presne to, čo nám imponuje.
„Coffee Sheep je pražiareň kávy s tradíciou,“ povedali nám. „Začínali sme v maličkom obchodíku v zastrčenej ulici Marca Aurélia neďaleko Mierového námestia v Trenčíne ako jedna z prvých malých pražiarní na Slovensku. My, naši priatelia, pražiarnička a vízia kvalitnej, lokálne praženej kávy…“
Rok 2020 bol takmer pre každého ťažký a komplikovaný, avšak Coffee Sheep v tomto období dokázala napredovať a rásť: „Otvorili sme obchod a novú pražiareň na Biskupickej ulici a kaviareň priamo pri vstupe na Mierové námestie. Okrem toho máme terasu s úžasným výhľadom priamo pod hradnou skalou.“
Na internetovej stránke pražiarne si viete ľahko odfiltrovať, akú kávu potrebujete. Na filter sme našli Etiópiu, Keňu a Kolumbiu, na espresso je ponuka výrazne bohatšia, k dispozícii sú i degustačné balíky a dokonca aj Sheepresso, čo je zmes štyroch arabík doplnená indickou robustou.
„Skúšame klasické, ale aj individuálne stupne praženia, aby sme z kávy dostali tú najzaujímavejšiu chuť,“ pokračovali ľudia z Coffee Sheep. „Ale „Ovečka“ nie je len o káve. Coffee Sheep je otvorená komunita, kultúrny priestor, miesto stretnutí, pohody a relaxu.“
Viac informácií o „kávovej ovečke“ nájdete na internetovej stránke www.coffeesheep.sk, prípadne na jej kontách na sociálnych sieťach.
A mimochodom, hashtag #bééé je super!
Facebook: @coffeesheepsvk
Instagram: @coffeesheepsvk
22/24 INCUPLE
Počuli ste o obci Kamanová? Podľa štatistického úradu mala v roku 2016 len 617 obyvateľov, ale napriek tomu má vlastnú pražiareň kávy. Volá sa INCUPLE a súčasťou pražiarne je aj malá kaviarnička. Väčšia kaviareň spadajúca pod rovnakú značku sa nachádza v neďalekých Topoľčanoch, pričom obe tieto miesta sú aj coffee shopy. Zákazník si tam okrem čerstvo upraženej kávy môže zakúpiť aj rôzne pomôcky na prípravu kávy.
Janka Kováčová, s ktorou sme sa bavili, nám prezradila aj to, že INCUPLE ponúka zákazníkom i rôzne slovenské produkty, napríklad Slowlandiu, čokolády Lyra, sirupy BROWN & Co., ale napríklad aj čaje Wilfred. A tento pro-slovenský prístup rozhodne kvitujeme.
Pri rozprávaní sa o kávových produktoch sme najskôr dostali tip na vianočnú edíciu HOHOHO! blendu, stopercentnej arabiky z Brazílie a Etiópie, no následne sme prešli k Brazil Barrique, teda ku káve vyzrievanej v sude od whisky. „Zelené zrno je počas niekoľkých týždňov odležané v sude po kvalitnej whisky,“ prezradila nám Janka. „Tento proces káve odovzdá nezameniteľné a jedinečné chute. Odporúčam to na sladké espresso, ale aj na prípravu kávy cez mokka kanvičku alebo french press.“
Viac informácií o tejto pražiarni nájdete na internetovej stránke www.incuple.sk, pričom už jej predslov jednoznačne promuje „výberovú a čerstvo praženú kávu“. Veľmi sa nám páčili aj ďalšie slová: „Naším cieľom je budovať rodinný podnik založený na hodnotách, kvalite, inováciách a skvelom kolektíve ľudí. Dúfame, že lásku, ktorú do tejto práce vkladáme, bude cítiť v každom zrnku našej kávy. Spoznávajte, ochutnávajte a tešte sa na ďalšiu šálku kávy…“
Facebook: @incuple.sk
Instagram: @incuple_coffee
23/24 COFFEEIN
Coffeein je dobrým príkladom toho, že aj v slovenskom prostredí sa dá vybudovať úspešná pražiareň – a to úplne od nuly. Peter Szabó a spol. to zvládli presne takto a doslova bravúrne. V roku 2011 začínali ako dovozca zahraničnej kávy, ale neskôr si založili vlastnú pražiareň v malom mestečku Šahy nachádzajúcom sa v okrese Levice.
Veľmi sa nám páčila Petrova otvorenosť, keď na svojom Facebooku prezradil, koľko kávy Coffeein predáva. V júni 2013 to bolo 134 kilogramov za mesiac, v júni 2014 340kg, v júni 2015 671kg a v júni tohto roku parádnych 1 817 kilogramov. Nedávno prezradil aj to, že za prvých 11 mesiacov tohto roku predal 19 ton. Klobúk dolu. Teda „predal“ v jednotnom čísle nie je na mieste, pretože Coffeein tvorí väčší tím ľudí.
„Naše kávy štandardne pražíme na Full City roast, ide teda o začiatok druhého pukania,“ stojí na stránke coffeein.sk. „Na káve sa miestami objavujú olejové škvrnky, ale káva nie je prepálená a horká. Acidita je potlačená do úzadia, no vo veľmi malom množstve je stále prítomná. Speciality grade kávy pražíme aj svetlo a aj tmavo. V e-shope je vždy na výber, aké praženie si zákazník želá. Od odberu 2 kilogramov vieme kávu upražiť na mieru na požadovaný odtieň.“
V súvislosti s Coffeeinom pridáme ešte jednu skúsenosť. Keď sme zakladali Blog o káve, dostali sme sa aj do kontaktu s Petrom Szabóm. Bol veľmi ústretový a okamžite navrhol, že nám pošle kávu na ochutnávku. Čakali sme jednu, ale prišlo nám päť balení. Veľmi pozitívne prekvapenie.
Dodajme, že kávy tejto značky si môžete objednať prostredníctvom internetovej stránky www.coffeein.sk, ale nájdete ich aj v značnom množstve kaviarní a kávových predajní po celom Slovensku. V Bratislave sa okrem toho nachádza aj Coffeein Specialty Coffee Shop (Grösslingova 20), no a kamenná predajňa je aj v Nitre na Štefánikovej 55.
Facebook: @coffeein.sk
Instagram: @coffeein_sk
24/24 Mlsnacava
Modernosť. Pri pomyslení na značku Mlsnacava nám na um prichádza práve toto slovo. Takto nejako pôsobí celá jej prezentácia, webová stránka či prístup ku káve, ktorý Šimon Staš a spol. uplatňujú. Práve tento Q Grader, teda profesionálny a certifikovaný „ochutnávač“ kávy, prepožičiava Mlsnejcave svoju tvár a pochopiteľne i schopnosti. Nie je to však len o ňom.
Ešte v prvej polovici tohto covidového roku mala Mlsnacava reklamu na prvej strane renomovaného magazínu Standart, ktorého súčasťou bolo aj balenie lotu Rwanda Gitesi #1, odrody Red Bourbon s cuppingovým skóre 87,25. Považujeme to za akési zrkadlo všetkého, k čomu sa Mlsnacava hlási a čo ponúka. Teda k najvyššej kvalite a modernému prístupu k praženiu či príprave kávy.
„Nášmu vynikajúcemu priateľovi a dvojnásobnému majstrovi Slovenska baristov, Martinovi Karabiňošovi, sme pomohli zaobstarať pražičku Giesen. Dohodli sme sa s ním, že bude pražiť aj pre nás, a to kávy, ktoré si vyhľadáme, zaobstaráme a ktoré spoločne vyprofilujeme,“ prezradil Šimon Staš v rozhovore pre Blog o káve. „Nakúpili sme približne tonu a pol výberovej kávy, na ktorej sme sa učili a skúšali sme všetko možné. Potom sme ju rozdávali a pýtali si spätnú väzbu.“
Tu však treba aj upozorniť, že klasický kávičkár, ktorý sa možno vďaka reklame jednej firmy spod Tatier pasuje do roly „pravého kávičkára“, by mohol ostať chuťou niektorých výberoviek od Mlsnacava zaskočený. Svetlejšie pražené kávy totiž ponúkajú výraznú ovocnosť či kyslosť a možno si na ne treba aj trochu zvyknúť. Určite vám však odporúčame vyskúšať ich a začať s nimi experimentovať. Môžeme potvrdiť, že to rozhodne stojí za to.
No a na záver dodajme, že Mlsnacava sa krásne prezentuje aj na charitatívnom a dobročinnom poli. Pražiari v týchto dňoch skúšali viacero testovacích roastov a viac ako 30 percent z obratu vyvolaného ich predajom venujú Detskej nemocnici v Banskej Bystrici. Aj o tom je Mlsnacava. Viac informácií o nej nájdete na webe www.mlsnacava.sk.
Facebook: @mlsnacava
Instagram: @mlsnacava.coffee
Tak čo, našli ste niečo, čo by stálo za otestovanie? Prípadne vaša obľúbená značka kávy v našom prehľade chýba? Napíšte nám do diskusie a pokojne ju odprezentujte.
5 Comments